Sublimacja na koszulce – ile się utrzyma nadruk?

Sublimacja na koszulce – ile się utrzyma nadruk?

Sublimacja na koszulce – ile się utrzyma nadruk? Nie zawsze wystarcza to, co jest dostępne w sklepach odzieżowych. Potrzebne jest czasem, by ozdobić ubrania według własnego pomysłu. Firmy potrzebują odzieży reklamowej. Kluby i drużyny sportowe chcą mieć ubrania z własnym oznaczeniem. Własnymi nadrukami bardzo często ozdabia się koszulki. Czy dzięki sublimacji zyskuje się nadruk, który pozostanie na długo? Znaczenie ma też, na jakich koszulkach można stosować taki druk.

Technika druku a zjawisko sublimacji

Jest to technika bazująca na zjawisku sublimacji. Sublimacja to pojęcie z dziedziny fizyki. Ma miejsce wtedy, gdy jakaś substancja zmienia stan ze stałego na gazowy. Powstają koszulki z nadrukami na zamówienie dzięki temu, że rozpoznane zostało to zjawisko. I dlatego, że dało się je tak praktycznie wykorzystać. W przyrodzie zwykle nie występuje ono naturalnie. Potrzebne są specyficzne warunki. Na ogół między stanem stałym i gazowym jest jeszcze ciekły. Warunki do zaistnienia sublimacji tworzy się w laboratoriach. Skorzystanie z takiej techniki druku też możliwe jest dzięki temu, że zapewnia się właściwe warunki. Potrzebny jest specjalny tusz. Tworzy się sytuację umożliwiającą jego przejście w stan gazowy i dzięki temu wnika we włókna. Tak powstaje odzież z nadrukiem w technice druku sublimacyjnego. Ozdabia się w taki sposób koszulki, ale też dodatki (czapka, torba) i inne ubrania np. bluzy.

Kiedy stosuje się sublimację?

Technika ta jest specyficzna, bo wykorzystuje zjawisko przyrodnicze. Idealnie sprawdza się w przypadku tkanin z włókien poliestrowych. W takie włókna tusz wnika głęboko i z łatwością. Pojawia się obrazek, logo, inna grafika. Odwzorowanie jest dokładne, ze wszelkimi odcieniami kolorystycznymi. Jest tylko warunek, że tło musi być białe. Inny jasny kolor, zbliżony do bieli, też zapewni dobry efekt. Początkowo nikt nie marzył, by była możliwa sublimacja na bawełnie ciemnej. I tak dzięki wykorzystaniu zjawiska fizycznego zyskało się dużo. Efekt i trwałość nadruków są na najwyższym poziomie. Idealnie sprawdzają się na białych koszulkach i innych ubraniach sportowych.

Jakość i trwałość nadruków

Atrament wnika we włókna. Ma to decydujący wpływ na to, jak długo utrzyma się nadruk sublimacyjny na koszulce. Obrazek czy znaczek firmowy stają się częścią tkaniny. Dlatego nie blakną, nie ścierają się i nie spierają. Gorące żelazko też nie zaszkodzi nadrukowi. Nie będzie się on też kruszył i nie powstaną na nim pęknięcia. Jaka technika, by koszulki z nadrukiem na zamówienie nie straciły tej ozdoby? To właśnie sublimacja. To, co się na nich znajdzie, jest nieusuwalne. Nadruk wniknął tak głęboko, że się nie odznacza na tkaninie.

Sublimacja na koszulce – ile się utrzyma nadruk?Na uwagę zasługuje też jakość efektu pracy drukarskiej. Odwzorowanie jest bardzo dokładne. Technika ta sprawdza się doskonale w przypadku zdjęć. To najbardziej wymagający motyw do drukowania. Wszystkie niuanse zostaną wiernie oddane. Tusz wnika we włókna, więc nie ma kontaktu ze skórą. Sublimacja to pod tym względem bezpieczny wybór dla odzieży z nadrukiem. Metoda ta zapewnia rewelacyjną trwałość, bardzo dobrą jakość i bezpieczeństwo dla skóry. Czy sublimacja ma zastosowanie jedynie do koszulek z poliestru? Przecież nie tylko na takich potrzebne są nadruki. Często są to ubrania z włókien bawełnianych. Technika druku sublimacyjnego wzbudza zainteresowanie. Nie ma tak dużych kosztów związanych z pracami przygotowawczymi do druku, jak w niektórych innych metodach. Nie ma więc już na wstępie dużych kosztów. Opłaca się wybrać sublimację, nawet jak zamówienie nie jest duże. Czy można wybrać ją dla tkaniny bawełnianej?

Druk sublimacyjny – na jakiej koszulce?

Nadruk zrobiony techniką sublimacyjną na białej poliestrowej tkaninie jest nieusuwalny. Dobre odwzorowanie barw zyska się też na materiale czarnym. Czy biały, czy czarny – materiał nie musi być z poliestru. Obecnie wykonuje się sublimację na różnych włóknach. Czasem pojawia się wątpliwość, czy możliwa jest sublimacja na bawełnie ciemnej. Jest możliwa, tak samo, jak na materiałach z włókien mieszanych, czyli poliestrowych i bawełnianych. Może być wykonana i na lycrze. Efekt jest za każdym razem tak samo dobry. Konieczne są jednak pewne modyfikacje. Robiony w zwykły sposób nadruk na innych włóknach niż poliester się nie przyjmie. By możliwe było przeniesienie wzoru na bawełnę, wykorzystuje się proszki poliestrowe. Dzięki nim zyskuje się odzież z nadrukiem dobrej jakości i trwałym. Proszki takie są niezbędne, gdyż sublimacja wychodzi tylko na poliestrze. Inne podłoża można zadrukować, ale muszą zostać odpowiednio przygotowane. Jeśli to przedmioty, to pokrywa się je lakierem poliestrowym. Kubki, parasole też ozdabia się poprzez sublimację.

Sublimacja to technika druku, która zapewnia trwały efekt. Nadruk jest nieusuwalny. Wykorzystuje się ją do ozdobienia różnych koszulek. Mogą być poliestrowe. Jeśli potrzebne są koszulki z nadrukami na zamówienie z bawełny, to też można wybrać tę technikę. Efekt jest trwały. Znaczenie ma kolor. Sublimację wykonuje się na tkaninach z różnych włókien. Muszą być jednak białe lub inne jasne albo czarne.