W dzisiejszym świecie, w którym technologie rozwijają się i ulepszają w każdej sekundzie, nie sposób wyobrazić sobie życia bez znajomości finansów. Jest to narzędzie, dzięki któremu człowiek rozumie, jak działa gospodarka, skąd pochodzą pieniądze i dokąd trafiają. Jeśli chcesz mieć wygodne życie, stabilność i wiarę w przyszłość, już teraz zacznij rozwijać swoje umiejętności finansowe.
Dziś porozmawiamy o upadłości konsumenckiej, przeanalizujemy, czym jest i jak działa. Kiedy jest zbyt wiele długów i nie ma co ich spłacić, przychodzi czas, kiedy trzeba ogłosić upadłość. Dotyczy to tylko osób fizycznych, ponieważ upadłość przedsiębiorstw jest inną sprawą. Czasami jest to jedyne wyjście z sytuacji, choć nie jest to najlepsza perspektywa. Oznacza to, że w rzeczywistości osoba jest uznawana za niezdolną do spłaty wierzycieli za zobowiązania pieniężne zgodnie z pierwotnymi warunkami ich świadczenia. … W takim przypadku dług można zrestrukturyzować lub sprzedać nieruchomość w celu jego spłaty. Taka procedura jest przewidziana prawem w prawie wszystkich krajach i dotyczy wszystkich rodzajów długów: konsumenckich, hipotecznych, samochodowych.
Kto może, a kto nie może ogłosić upadłości?
Jeśli dana osoba jest w stanie udowodnić, że nie jest w stanie spłacić długu w terminie z powodu niewypłacalności (jej majątek i wszystkie dochody nie wystarczają na to), wówczas można ogłosić upadłość. Ta możliwość jest dostępna tylko dla osób, które nie mają własnej firmy. Jednocześnie, aby ogłosić upadłość, osoba fizyczna musi zwrócić się do sądu, w trakcie którego należy udowodnić, że nie jest w stanie spłacić swoich długów. Wniosek do sądu może złożyć zarówno sam dłużnik, jak i jego wierzyciel.
Sąd może jednak odrzucić ten wniosek i umorzyć postępowanie w przypadkach, gdy zadłużenie jest krótsze niż trzy miesiące, a dłużnik nie jest niewypłacalny, jeżeli prowadzi własną działalność gospodarczą lub jest wspólnikiem lub w ciągu ostatnich 10 lat był już ogłoszono upadłość i umorzono wszystkie długi. … Odmowa może również służyć jako podejrzany sąd w umyślnych działaniach dłużnika, które doprowadziły do upadłości.
Jak więc ogłosić upadłości?
Przede wszystkim osoba fizyczna składa wniosek do sądu i płaci prowizję w wysokości 30 zł. Aby upewnić się, że wniosek o ogłoszenie upadłości jest poprawnie napisany, wiele osób zwraca się o pomoc do kancelarii konsumenckich. We wniosku wskazujesz wysokość swojego zadłużenia, a także wysokość swojego dochodu i całego posiadanego majątku. Na rozprawie zostanie oceniona kondycja finansowa dłużnika i okaże się, czy możliwe jest umorzenie kredytu w całości lub w części. Jeżeli sąd uzna, że dana osoba jest w stanie częściowo spłacić swój dług, wówczas jej pożyczka nie zostanie umorzona w całości, a dłużnik zobowiązuje się do spłaty pozostałej części. Nie zapominaj, że bankructwo nie oznacza całkowitego umorzenia długów, więc nie powinieneś od razu mieć nadziei na tę opcję, jeśli zdasz sobie sprawę, że czekają cię trudności finansowe. Jeśli sąd przychylił się do twojego wniosku, wierzyciele nie mogą już niczego od ciebie żądać, a twój dług trafia do organizacji zarządzających arbitrażem.
Jakie są zalety, wady i konsekwencje ogłoszenia upadłości?
Powtarzamy raz jeszcze, że z tej opcji należy skorzystać tylko w skrajnych przypadkach, gdy nie ma już innych perspektyw, ponieważ konsekwencje mogą być wystarczająco poważne i towarzyszyć Ci przez wiele lat.
Zacznijmy od wad. Przede wszystkim możesz stracić cały majątek, który posiadasz, ponieważ wierzyciel będzie miał prawo rozporządzać nie tylko Twoim dochodem, ale także będzie mógł wystawić na aukcji Twoje mieszkanie, samochód, a nawet sprzęt AGD. Jednocześnie w toku postępowania żaden bank nie udzieli Ci kredytu i ryzykujesz, że zostaniesz z niczym. Dodatkowo ucierpi Twoja reputacja i historia kredytowa, co w przyszłości, nawet po kilku latach, powstrzyma banki przed udzieleniem kredytu. Przez następne trzy lata po ogłoszeniu upadłości nie będziesz mógł tworzyć własnej organizacji ani zajmować stanowisk kierowniczych. W końcu samo ogłoszenie upadłości może być bardzo kosztowne. Kancelaria konsumencka w takiej sprawie może żądać od 3 do 10 tysięcy złotych. Jednak w takim przypadku profesjonalna pomoc prawna okazuje się czasem konieczną inwestycją, ponieważ bardzo trudno jest działać pod wpływem i ogromną presją wierzycieli. Prawnik doradzi klientowi wszystkie niuanse procedury, zaproponuje najlepszą opcję i pomoże w realizacji planu, aby w przyszłości można było bezpiecznie kontynuować życie bez ciągłego niepokoju o długi.
Zobacz koniecznie:
- restrukturyzacja długu Wrocław https://www.klimkowski-kancelaria.pl/321/restrukturyzacja-zadluzenia-wroclaw
- adwokat sprawy rodzinne Gdańsk https://klimkowski-kancelaria.pl/227/prawo-rodzinne-gdansk
Ale z drugiej strony po ogłoszeniu upadłości nie będziesz już ścigany przez wierzycieli i możesz ze spokojem o nich zapomnieć. Ponieważ Twój dług zostanie odpowiednio umorzony, nie będzie już rósł i nie będziesz musiał płacić odsetek i prowizji.
Decyzję o ogłoszeniu upadłości można uzyskać w ciągu trzech tygodni, ale zdarza się, że zajmuje to nawet trzy miesiące. Potem możesz wrócić do swojego starego życia bez długów i zobowiązań i zacząć wszystko od nowa. Zaangażuj się w edukację, sport, rozwijaj się i czytaj więcej. Wyciągaj wnioski i wyciągaj wnioski z wyciągniętych wniosków.