Jak odbudować paznokcia po grzybicy? Grzybica paznokci https://kerpro.pl/preparaty-do-paznokci.html/na-lamliwe-paznokcie stóp występuje dużo częściej niż na dłoniach. W gabinetach podologicznych pojawiają się pacjenci, którzy nawet przez lata zmagali się z tym problemem, ale nie zasięgnęli wcześniej porady u specjalisty. Postępująca choroba potrafi wpłynąć bardzo destrukcyjnie na paznokieć, niszcząc nie tylko płytkę, ale nawet macierz paznokcia. W procesie leczenia na pewnym etapie konieczna będzie wtedy odbudowa paznokcia po grzybicy. Nie tylko poprawia to wygląd stóp, ale też sprawia, że nie pojawiają się kolejne problemy, jak chociażby wrastające paznokcie.
Rekonstrukcja paznokcia po grzybicy
W leczeniu grzybicy paznokci usuwa się zajęty chorobą fragment paznokcia oraz miejscowo stosuje preparaty przeciwgrzybicze. Jeżeli problem jest bardzo rozległy, można włączyć leczenie farmakologiczne. Przyjmowane doustnie środki przeciwgrzybicze są wtedy dodatkowym wsparciem w całej kuracji.
Niezależnie od wybranej metody, podolog regularnie, co kilka tygodni, musi usuwać chorą część paznokcia, szlifując go. Jeżeli grzybica zajęła dużą część paznokcia, trzeba uzupełnić jego ubytek. Jak odbudować paznokcia po grzybicy?
Najpierw płytkę paznokcia należy odpowiednio oczyścić. Szlifuje się go za pomocą frezu, co pozwala na szybką i precyzyjną pracę. Na odpowiednio przygotowane podłoże można nałożyć specjalistyczną masę żelową lub żel. Należy pamiętać, że aby praca z żelem była skuteczna, musi pozostać przynajmniej 1/3 długości naturalnego paznokcia. Przy większym lub całkowitym ubytki masa żelowa nie będzie mogła być zastosowana. Podczas rekonstrukcji paznokci wykorzystywane są także masy akrylowe. Tak wykonana masa, zanim stwardnieje, jest bardzo elastyczna i daje się dowolnie formować, co pozwala na idealne dopasowanie jej do pacjenta.
Odbudowa paznokcia po grzybicy może także polegać na wykonaniu i założeniu protezy. To rozwiązanie stosowane w sytuacji, gdy zmiany chorobowe objęły całą płytkę i konieczne stało się jej pełne usunięcie. Płytka musi być zrobiona na wymiar po to, by nie zniekształciło się miejsce, w którym ma odrosnąć naturalny paznokieć. Efektywne jest połączenie dwóch sposobów – techniki Greppmayra oraz metody Eckle. Jak przebiega cały proces? Najpierw wykonuje się odlew palca. Jeżeli pozostała na nim resztka paznokcia, która nie jest zmieniona chorobowo, również będzie ona uwzględniona w trakcie wykonywania protezy. Po otrzymaniu negatywu robi się wycisk za pomocą specjalistycznej folii. Tak otrzymany materiał przyklejany jest do palca masą akrylową. Aby nadać mu odpowiedni kształt, korzysta się z frezów. Jeżeli cała procedura przeprowadzona jest we właściwy sposób, tak wykonaną protezę paznokcia trudno jest odróżnić od naturalnej płytki.
Kiedy można zakończyć leczenie?
Osoby, u których występuje problem grzybicy stóp i paznokci, często zwlekają z udaniem się do specjalisty. Czasem trzeba wielu lat i bardzo dużego dyskomfortu, aby w końcu zdecydowały się na wizytę u podologa. Nierzadko musi on współpracować z dermatologiem. Przy leczeniu zmian grzybiczych może okazać się konieczne badanie laboratoryjne, aby dokładnie ocenić, co znajduje się na zmienionej chorobowo tkance.
Jeżeli wdrożone jest leczenie farmakologiczne, samo to może trwać kilka miesięcy. Do tego dochodzi konieczność regularnego usuwania zmienionych chorobowo fragmentów płytki paznokcia. Pacjent zauważa efektowną zmianę, gdy zostaje przeprowadzona odbudowa paznokcia. Wtedy prezentuje się on tak, jak by sobie tego życzył pacjent. Musi on jednak pamiętać, że jest to jedynie proteza paznokcia, która docelowo ma zostać zastąpiona przez zdrowy paznokieć, który ma wyrosnąć w odpowiednio przygotowanym do tego miejscu. Niestety, paznokcie u stóp nie wzrastają tak szybko, jak te u dłoni. W związku z tym na ostateczny efekt czasem czeka się nawet przez rok. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, a w tym czasie pielęgnować stopy preparatami przeciwgrzybiczymi.
