Czy warto pójść na studia podyplomowe?

W Polsce od wielu lat panuje moda na nieustanne dokształcanie się i podwyższanie swoich kwalifikacji. Absolwenci szkół wyższych rzadko spoczywają na laurach i niezwykle często decydują się na kontynuowanie nauki na studiach podyplomowych. W dzisiejszych czasach niestety nie wystarczy ukończenie studiów licencjackich czy magisterskich. Wszystko ze względu na wysokie wymagania pracodawców, którzy zazwyczaj uważają, że awans jest zarezerwowany dla osób najbardziej zaangażowanych w swój samorozwój. Warto także zauważyć, że Polacy należą do groma bardzo ambitnych narodowości, które doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wielkie znaczenie dla kariery zawodowej ma podwyższanie swoich kwalifikacji oraz zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności. To jedne z wielu powodów, dla których tak wielu Polaków podejmuje decyzję o wybraniu się na „podyplomówkę”. Co jednak warto wiedzieć na temat tej formy nauki?

 

Kto może rozpocząć studia podyplomowe?

 

Studia podyplomowe są przeznaczone dla wszystkich, którzy mają co najmniej wykształcenie licencjackie. Innymi słowy – ta forma nauki jest zarezerwowana dla absolwentów szkół wyższych posiadających dyplom. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich pragnących zrobić nową specjalizację lub uzupełnić wiedzę zdobytą w przeszłości. Warto zauważyć, że „podyplomówka” umożliwia realizację kierunku o zupełnie innym profilu od tego, jaki został ukończony wcześniej. W niektórych przypadkach może więc stanowić ona solidny fundament dla zmiany obranej drogi, jeśli chodzi o karierę zawodową. To właśnie dzięki tej opcji tak wiele osób po filologii angielskiej zajmuje się grafiką komputerową lub PR. Ekonomiści z kolei niezwykle często przebranżawiają się na zarządzanie. 

 

Kiedy najlepiej podjąć naukę na studiach podyplomowych?

 

Nie istnieje górna granica, jeśli chodzi o podwyższanie swoich kwalifikacji zawodowych. Nie ma reguł dotyczących wieku słuchaczy, ale są za to statystyki. Wynika z nich jednoznacznie, że najliczniejszą grupą osób decydujących się na studia podyplomowe są ci pomiędzy 35 a 40 rokiem życia. Wynika to z faktu, że to właśnie ich zazwyczaj dotyczy temat awansu i związanego z nim objęcia wyższego stanowiska, a – jak już wcześniej zostało wspomniane – zwykle wymaga to uzupełnienia posiadanych dotychczas wiadomości i przedstawienia świadectwa własnej determinacji. 

 

Co ciekawe, coraz częściej można zaobserwować, że na „podyplomówkę” decydują się osoby będące świeżo po skończeniu studiów licencjackich lub magisterskich. Zazwyczaj jest to podyktowanie potrzebą nieustannego edukowania się i ambicjami związanymi z chęcią szybkiego otrzymania awansu. Warto również pamiętać, że studia podyplomowe mogą stanowić doskonałe rozwiązanie dla osób odczuwających potrzebę przebranżowienia się. Interesujący dla nich może wydać się fakt, że wówczas mogą zrealizować takie przedsięwzięcie, choćby w trybie obejmującym cztery semestry. 

 

Studia podyplomowe a poszukiwanie zatrudnienia

 

Pracodawcy przykładają dużą wagę do tego, jakie wykształcenie ma zatrudniany przez nich personel. To właśnie z tego powodu tak przychylnie patrzą oni na każdy z ukończonych kursów czy też studia podyplomowe. Istotne są także wszelkie szkolenia, posiadanie rozmaitych uprawnień oraz inne kwalifikacje, które mogą mieć istotny wpływ na rozwój przedsiębiorstwa. Właścicielom firm zależy na specjalistach umiejących wykorzystywać swoją wiedzę w sposób praktyczny. Dlatego też tak ważne są dla nich wszystkie dokumenty, niebędące dyplomem studiów magisterskich lub licencjackich.

 

Umiejętności praktyczne są absolutną podstawą. Niestety, teoria to zdecydowanie za mało, aby móc sprawdzać się w niemal każdym zawodzie. Studia podyplomowe mają na celu między innymi to, aby nauczyć słuchaczy, w jaki sposób i gdzie mogą wykorzystywać zdobyte informacje. To głównie z tego powodu ich ukończenie może okazać się bardzo dobrym krokiem dla osób poszukujących stałego i stabilnego zatrudnienia. 

 

Jak wybrać studia podyplomowe? 

 

Wybierając studia podyplomowe, powinno się najpierw jasno określić własne oczekiwania i potrzeby, a przede wszystkim zakres wiedzą, jaką chciałoby się przyswoić. Chodzi o to, aby dopasować kierunek studiów do zawodu, który ma się zamiar uprawiać. Kolejną ważną kwestią jest wybranie kilku uczelni posiadających interesujący nas kierunek w ofercie. Warto zapoznać się z opiniami na temat każdej z nich. W tym celu można posiłkować się komentarzami internautów na rozmaitych forach internetowych. Wybór powinien paść na tę prezentującą się najlepiej, a nie na najtańszą. W przypadku studiów podyplomowych jakość zazwyczaj wynika z ceny. Jednak pamiętajmy, że jest to bardzo opłacalna inwestycja swojej energii, czasu i pieniędzy. 

 

Studia podyplomowe pozwalają na zdobycie nowej wiedzy i umiejętności w bardzo szybkim czasie. Nauka trwa zazwyczaj rok lub dwa lata, a zajęcia odbywają się w weekendy. Wszystko po to, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom osób aktywnych zawodowo. Takie rozwiązanie to szansa szybkiego awansu, zmiany miejsca zatrudnienia, a nawet zupełnego przebranżowienia.