Podczas planowania budowy domu trzeba przyłożyć wagę do wielu istotnych elementów. Część aspektów jest kluczowych celem zapewnienia budynkowi odpowiedniego zabezpieczenia przez różnego rodzaju ewentualnościami jego zniszczenia. Kluczowym jest więc podjęcie kilku decyzji, które rzutują na późniejszym stanie technicznym domu. Jedną z najistotniejszych kwestii, o której należy pamiętać podczas planowania budowy domu – obok fundamentów, instalacji elektrycznej czy jakości użytych materiałów – jest dach oraz użyta w nim wiązara dachowa. Kiedy te elementy zostały już odpowiednio dobrane a prace budowlane zostały zaplanowane, należy skupić się na wyborze prawidłowo przemyślanego dachu.
W przypadku budowy domu jednorodzinnego zaleca się, aby więźba dachowa posiadała drewnianą konstrukcję. Na rynku jest jednak wiele innych rodzajów więźb, które można wykorzystać w trakcie procesu powstawania domu. Warto więc przyjrzeć się możliwościom oferowanym przez rynek i zastanowić się która wiązara dachowego będzie najlepsza i idealnie dopasowana do dachu w ramach konkretnej budowy.
Wiązara dachowa – zaplanuj idealną
Więźby należą do konstrukcji typu ciesielskiego, zaś ich podstawowym elementem są wiązary dachowe. Podczas trwania budowy te elementy są odpowiednio przycinane bądź wykonywane wcześniej w halach fabrycznych na indywidualne zamówienie klienta. Istotnym elementem rzutującym na kształt i konstrukcję dachu są zależne od planowanego przeznaczenia budynku. W trakcie planowania rodzaju wiązary dachowej http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-dachowe-dolnoslaskie/, która ma zostać użyta bierze się więc pod uwagę między innymi: rozmiary i rozpiętość dachu, jego kąt nachylenia a nawet, w niektórych przypadkach – geograficzne położenie tworzonej budowli. Należy także ustalić na jakie warunki atmosferyczne będzie narażony dach – czy powinien być przygotowany na opady deszczu, śniegu a może gradu. Więźba dachowa jest jednym z ostatnich elementów budowlanych, jednak należy zaplanować ją dużo wcześniej. Z tego powodu już na etapie planowania projektu warto zapoznać się z pojęciem wiązara dachowego i określić, która z nich najlepiej sprawdzi się w użytku.
Wiązary dachowe – co to jest?
Wiązary dachowe to podstawowe elementy nośne konstrukcyjne więźby dachowej. Ich głównym zadaniem jest przenoszenie obciążenia pomiędzy nimi a pozostałą częścią budynku. Wiązary dachowe są bardzo często stosowane i doskonale sprawdzają się w przypadku dachów o sporej rozpiętości i szerokości. Dzięki jej pracy można ograniczyć niepotrzebne punkty podparcia w konstrukcji. Wiązary, niezależnie od przeznaczenia układa się w pasy – górny oraz dolny. Sprawia to, iż są doskonałym podparciem dla krzyżulców i słupków. Elementy pojedynczych wiązarów drewnianych łączy się ze sobą, tworząc tym samym tak zwane węzły. Takie połączenie musi cechować się idealnymi parametrami, ze względu na obciążenia jakim poddawany jest dach. Sama konstrukcja powinna także wykazywać niewielką podatność na zmiany temperatury otoczenia.
W przypadku budowania domu jednorodzinnego z reguły poleca się stosowanie wiązarów dachowych http://www.wiazary-kratowe.pl/galeria/ drewnianych. Istnieje jednak możliwość wykorzystania innego materiału do produkcji konstrukcji podpierającej dach. Do stworzenia jej można także użyć żelbetu bądź stali. Jeśli chce się skorzystać z takich elementów należy jednak pamiętać o ważnym aspekcie, a mianowicie o ścianach. W kontekście zastosowania cięższych materiałów do produkcji wiązarów dachowych koniecznym jest zastosowanie w budynku ścian nośnych, które będą odporne na obciążenia. Należy także zwrócić uwagę na dodatkowe wzmocnienie fundamentów budowli.
Więzary dachowe – co powinieneś o niej wiedzieć?
Dawniej wiązary dachowe były przycinane bezpośrednio na budowie podczas procesu powstawania konstrukcji. Technologia prefabrykacji staje się jednak z roku na rok coraz bardziej popularna i zaczęła także dotyczyć dachów. Z tego względu, ustalenie parametrów więzary dachowe na podstawie szerokości i rozpiętości dachu jest kluczowym aspektem, który należy określić na długo przed jego zbudowaniem. Bez względu na to czy dach powstaje w fabryce czy na budowie, jego elementy konstrukcyjne nazywają się podobnie i pełnią określone funkcje w konstrukcji. Należą do nich, między innymi:
- Murłata – drewniana belka kładziona bezpośrednio na murze budynku. Przenosi obciążenie między konstrukcją dachu a murem nośnym. Ich budowa jest najczęściej kwadratowa.
- Krokiew – pochyłe belki, do których mocuje się pokrycie dachowe. Mocowane za pomocą jętek. Ich liczba i rozmieszczenie zależy od rozmiaru i spadzistości dachu.
- Płatwie – przenoszą obciążenie pomiędzy pokryciem dachu a krokwiami. Istnieje ich kilka rodzajów, w zależności od zastosowania: kalenicowe, stropowe, pośrednie.
- Kleszcze – łączą dwa elementy ułożone równolegle. Wzmacniają w ten sposób poszczególne segmenty dachu.
- Zastrzał – dawniej nazywany mieczem. To belka układana w ukośny sposób. Usztywnia poziome i pionowe elementy dachu.
- Wieniec – podparcie konstrukcji dachu. Przenosi obciążenie pomiędzy dachem a ścianami, jest więc istotnym elementem budynku.