Przyczyny grzybicy paznokci stóp
Leczenie tego typu problemów może być skuteczne i pozostawia długotrwałe efekty, jeżeli zlikwidowana jest również przyczyna powstawania grzybicy na stopach. Takich czynników może być kilka. Czasami występują pojedynczo, innym razem kilka z nich sprawia, że problem staje się coraz bardziej dokuczliwy.
Początkowo pojawia się grzybica stóp. Jeżeli nie zostanie w porę wyleczona, oprócz skóry uszkodzeniu ulega również paznokieć. Gdzie najczęściej dochodzi do zakażenia? Przede wszystkim w takich miejscach jak siłownie, sauny, baseny, publiczne prysznice. Jeżeli nie korzysta się z klapek basenowych ryzyko zakażenia znacznie wzrasta. Nie powinno się też pożyczać butów, skarpet, a nawet akcesoriów do wykonywania pedicure. Na takich przedmiotach gromadzą się zakażone resztki tkanek, które następnie z łatwością przenoszą się na kolejną osobę. Dlatego należy dbać o zachowywanie higieny.
Przy różnego rodzaju zakażeniach grzybiczych znaczenie mają także różnego rodzaju choroby. O wiele bardziej podatne na powstanie grzybicy stóp oraz paznokci są m.in.: osoby z cukrzycą, zaburzeniami hormonalnymi, otyłością, poddawane chemioterapii oraz przez długi czas przyjmujące antybiotyki. Te osoby szczególnie powinny dbać o codzienną pielęgnację stóp specjalistycznymi preparatami przeciwgrzybiczymi. Skuteczne są nie tylko te aplikowane bezpośrednio na stopy, ale też do wnętrza butów.
Warto pamiętać, że w uszkodzoną płytkę paznokcia grzyb łatwiej wniknie. Dlatego nie należy nosić ciasnego obuwia, stale obciążać paznokci lakierami oraz reagować, gdy pojawią się na paznokciach niepokojące zmiany. Pacjenci gabinetów podologicznych powinni mieć świadomość tego, że grzybica paznokci https://kerpro.pl/masc-do-popekanej-i-zrogowacialej-skory-stop-25-mocznika.html nie minie z czasem – będzie się jedynie pogłębiać. Z tego powodu trzeba jak najszybciej podjąć leczenie, aby infekcja nie przeniosła się na inne partie ciała. Nierzadko grzybica paznokci https://kerpro.pl/fotele-podologiczne.html stóp znajduje swoją kontynuację na dłoniach. Jeżeli będzie długo nieleczona, paznokieć uszkodzi się do tego stopnia, że będzie konieczna jego rekonstrukcja.
Sytuacja alarmowa
Kiedy pacjent powinien zgłosić się do gabinetu podologicznego? Alarmujący powinien być już sam problem z grzybicą skóry stóp. Niepokojące są również przebarwienia płytki paznokcia – jej zażółcenie oraz zmiana koloru na brązowy. Jest przesłanką do stwierdzenia, iż pojawiła się grzybica paznokci. Oprócz tego płytka jest bardzo twarda rozwarstwia się i staje się krucha. Kolejnym elementem jest zapach. Paznokcie zajęte przez grzybice mają nieprzyjemny zapach, który pojawia się nawet u osób, które nigdy nie cierpiały na nadpotliwość stóp.
Profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji stóp
Osoby, które zmagają się z problemami grzybiczymi, powinny na co dzień dbać o stan swoich stóp oraz wspierać leczenie podologiczne, jeżeli problem już się pojawi. Szeroki wybór profesjonalnych kosmetyków sprawia, że można z powodzeniem sięgnąć po preparaty, które powstały konkretnie z myślą o walce z grzybicą paznokci.
Często podkreśla się, jak dobrze na paznokcie działa tinktura. Stosuje się ją w profilaktyce zakażeń grzybiczych oraz w trakcie procesu rekonstrukcji paznokcia. Za przykład można tu podać preparat Podopharm Podoflex. Bogaty skład tinktury działa z jednej strony przeciwgrzybiczo, z drugiej ma działanie antybakteryjne. Zatem nie tylko wspiera leczenie, ale także zapobiega powstawaniu grzybicy paznokci i jej nawrotom. W składzie znajduje się m.in.: woda srebrna, ekstrakt z tymianku, olejek lawendowy, olejek grejpfrutowy, olejek herbacianym woda miedziana.
Dużym powodzeniem cieszy się także preparat przeciwgrzybiczy Alba. Jest to spray do skóry, który daje natychmiastowe uczucie odświeżenia. Można go stosować profilaktycznie, ale też w leczeniu grzybicy oraz innych zakażeń. Spray działa ochronnie dzięki obecności olejków eterycznych. Są to: olejek z grejpfruta, olejek z drzewa herbacianego, olejek z oregano, olejek z mięty pieprzowej. Spray ma silne działanie, dlatego łączy się go z maściami, kremami oraz serum w przypadku paznokci. Preparat Alba można bezpiecznie stosować przez cały okres leczenia paznokci z grzybicy.