Jeździectwo konne dla dzieci

Jeździectwo konne dla dzieci

Jeździectwo konne dla dzieci

Jeździectwo konne dla dzieci: koń to jedno z najpopularniejszych zwierząt na świecie, które towarzyszy człowiekowi od starożytności. Początkowo pełnił przede wszystkim zadania bojowe oraz pomagał uprawiać pola jako siła pociągowa. Po popularyzacji mechanicznych odpowiedników koni, sądzono nawet, że rasa koni może wymrzeć. Nic bardziej mylnego, z biegiem lat zmieniła się po prostu rola koni. Obecnie roku na rok wzrasta liczba zainteresowanych nauką jazdy konno. Skąd bierze się ten fenomen? Przede wszystkim coraz powszechniej dostępne są szkółki jeździectwa, w których spotykają się pasjonaci i miłośnicy jeździectwa konnego oraz Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z siodłem. Warto więc sprawdzić jakie są korzyści jeździectwa konnego szczególnie dla dzieci. Od jakiego wieku można zaczynać oraz jaki sprzęt jest potrzebny.

W jakim wieku zaczynać naukę jazdy konnej?

Jeździectwo konne dla dzieci
Jeździectwo konne dla dzieci

Wszystko zależy od tego, jak rozwinięte fizycznie jest dziecko. Według ekspertów najlepszym okresem jest wiek 8-9 lat. Wówczas wzrost, zdolności manualne oraz siła pozwalają utrzymać się na koniu. Jak jednak wspomniałem wcześniej, jeździectwo konne można rozpocząć wcześniej o ile np. siedmiolatek będzie odpowiednio rozwinięty fizycznie. Pierwszy kontakt z końmi czy też kucami mają zazwyczaj dzieci młodsze. Przez przebywanie w obecności zwierząt nabywają one pewności siebie i przełamują strach przed dużo większym zwierzęciem. Jak wiadomo dzieci uczą się znacznie szybciej niż dorośli. Dlatego niektóre z nich już po pół roku dobrze radzą sobie w siodle. Im wcześniej dziecko będzie miało kontakt z koniem oraz im wcześniej zacznie profesjonalne nauki jazdy w siodle ma większe szanse dojścia do poziomu mistrzowskiego czy też nawet zawodowstwa. Warto, więc pomyśleć o takich zajęciach jak najwcześniej. Zawszę trzeba pamiętać żeby zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria jeździeckie, zwiększające bezpieczeństwo.

Na co zwracać uwagę wybierając szkółkę jeździecką?

Tutaj w zasadzie kryteria wyboru niewiele różnią się od tych, którymi kierujemy się przy wyborze innych zajęć dodatkowych jak szkółka piłkarska, zajęcia muzyczne czy też szkoła języka obcego. Warto przede wszystkim sprawdzić kadrę, która ma nauczać. Konieczne jest by były to osoby z doświadczeniem zarówno w kwestii jazdy konnej jak i edukacji czy nauczania. Gwarantuje to nie tylko same umiejętności jazdy nauczyciela, ale również pedagogiczne podejście, dzięki któremu będzie w stanie zarazić pasją i skutecznie przekazywać wiedzę tak właśnie wyglądają dobre firmy jeździeckie. Najlepszym środowiskiem do nauki są małe grupy. Jeśli nie stać Nas na wykupienie indywidualnych zajęć, warto zwrócić uwagę by grupy były maksymalnie 6-8 osobowe. Przy takiej liczbie osób, instruktor jest w stanie wyłapywać i korygować błędy każdego z uczestników, dzięki czemu zajęcia będą efektywne. Ostatnią rzeczą o którą warto dopytać przed pierwszą lekcją jest to czy konie wypuszczane są na wybieg poza zajęciami. Konie ze swojej natury są bardzo energiczne i potrzebują dużo ruchu, stąd jeśli są wypuszczane tylko i wyłącznie na zajęcia mogą być niespokojne.

Jakie są zalety jeździectwa konnego dla dzieci?

Jak każdy inny sport, również jazda konna, bardzo rozwija fizycznie. Z pozoru nie męcząca przejażdżka często wymaga dużej siły fizycznej. Przy jeździe pracują zarówno mięśnie ramion, brzucha jak i nóg. Ruchy jakich wymaga się od jeźdźca wymagają dużej kontroli swojego ciała, konieczne jest więc rozwijanie równowagi i koordynacyjnych zdolności.

Dla kilkuletniego dziecka koń wydaje się ogromnym i przerażającym zwierzęciem. Wejście na niego i nauka jazdy oznacza pokonanie lęku i słabości, dlatego osoby jeżdżące konno stają się odważniejsze oraz pewniejsze siebie. Przy nauce jeździectwa należy cały czas podnosić sobie poprzeczkę – od prostego chodu przez coraz szybszą jazdę a kończąc na galopie czy też skokach przez przeszkody. Uczy to cierpliwości, pokory a przede wszystkim ciężkiej, konsekwentnej pracy. Kolejnym ważnym aspektem jest nauka odpowiedzialności. Oprócz samej jazdy, dobry jeździec musi dbać o swojego konia. Czyszczenie, karmienie i pielęgnacja uczą odpowiedzialności za drugą istotę. Wpływa to pozytywnie na opiekuńczość, szacunek dla pracy czy też wytrwałość, dlatego osoby jeżdżące konno chętniej angażują się w wszelkiego rodzaju wolontariaty, częściej i chętniej pomagając innym.

Jeździectwo konne to świetny pomysł na dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży. Oprócz wyżej wymienionych zalet, nawiązują oni przyjaźnie z innymi pasjonatami oraz spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu – co w ostatnich latach jest problemem wśród wielu dzieci. Ile kosztują lekcje jazdy konnej? Rozbieżność cenowa jest duża, i tak za lekcję jazdy konnej (lekcja trwa od 45 do 60 minut) zapłacimy od 30 zł do nawet 100 zł. Zależy to głównie od renomy stajni, kompetencji instruktora prowadzącego zajęcia czy też lokalizacji szkółki. Do tego należy doliczyć obowiązkowy kask ochronny (około 150 zł) czy też ochraniacze na łydki (koszt 100 zł), które chronią przed kontuzjami w przypadku upadku z konia. Lekcje mogą okazać się warte wydanych pieniędzy, ponieważ nasze dziecko rozwinie swoje cechy społeczne i fizyczne, świetnie się przy tym bawiąc.