Jak powinna wyglądać udana impreza firmowa?

Jak powinna wyglądać udana impreza firmowa?

Jak powinna wyglądać udana impreza firmowa? Każda firma prosperuje inaczej, każda działa na zupełnie innych zasadach, w każdej zatrudniona jest inna ilość pracowników i każdą zarządza inny właściciel. Nie zmienia to faktu, że imprezy firmowe stały się niezwykle modne, jeśli w grę wchodzi organizacja spotkań dla pracowników i pracodawców. Coraz częściej widzimy, że takie rozwiązania cieszą się dużą popularnością.

Wynajmowane są duże obiekty czy namioty, organizowane są różnego rodzaju przedsięwzięcia. W tym artykule chcemy zająć się kwestią imprez firmowych skupiając się na tym, po co je organizować, czy warto je robić. Spojrzymy, jak wygląda kwestia organizacji imprezy przez samego pracodawcę, a jak przez pracowników. Wszystko o imprezach firmowych zawarte w jednej pigułce.

Impreza firmowa – jaki jest jej cel?

Jak powinna wyglądać udana impreza firmowa?
Jak powinna wyglądać udana impreza firmowa?

Bardzo często wiele osób zastanawia się nad tym, jaki jest cel zorganizowania takiej imprezy firmowej. Myślimy po co to się robi, czy ma to przynieść jakiś efekt. Oczywiście w zależności od tego, jaki to jest rodzaj imprezy, takie też można wyciągnąć z niej korzyści. Główną i nadrzędną jest na pewno integracja. Imprezy firmowe mają bowiem na celu zintegrować ze sobą zarówno samych pracowników, jak również i kontakty na stopie pracownik – pracodawca. Zazwyczaj większość z nas przychodzi do pracy, by wypełnić swoje obowiązki i wrócić do domu. Witamy się podaniem ręki z kolegami z biurka obok, czasami wymieniamy jakieś bardziej prywatne zdania. Zawsze jednak łączy nas stosunek służbowy. I wszystko wydawałoby się być dobrze, gdyby nie liczne badania, które pokazują, że osoby lubiące się, są w stanie zdecydowanie bardziej efektywnie i produktywnie pracować. Dajmy tutaj przykład – mamy do zrobienia duży projekt, nad którym musimy pracować dwa tygodnie. Jest tutaj grupa piętnastu osób, która każdego dnia będziemy spotykać się w jednym pomieszczeniu i przez blisko osiem godzin ze sobą pracować. Jeśli takie osoby nie znają się dobrze, niewiele o sobie wiedzą, często nie pałają do siebie sympatią, taka praca będzie dla nich po prostu katorgą. Bardziej będą oni skupiać się na tym, jak przetrwać te dwa tygodnie, niż na tym, jak ciekawie wykonać pracę. W tym aspekcie imprezy firmowe pozwalają przełamać pewne lody i sprawić, że nagle nasze stosunki się zmienią. Poznamy siebie nieco bliżej, być może przełamiemy lody, zmienimy o kimś zdanie. To wszystko ma więc szansę sprawić, że będzie nam się pracowało zdecydowanie lepiej.

Impreza firmowa zorganizowana przez właściciela

Imprezę firmową może zorganizować sam właściciel firmy i ma to zazwyczaj miejsce w przypadku dużych przedsiębiorstw. Takie imprezy firmowe mają duży rozmach, a do tego bardzo często łączą się one z dobrą reklamą i marketingiem dla dużej firmy. Wielkie przedsiębiorstwa organizują podczas takich imprez weekendowe spotkania, na których można liczyć na zabawy integracyjne, na różnorodne konkurencje, często na jakieś ciekawe spotkania, a w tym również i na pełną szaleństwa imprezkę, podczas której zapomnimy całkowicie o pracy i skupimy się na tym, żeby po prostu doskonale się bawić. Jeśli taką imprezę organizuje właściciel firmy, w większości przypadków jest ona zorganizowana przez odpowiednie osoby, dlatego też wszystko dopięte jest w perfekcyjny sposób na ostatni guzik.

Impreza firmowa zorganizowana przez pracowników firmy

Jeśli pracodawca nie wychodzi z inicjatywą, aby takie imprezy firmowe organizować, bardzo często to sami pracownicy decydują się na zorganizowanie imprezy samodzielnie. Wynajmują oni salę lub decydują się na wyjście do klubu, do pubu, czy na działkę. Zbierają się po odpowiedniej kwocie, kupują jedzenie i dodatki, organizują alkohol. W takim przypadku sama integracja ma nieco bardziej luźny charakter i pozwala wszystkim uczestnikom w pełni się wyluzować, tak, aby mogli oni na chwilę chociaż pozwolić sobie na małe szaleństwo. Podczas takiej imprezy nie ma mowy, by mówić o pracy, o obowiązkach i problemach. Jesteśmy jako prywatne osoby, a nie pracownicy danej firmy i chcemy po prostu rewelacyjnie się bawić.

Czy warto wydawać pieniądze na imprezy firmowe?

Jak powinna wyglądać udana impreza firmowa?
Jak powinna wyglądać udana impreza firmowa?

Jest to jedno z zasadniczych pytań, jakie bardzo często sobie zadajemy. W przypadku dużej imprezy, gdzie pracodawca dopina wszystko na ostatni guzik, w grę wchodzą naprawdę bardzo duże pieniądze. Jeśli chodzi o imprezy firmowe organizowane przez pracowników, choć mają mniejszy zasięg, to jednak też narażają nas na koszty. W przypadku tej pierwszej inicjatywy pracodawcy, taki wydatek może już niedługo się zwrócić w postaci bardziej produktywnej pracy, większej ilości pomysłów i grania do wspólnej bramki. W przypadku zaś, gdy chodzi o imprezy firmowe na własną rękę, każdy z nas ma prawo do odpoczynku, relaksu i dobrej zabawy i w takich przypadkach także warto wybrać choć raz na jakiś czas coś, co będzie przyjemnością tylko dla nas, a nie dla wszystkich dookoła. Warto więc o tym pamiętać i mieć to wszystko na uwadze, bo stanowi to bardzo ważny aspekt dla każdego człowieka – pracownika!