Domy drewniane

Dom drewniany

Dom z drewna czy cegły? Wybierz najlepszą opcję

Marzysz o własnym domu? Często decydujemy się na budowę własnego kąta, kiedy zaczyna powiększać się rodzina. Mieszkanie z teściami, czy w małym mieszkanku nie sprawdza się, kiedy pojawiają się dzieci. Każda rodzina chce mieć własny dom, ponieważ kiedy pociechy podrosną, chcemy zapewnić im większa przestrzeń, tak aby każde miało własny pokój. Jednak postawienie prawdziwego domu, w porównaniu do stawiania zamków z piasku jest o niebo trudniejsze.

Domy drewniane
Dom drewniany

Budując dom, musimy przemyśleć wiele kwestii oraz mieć sporą sumę pieniędzy. Należy bowiem liczyć się z tym, że budowa do stanu używalności wraz z działką i opłatą za robotników, to koszt często przewyższający 200 tysięcy złotych. I to wcale nie jest willa na kilkadziesiąt pokoi, a zwykły dom dla jednej rodziny. Skąd takie koszty? Spory wydatek to przede wszystkim działka. Jeśli nie odziedziczyłeś działki po rodzicach lub dziadkach, to będziesz musiał kupić teren pod budowę domu na własną rękę. Z pewnością chcesz, aby miejsca było więcej i na działce można było coś posadzić, rozpalić grilla, czy postawić w lecie basen oraz zrobić garaż. Działki już teraz są bardzo drogie, a z każdym rokiem ceny idą w górę. Dlatego o tej kwestii warto pomyśleć wcześniej.

Drewno czy cegła?

Najczęściej spotykanymi i budowanymi domami są te z cegły. Są one uważane za bardziej stabilne, wytrzymalsze oraz lepiej trzymające ciepło niż domy drewniane. Tymczasem, za czasów naszych prababć to domy drewniane królowały, jako budynki mieszkalne. Te z cegły zaczęły się pojawiać stosunkowo niedawno w tak dużej ilości. Domy z drewna były uważane za te mające krótszą żywotność. Wtedy bowiem drewno nie było odpowiednio przygotowane oraz nie było środków ochronny dostępnych w takiej skali jak dziś. Dlatego znacznie szybciej gniły, były zjadane przez szkodniki oraz podupadała cała konstrukcja. Wynikało to nie tylko z faktu braku środków na budowę, ale także nieobecności technologii, która pozwala szybko przygotować drewno oraz odpowiednio je zabezpieczyć.

Dom dla wielu pokoleń

Ogromną zaletą domu drewnianego jest to, że można go postawić w szybkim tempie. Mając środki oraz materiały, dom może powstać nawet w 3 miesiące. Co więcej, jeśli zdecydujesz się nie tynkować ścian wewnątrz budynku i zostawić drewniane, pracy jest znacznie mniej. Unikamy wtedy tynkowania, gładzenia i malowanie czy kładzenia tapet, a zyskujemy wnętrza w stylu góralskim. Jednak, żeby dom służył setki lat i gościł w swoich wnętrzach kolejne pokolenia, należy znaleźć ekipę, która będzie wiedziała jak prawidłowo go postawić. To niestety nie jest takie łatwe. Znalezienie ludzi, którzy znają się na budowie drewnianych domów, to wyzwanie dla każdego fana drewna.

Ekipa powinna być bowiem doświadczona, mieć za sobą dużą liczbę udanych budynków oraz wolne terminy. To, czy trafimy na fachowców, zależy też od regionu, który zamieszkujesz. Może się okazać, że trzeba będzie ściągać kogoś z innego województwa. Pamiętaj jednak, że lepiej jest wydać więcej na postawienie domu i mieć budynek, który będzie stał setki lat, nie będzie gromadził pleśni, wilgotniał itp. Niż zaoszczędzić na budowie, a potem wszystko poprawiać i wydać jeszcze więcej pieniędzy. My jako naród jesteśmy dość „oszczędni”, szczególnie jeśli pieniądze były ciężko zdobyte. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w takim wypadku oszczędność nie jest wskazana, jeśli chcemy mieć

Kupić czy postawić?

Dom można zarówno postawić samodzielnie, jak i kupić już gotowy. Która opcja jest lepsza? Zwykle zależy to od finansów oraz preferencji. W przypadku kupna domu gotowego unikajmy stawiania budynku, a czas ograniczamy jedynie do tego, żeby poszukać takiego domu, który nam najbardziej odpowiada. Dużą zaletą jest także to, że nie musimy biegać po urzędach po pozwolenia oraz unikamy dużej ilości papierów i dokumentów. Jednak takie rozwiązanie ma też swoje wady. Główna jest przede wszystkim koszt takiego rozwiązania. Gotowy budynek jest znacznie droższy, a całą kwotę musimy zapłacić na raz sprzedającemu. Co więcej, nie mamy tutaj możliwości decydowania, jaki będzie układ pomieszczeń, jakie materiały będą użyte oraz jak duża jest działka. Co więcej, domów drewnianych jest do wyboru znacznie mniej, pomimo tego, że zyskują na popularności. Jeśli więc masz szczególne wymagania, zdecyduj się na postawienie budynku, a nie kupowanie gotowego.

Jeśli zdecydowałeś się na postawienie własnego domu drewnianego, to masz cały wachlarz możliwości nie tylko pod względem umiejscowienia i wielkości działki, ale także w przypadku projektu domu. To Ty bowiem decydujesz, ile jest pokoi, w którym miejscu jest kuchnia oraz jak duży będzie salon. Wtedy wybór należy do Ciebie, a ograniczają jedynie zasady budownictwa czy system naturalnego oświetlenia domu poprzez umiejscowienie okien w prawidłowy sposób. Samodzielnie stawiając dom, wybierasz także, z jakiego surowca będzie on wykonany, czym ocieplony i czy będzie miał piwnicę itp. Należy jednak pamiętać, że mimo oszczędności na tym, że wszystkim się zajmujesz i nie kupujesz gotowego budynku, to czasu nie oszczędzisz. Budowy trzeba bowiem cały czas doglądać i kontrolować postępy oraz czy wszystko przebiega prawidłowo i po Twojej myśli.