Ozdabianie ubrań – jakie metody można wykorzystać do urozmaicania garderoby?

Ozdabianie ubrań staje się coraz popularniejszą metodą pracy z rzeczami, które już posiadamy, zamiast kupowaniem kolejnych. Nastawienie na zwiększoną personalizację ubrań w dobie masowości jest ciekawym trendem, będącym coraz bardziej widocznym na rynku. Dlatego też warto poznać kilka ciekawych metod ozdabiania ubrań, które pozwolą wyczarować z naszych rzeczy, zupełnie nowe kreacje, które dostaną kolejne życie, a my nie będziemy musieli kupować kolejnych

Jak w ciekawy sposób personalizować ubrania i ozdabiać je w wyjątkowy sposób?

W każdej z szaf ubraniowych znajdziemy szereg ciuchów, w których chodzimy rzadko bądź wcale. Od momentu zakupu aż do teraz nie sięgnęliśmy po koszulkę, która na pierwszy rzut oka wydawała się ciekawa. Teraz jednak taka nie jest, nie wiemy jak ją zestawiać z innymi ubraniami i gdzie moglibyśmy w niej wyjść. Tego rodzaju przypadki zdarzają się bardzo często. Wybieramy najczęściej ubrania, które lubimy, do których jesteśmy przywiązani. Takie, które są wygodne oraz te, przywołujące pozytywne myśli i wspomnienia. Jednak co zrobić z koszulkami, które mamy w szafie, a które do tej pory nie przykuwały uwagi i niechętnie zakładaliśmy je, dopiero w momencie kiedy nasz kosz z praniem się przepełniał. Coraz popularniejszą opcją jest zdobienie ubrań różnymi technikami dekoracyjnymi. Dzięki temu możemy nadać naszym ubraniom wyjątkowego i niezapomnianego charakteru, dzięki czemu dużo chętniej będziemy sięgać po tego rodzaju unikatowe perełki z naszej szafy.

Naszywanie ozdobnych wzorów, czyli popularny haft to metoda znana od stuleci – jak dzisiaj można wykorzystywać ją do urozmaicania swojej garderoby?

Koszulki, które najbardziej nadają się do różnego rodzaju zdobień to takie, nie posiadające żadnych znaków szczególnych, gładkie, bez zbędnych napisów czy pierwotnych nadruków. Dzięki temu będziemy mieć wolną przestrzeń, którą zapełnimy w dowolny sposób. Popularną metodą zdobienia Coraz popularniejszą metodą zdobienia jest wyszywanie, czyli inaczej mówiąc haft. Haft jest dziedziną rękodzielniczą, dzięki której za pomocą igły, szydełka i kolorowych nici, możemy uzyskać niesamowite kompozycje na swoich do tej pory zwyczajnych ubraniach. Metoda ta jest popularna od kilku stuleci, a w ciąż kolejne pokolenia uczą się wyszywać na różnych tkaninach, wykorzystując także dzisiaj dostępne techniki.

Sitodruk na ubraniach, czyli trwała i skuteczna metoda ozdabiania ubrań. Na czym polega i jak się ją stosuje?

Metodą zdobienia, która nie wymaga umiejętności haftowania jest sitodruk na ubraniach. Metoda sitodruku na ubraniach polega na nakładaniu szablonu – formy drukowej na siatkę. Siatka ta może być zbudowana z tkaniny, metalu lub włókien syntetycznych. Odbitka powstaje w wyniku wtłoczeniu farby w matrycę i odbiciu obrazu na powierzchni materiału. W momencie sitodruku na ubraniach w płaskiej maszynie rozprowadzana jest równomiernie farba. Farba przeciska się przez wolne miejsca siatki, nanosząc konkretne elementy na tkaninę. W ten sposób powstaje obraz graficzny, który jest widoczny na ubraniu. Siatkę z sitodruku na ubraniach można wykorzystywać wielokrotnie, dzięki temu jeśli chcemy dany wzór powielić wielokrotnie, to nie potrzebujemy zmieniać siatki, a tę samą wykorzystywać do kolejnych powtórzeń odbitki.

Sitodruk nie tylko na ubraniach, gdzie jeszcze można zastosować tę metodę?

Warto jednak pamiętać także o tym, że metoda sitodruku wykorzystywana jest także w innych dziedzinach. Odbitki dzięki tej formie można uzyskać na folii, metalu, drewnie czy plastiku. Co istotne, nadruki te są odporne na detergenty czy wysoką temperaturę. Dlatego też jeśli zdecydujemy się poddać nasze ciuchy metodzie sitodruku na ubraniach, to mamy pewność, że nadruk po pierwszym praniu zostanie w formie nienaruszonej. Metoda ta może się przydać nie tylko do ozdabiania naszych własnych ubrać, ale także, jeśli chcemy podarować komuś spersonalizowany prezent. Wykonać nadruk na koszulkę dla mamy, siostry lub wujka. Warto pamiętać, że metoda sitodruku nie jest tym, co wiele osób pamięta z młodości, czyli metodą zwaną prasowanką. Wówczas do ubrania przykładało się konkretny wzór i za pomocą ciepła żelazka, naprasowywało się grafikę.

Technologiczne rozwinięcie metody sitodruku, jak jest dzisiaj wykorzystywana?

Trwałość tej metody nie była zbyt trwała, co bardzo szybko było widoczne po kilku praniach. Sitodruk na ubraniach wygląda zdecydowanie inaczej, jest trwały a wtłaczana farba tworzy jedną, spójną wizualnie całość. Jest to wysokiej jakości nadruk, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że w ten sposób ozdobione ubranie posłuży nam jeszcze przez długie lata. Niegdyś metoda ta wykonywana była ręcznie, co również dawało bardzo skuteczne efekty. Dzisiaj jak wiele innych metod, także ta przeszła dobę cyfryzacji i rozwoju technologicznego. Usprawniona została poprzez wykorzystanie do sitodruku specjalne maszyny. Maszyny te usprawniają i przyśpieszają proces druku na ubraniach. Prasy drukarskie wtłaczając farbę wykonują całą konieczną pracę. Dzięki temu już w kilka chwil będziemy mieć gotowy produkt.