OCP przewoźnika gdzie najtaniej

OCP przewoźnika gdzie najtaniej

OCP przewoźnika gdzie najtaniej

OCP przewoźnika gdzie najtaniej – posiadanie polisy OCP przewoźnika jest to obecnie niemal standard, jeśli idzie o pracę w branży transportowej, a jeśli chcemy współpracować na przykład z dużymi firmami produkcyjnymi, to raczej jest pewnik, że takie ubezpieczenie będzie wymagane. Przyjrzyjmy się kwestii ubezpieczenia OCP i omówmy je. Będzie to na pewno przydatne dla osób, które pierwszy raz stykają się z tym pojęciem.

Co to jest ubezpieczenie OCP?

Ubezpieczenie OCP jest nazywane również polisą OCP, a także ubezpieczeniem OC Przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/. To ostatnie pojęcie jest chyba najbardziej trafiające do wyobraźni. Ubezpieczenie OCP zwalnia nas bowiem z odpowiedzialności finansowej za ładunek, jeśli na przykład zostanie on uszkodzony lub zniszczony, podczas gdy nasza firma będzie go przewozić. Oczywiście jest to tylko definicja ogólna, ale z grubsza tak to właśnie działa.

Ubezpieczenie OCP przewoźnika https://www.ginfo.pl/polisa-ocp-ile-kosztuje/ nie zawsze będzie nas chronić, nawet jeśli je wykupimy. Najważniejsze dwa przypadki, o których musimy pamiętać, dotyczą kraju, w którym realizujemy transport oraz rodzaju ładunku. Jeśli wykupimy polisę OCP w Polsce, to musimy pamiętać o tym, że działa ona na terenie naszego kraju. Jeśli jednak realizujemy trasy zagraniczne, to standardowa polisa nas nie ochroni. Musimy wtedy wykupić dodatkową polisę. Oczywiście nie jest to takie proste, jak opisano. Jeśli nasza firma ma bazę w kraju nad Wisłą, a realizuje przewozy na przykład na terenie Niemiec, to sprawa jest prostsza, ponieważ ubezpieczyciel wyliczy nam składkę na obszar Niemiec.

Jeśli jednak realizujemy transporty przez kilka krajów, to muszą być one wszystkie wzięte pod uwagę. Znowu sprawa jest prostsza, kiedy mamy na przykład jedną standardową trasę. Wówczas możemy mieć wyliczoną składkę roczną. Jeśli jednak specjalizujemy się w transportach specjalnych, wówczas zazwyczaj każdy transport jest ubezpieczany indywidualnie. Druga sprawa to ładunek, jaki przewozimy. Zazwyczaj standardowa polisa OCP nie ubezpieczy na przykład transportów z biżuterią, materiałami niebezpiecznymi, pieniędzmi, dziełami sztuki itp. Najczęściej są one wymienione w polisie, ale czasem możemy spotkać się z zapisem maksymalnej wartości przewożonego towaru.

Poznaj także:

OCP przewoźnika gdzie najtaniej wykupić?

OCP przewoźnika gdzie najtaniej
OCP przewoźnika gdzie najtaniej

Oczywiście każdego właściciela firmy transportowej będzie interesowało, gdzie najtaniej wykupić polisę OCP. Nie ma na to jednej prostej odpowiedzi. Sytuacja jest podobna ja w przypadku ubezpieczenia OC. Nie zawsze polisa najtańsza będzie najlepsza. Wiele zależy od tego, jaki jest zakres ubezpieczenia. Czasem polisa droższa tylko o kilkadziesiąt złotych będzie oferowała o wiele więcej. Nie powinniśmy więc pytać gdzie najtaniej wykupić OCP przewoźnika, tylko gdzie będzie najlepsza oferta we w miarę przyzwoitej cenie. Możemy oczywiście skorzystać z kalkulatorów lub kontaktować się z każdym z ubezpieczeń z osobna, ale warto wiedzieć, jakie czynniki determinują wysokość polisy w niemal każdego ubezpieczyciela.

Pierwsza sprawa to wysokość dochodów naszej firmy. Ubezpieczyciele nie są w stanie monitorować na bieżąco, ile wykonujemy i jak cennych transportów. Czy przewozimy dużo i tanio, czy rzadko, ale cenne ładunki? Dlatego w ocenie ryzyka transportowego, biorą pod uwagę nasze dochody. Im wyższe dochody, tym składka na polisę będzie większa. Kolejna kwestia to ilość pojazdów, które chcemy jednorazowo ubezpieczyć. Im jest ich więcej, tym za każdy z nich zapłacimy mniej. Działa tu podobna analogia jak w przypadku ubezpieczenia OC. Analogii tych jest zresztą więcej. Kolejna kluczowa sprawa dotyczy tego, czy już opłacaliśmy takie składki, a jeśli tak to, jak długo i jaka jest ich historia. Jeśli na przykład opłacamy polisę OCP od dziesięciu lat i nigdy nie musieliśmy mieć wypłacanego odszkodowania, to dostaniemy zapewne spore zniżki. Jeśli natomiast polisę taką wykupujemy po raz pierwszy, zapewne będzie to dla nas sporo większy wydatek.

Co jeszcze warto wiedzieć o polisie od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika?

Pytań o polisę od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika pojawi się zapewne więcej. Spróbujmy odpowiedzieć sobie na kilka najczęściej występujących. Jedno z nich dotyczy wypłaty odszkodowania w wyniku zniszczenia towaru z winy naszego kierowcy. Wiele osób obawia się bowiem, że jeśli zostanie udowodniona nasza wina, to i tak nie zostanie nam wypłacone odszkodowanie. Nie ma takiej możliwości. Polisa OCP obejmuje auto i jego ładunek, niezależnie od tego, kto siedzi za kółkiem. Może się tak zdarzyć, że kierowca rażąco dopuści do zaniedbań, czyli na przykład będzie prowadził pod wpływem, ale ubezpieczyciel nie ubezpiecza kierowcy, tylko firmę. Może się jednak zdarzyć, że ubezpieczyciel, będzie domagał się rekompensaty za odszkodowanie od winnego, czyli od kierowcy. Jak jednak wspomniano, dotyczy to przypadków szczególnego zaniedbania.

Inne pytanie dotyczy tego, czy można partycypować w kosztach odszkodowania, w zamian otrzymując niską stawkę ubezpieczenia. Są ubezpieczyciele, którzy oferują takie rozwiązanie.