Czy można przebywać w ozonowanym pomieszczeniu?

Czy można przebywać w ozonowanym pomieszczeniu?

Czyste powietrze i przestrzeń pozbawiona szkodliwych drobnoustrojów to idealne warunki dla człowieka. Otoczenie jest zdrowe, a powietrze przyjemnie pachnie. Ozonowanie zapewnia taki efekt. Może trwać pół godziny albo dłużej. Ozon to gaz bardzo ważny, potrzebny dla Ziemi. Niekoniecznie jednak zawsze dobry dla człowieka.

Czy duże stężenie ozonu jest bezpieczne dla zdrowia?

Ozon ma i pozytywny, i negatywny wpływ na istoty żywe. Zależy to od różnych czynników m.in. od jego stężenia. Ozonowanie pomieszczeń polega na wykorzystaniu tego gazu w dużym stężeniu. Zyskiem z takich usług jest nie tylko ładny zapach w mieszkaniu czy biurze. Jest to skuteczna dezynfekcja. Niszczone są drobnoustroje oraz ich przetrwalniki. Ozon usunie wszystko – wirusy, bakterie, pleśnie, grzyby, pyłki roślin, roztocza. Dla ludzi też nie jest on wtedy obojętny. Warunki, jakie panują w czasie oczyszczania przestrzeni, są toksyczne. Przebywanie w czasie ozonowania wewnątrz mieszkań jest szkodliwe dla zdrowia. Kontakt z dużym stężeniem ozonu wywołuje podrażnienie gardła, senność, bóle głowy. Szkodzi przede wszystkim na układ oddechowy, ale i cały organizm odczuwa tego skutki.

Jak przebiega ozonowanie wnętrza?

Ozonowanie wykonuje się tak, by nikomu nie mogło to zaszkodzić. Osoby użytkujące tę przestrzeń, muszą ją opuścić. Gdy jest to dezynfekcja biur, to nikt nie może wtedy pracować. Osoba z firmy oferującej ozonowanie włącza urządzenie i wychodzi. Gdy ono produkuje wysokie stężenia ozonu, nikogo nie ma wtedy w pomieszczeniu. Dla skuteczności takiego działania wcześniej izoluje się tę przestrzeń. Zamyka się okna, zakrywa kratki wentylacyjne itd.

Kto musi opuścić oczyszczaną przestrzeń?

To, co jest toksyczne dla ludzi, szkodzi i innym istotom żywym. Wraz z ludźmi oczyszczane ozonem wnętrza opuszczają wszystkie zwierzęta domowe. Wyprowadza się psy i koty. Nie należy zapomnieć o klatce z chomikiem. Kwiaty to także organizmy żywe. Nie mogą znajdować się w ozonowanym pomieszczeniu. Na czas pracy ozonatora trzeba wynieść wszystkie rośliny doniczkowe.

Zakończenie usługi ozonowania

Urządzenie działa przez określony czas. Czas zależy od rozmiarów przestrzeni. Jedno pomieszczenie ozonuje się przez pół godziny. Dotyczy to niezbyt dużej powierzchni. Wystarczy 30 minut, gdy ma ono 20 m2. Po tym czasie ozonator się wyłącza. Nie tylko czas tej usługi zależy od powierzchni biura czy mieszkania. Jak spojrzy się na dotyczący ozonowania cennik, to widać, że koszty zależą od ilości metrów kwadratowych. Generator ozonu jest wyłączony. Czy można już swobodnie korzystać z pomieszczenia? Nie od razu. Nadal stężenie ozonu jest wysokie.

Kiedy można korzystać z pomieszczenia po ozonowaniu?

Po zakończeniu ozonowania trzeba odczekać 30 minut, aż będzie można wejść. Ozon to gaz nietrwały. Wystarczy pół godziny, aby uległ rozpadowi. Po tym czasie można wejść bez specjalnej maski. Jeśli ktoś miałby wejść wcześniej, to musi mieć maskę do ochrony dróg oddechowych. Przyda się też ona, gdy będzie trzeba wejść w trakcie pracy generatora ozonu. Po zakończeniu jego pracy otwiera się okno, aby wywietrzyć pomieszczenie. Zaleca się, aby odczekać dwie godziny, zanim na stałe będzie się przebywać w mieszkaniu. Poziom ozonu w powietrzu można też sprawdzić czujnikiem. Pracownik firmy oferującej ozonowanie pomieszczeń odczyta, jaka jest to wartość. Jeśli jest w normie, to bez względu na upływ czasu można korzystać z mieszkania.

Czy decydować się na dezynfekcję ozonem?

Można się zastanawiać, czy jeśli wysokie stężenie ozonu jest toksyczne, to korzystać z tego. Przez pewien czas nie można użytkować pomieszczeń. Czystość jest bardzo ważna. To oznacza nie tylko, że trzeba sprzątać. Usunąć też należy różne szkodliwe drobnoustroje. Co robić, by zdezynfekować przestrzeń biura lub mieszkania? Do wyboru są środki chemiczne albo użycie generatora ozonu. Każda z tych metod zapewnia dużą skuteczność. Różnica jest ta, że ozonowanie mieszkania pozwala uniknąć chemii w otoczeniu. Jest też ogromna różnica w zapachu po zakończonej pracy. Użycie generatora ozonu pozostawia w powietrzu zapach podobny do tego, jaki pojawia się po burzy z deszczem. Jest bardzo przyjemnie. Dezynfekcja chemiczna pozostawia drażniące, nieprzyjemne zapachy.

Bezpieczna metoda i znakomity efekt

Ozonowanie jest metodą bezpieczną. W czasie pracy urządzenia nie należy wchodzić do pomieszczeń. Trzeba odczekać 30 minut, by wejść, a dłużej, by użytkować przestrzeń. Poziom stężenia ozonu szybko się obniży. Warunki w pomieszczeniu są nie tylko bezpieczne, ale też staje się ono zdrowsze, niż było poprzednio. Nie ma alergenów, pleśni i wirusów.

Czas wykonywania usługi wyłącza przestrzeń z użytkowania. Trzeba to mieć na uwadze, gdy zamawia się ozonowanie biur, bo wtedy nie jest możliwa praca. Działanie to wyłącza pomieszczenia z użytkowania na czas dłuższy niż samo ozonowanie. Trzeba przygotować wcześniej wnętrza. Później trzeba trochę odczekać i jeszcze uporządkować wszystko np. pozamykać szafki, wnieść na powrót kwiaty. Najlepiej zamawiać taką usługę na czas, gdy nie będzie to kolidowało z pracą.