Agencja pracy dla Ukraińców

Agencja pracy dla Ukraińców

Agencja pracy dla Ukraińców: Ukraińcy poszukują w Polsce nie tylko spokojnego miejsca do życia, lecz również pracy. Przyjeżdżają oni do naszego kraju w celach czysto ekonomicznych, natomiast faktem jest, że w Polsce pracy dla Ukraińców nie brakuje. Niemniej jednak pojawiają się problemy w kontekście ich zatrudniania, a konkretnie dopełniania niezbędnych formalności. Wtedy z pomocą przychodzi agencja pracy dla Ukraińców. Na jakich zasadach działa i kiedy warto się do niej zgłosić?

Pracownicy z Ukrainy pilnie poszukiwani

Sytuacja na polskim rynku pracy jest trudna, zwłaszcza dla pracodawców. Powodem jest fakt, iż brakuje osób chętnych do podjęcia zatrudnienia – z problemem tym borykają się zarówno duże, jak i małe miasta. W ostatnim czasie obserwujemy odpływ z rynku pracy kobiet, ludzi młodych, a także emerytów, którzy nie chcą podejmować dodatkowego zatrudnienia. To wszystko sprawia, że pracodawcy muszą poszukać innych osób, które można by zatrudnić. Z pomocą przychodzą Ukraińcy – zazwyczaj przynajmniej w stopniu podstawowym znają oni język polski, a dodatkowo są chętni do podjęcia zatrudnienia. Sami Ukraińcy najczęściej szukają pracy w branży budowlanej czy handlowej, lecz znajdą ją też na produkcji bądź w dystrybucji. Problemem stają się natomiast formalności, jakich musi dopełnić zarówno jedna, jak i druga strona. Pracodawcy boją się, że zatrudnią pracownika na czarno bądź osobę, która nie ma prawa do pobytu w Polsce. Tym samym narażą się na liczne problemy ze strony skarbówki oraz ZUS-u. Tymczasem Ukraińcy, choć znają język polski, nie zawsze potrafią porozumiewać się płynnie. Nie znają też przepisów, jakie obowiązują w naszym kraju. Stąd też bardzo chętnie korzystają z pomocy agencji pośrednictwa pracy, do których zgłaszają się również pracodawcy.

Polecamy uwadze:

W czym pomoże agencja pracy dla Ukraińców?

Agencja pracy dla Ukraińców to w rzeczywistości skomplikowana struktura organizacyjna. Pracują w niej przede wszystkim osoby, które doskonale znają język ukraiński. Z drugiej strony, agencja współpracuje z prawnikami, specjalistami do spraw zatrudnienia czy finansów. Dzięki temu osobom przybywającym do Polski łatwiej jest zalegalizować pobyt, a także znaleźć legalną pracę. Agencja współpracuje również z osobami, które doskonale znają się na tym, jak obecnie wygląda sytuacja na rynku pracy oraz z lokalnymi urzędami czy instytucjami pomocowymi. Jakie są główne zadania tego podmiotu? Przede wszystkim jest to pośrednictwo zatrudnienia – agencja stanowi bufor pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem. Możemy stwierdzić, iż korzysta na tym zarówno jedna, jak i druga strona. Ze strony pracodawcy agencja zajmuje się wszelkimi kwestiami, związanymi z zatrudnieniem konkretnej osoby w danej firmie. Tymczasem pracownikom z Ukrainy pomaga zalegalizować pobyt oraz zdobyć pozwolenie na pracę. Nierzadko pracownicy agencji pośredniczą także w innych sprawach formalnych oraz pomagają znaleźć mieszkanie przybywającym do kraju osobom. Jednym z zadań pracowników jest też likwidowanie bariery językowej, przez co pełnią oni rolę tłumaczy. Dodatkowo agencja organizuje różnego rodzaju kursy językowe, dzięki którym potencjalni pracownicy z Ukrainy mogą stać się bardziej samodzielni w naszym kraju. 

Kiedy warto zgłosić się do agencji pracy dla Ukraińców?

Agencja pracy dla Ukraińców
Agencja pracy dla Ukraińców

Wiemy już, że agencja pracy dla Ukraińców to wyspecjalizowany podmiot, którego głównym zadaniem jest pośredniczenie w zatrudnianiu cudzoziemców. Niemniej jednak zastanówmy się, kiedy warto skorzystać z jej usług? Najczęściej decydują się na to osoby, które dopiero przyjechały do Polski i chcą podjąć tutaj legalnie zatrudnienie. Wiele możemy usłyszeć o nadużyciach w kontekście zatrudniania Ukraińców, natomiast współpraca z agencją pozwala uniknąć tego typu incydentów. Ponadto z usług podmiotu korzystają też osoby, które ponownie chciałyby pozyskać zatrudnienie, na przykład dlatego, że poprzedni pracodawca wypowiedział umowę. Ze strony Ukraińców współpraca z agencją jest bezpłatna, dlatego tym bardziej warto się na nią zdecydować, zwłaszcza jeśli przybywający do Polski nie mają tutaj nikogo bliskiego.

Pamiętajmy, że agencja pracy dla Ukraińców pomaga nie tylko obcokrajowcom, lecz również firmom, które chciałyby pozyskać nowych pracowników. Jeśli planujemy zatrudnić cudzoziemców, lecz nie wiemy, jak się do tego zabrać, koniecznie zgłośmy się do pracowników agencji. Dzięki temu unikniemy potencjalnych zagrożeń, jakie wynikają z niedopełnienia obowiązków podatkowych czy związanych z legalizacją zatrudnienia. Pamiętajmy, że pracownicy działu HR niekoniecznie wiedzą, jak wygląda procedura zatrudniania cudzoziemców. Ponadto, współpracując z agencją, możemy uniknąć wchodzenia w rolę pracodawcy, gdyż umowa zostaje nawiązana pomiędzy pracownikiem, a pośrednikiem. Jest to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli firm, którzy chętnie korzystają z usług agencji pośrednictwa pracy, jednak na ogół zatrudniają Polaków. Obecnie jednak sytuacja na rynku pracy zmusza nas do pewnych zmian, a więc do szukania siły roboczej także wśród osób innych narodowości.