Gładź szpachlowa - wszystko, co trzeba o niej wiedzieć!

Gładź szpachlowa – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć!

Gładź szpachlowa – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć! Regularnie dochodzi do sytuacji, w której konieczny okaże się remont mieszkania. Z pewnością niezbędna okaże się gładź szpachlowa, która ma szerokie zastosowanie. Czym jest gładź szpachlowa? Jakie rodzaje możemy wyróżnić? Czym dokładnie charakteryzuje się gładź wapienna? Jakie zastosowanie ma gładź szpachlowa? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym dokładnie jest gładź szpachlowa?

Gładź szpachlowa - wszystko, co trzeba o niej wiedzieć!
Gładź szpachlowa – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć!

Gdybyśmy zdecydowali się na to, aby zdefiniować gładź szpachlową, moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych, którego zadaniem jest wykończenie domowych ścian. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że jeszcze do niedawno tego typu rozwiązanie było bardzo rzadko stosowane, bowiem korzystano z tynku cementowo-wapiennego. Niestety ogromnym minusem okazała się chropowata faktura, a także wszelkie uszkodzenia, do których dochodziło po kilku latach. Tak więc bez większego zastanowienia można stwierdzić, że gładź szpachlowa to po prostu nowoczesny zamiennik wcześniej cieszącego się popularnością tynku. Dlaczego jest to tak chętnie wybierane rozwiązanie? Przede wszystkim ze względu na to, że zapobiega osadzaniu się kurzu w porowatej fakturze. Dodatkowo możemy wyróżnić wiele rodzajów gładzi szpachlowej, dlatego doskonale sprawdzi się zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Z punktu chemicznego, podstawowym składnikiem tej mieszanki jest gips. Sprawdza się doskonale zarówno jako element wiążący, jak i ten wypełniający. Dodatkowo znajdziemy tam inne materiały, jak chociażby kreda i dolomit, ewentualnie plastyfikatory. 

Jakie rodzaje gładzi możemy wyróżnić?

Wyróżnia się cztery rodzaje gładzi szpachlowych: wapienno, cementowa, gipsowa i polimerowa. Różnią się one przede wszystkim zastosowaniem, inaczej zachowują się w poszczególnych warunkach atmosferycznych. Warto posiąść podstawowe informacje na temat każdej z nich, aby podjęcie prawidłowej decyzji co do wyboru było łatwiejsze.

Gładź wapienna – czym się charakteryzuje?

Gładź wapienna oparta jest na właściwościach wiążących wapna. Cechą charakterystyczną jest oczywiście biały kolor, a także odpowiednia przepuszczalność powietrza. W tym przypadku należy jednak pamiętać o tym że maksymalna grubość gładzi może wynosić jedynie 5 mm. W praktyce oznacza to, że możliwości związane z prostowaniem ścian są znacznie ograniczone. Gładź wapienna nie powoduje korozji, a także zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni. Jest zalecana osobom, które nie mają dużego doświadczenia w budowlance, natomiast chciałyby na własną rękę wykończyć mieszkania. Wystarczy mieć podstawowe narzędzia, a w razie potrzeby skorzystać możemy ze specjalnych maszyn. Mamy też pewność, że mieszanka nie zrobi się twarda w błyskawicznym tempie.

Gładź cementowa – odporna i trwała?

Gładź cementowa to przede wszystkim popularne rozwiązanie ze względu na to, że jest bardzo odporna na wszelkie warunki atmosferyczne. Dlatego też możemy ją używać zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz- dużo w tym przypadku zależy od indywidualnych preferencji. Pomimo tego, że nie mamy w tym przypadku do czynienia z doskonałym wygładzeniem powierzchni, to jednak nadal nie ma potrzeby jej szlifowania. Możliwe jest założenie jest ręcznie lub maszynowo- w zależności od preferencji.

Gładź gipsowa jako najpopularniejsze rozwiązanie?

Zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie spośród wszystkich. W tym przypadku materiałem wiążącym jest gips. Dostępna jest ona w formie suchej mieszanki, którą to należy rozrobić z odpowiednią ilością wody. Gładź gipsowa charakteryzuje się dość dużym poziomem bieli. Niestety źle wpływa na korodowanie metali, a mianowicie w dużym stopniu może przyspieszyć ten niechciany proces. Nie nakładamy go więc na metalowe rury, a jeśli jest już taka konieczność, zaopatrzyć się wcześniej w farbę antykorozyjną.

A może gładź polimerowa?

Ostatnim rodzajem jest gładź polimerowa, która to dostępna jest w kilku formach. Najczęściej jednak decydujemy się na zakup suchej mieszanki, którą możemy rozrobić samodzielnie. Niestety w tym przypadku po nałożeniu gipsu, należy go zeszlifować, co niestety powoduje, że wydzielany jest płyn. Na rynku znaleźć jednak można wiele produktów zmodyfikowanych, które to przykładowo są bezpyłowe, jednakże z pewnością kosztują znacznie więcej.

Zastosowanie gładzi szpachlowej

W przypadku pokojów mieszkalnych najczęściej wybiera się gładź szpachlową. Dlaczego? Cena jest ekonomiczna, a efekt końcowy z pewnością nas zadowoli. Jednakże tego typu mieszankę możemy stosować w miejscach, których wilgotność jest mniejsza niż 70%. Dlatego też w przypadku kuchni i łazienki lepszym rozwiązaniem okaże się mieszanka wapienna, która to jest zresztą doskonałą bazą pod późniejszą farbę lateksową. Co ze ścianami zewnętrznymi elewacji? Warto wziąć pod uwagę gładź wapienną i cementową, w obu przypadkach mamy do czynienia z odpornością na wszelkie warunki atmosferyczne.