Ile kosztuje położenie wykładziny?

Ile kosztuje położenie wykładziny?

Wykładzina to popularny materiał stosowany przy wykańczaniu podłóg. Przy niewielkim nakładzie kosztów możliwe jest stworzenie z nich eleganckich oraz trwałych posadzek. Wykładziny produkowane są zarówno z naturalnych, jak i ze sztucznych materiałów, które dostępne są w postaci płytek lub rolek. Czy położenie wykładziny podłogowej to faktycznie niski koszt? Ile kosztuje położenie wykładzin?

Wykładzina PCV

Koszt położenia wykładzin uzależniony jest głównie od rodzaju wykładziny oraz od formy, w jakiej się znajduje. Najbardziej popularną wykładziną jest PCV, która nie chłonie kurzu oraz mikroorganizmów, a także nie dopuszcza do rozwoju grzybów i bakterii. Te właściwości są istotne zwłaszcza, gdy w domu przebywają alergicy. Taka wykładzina najlepiej sprawdzi się w kuchni, gdzie zastosowania nie znajdzie wykładzina dywanowa. Z jej powierzchni łatwo jest usunąć wszelkiego rodzaju zabrudzenia i plamy, które często powstają np. podczas gotowania czy pieczenia. Wykładziny PCV dostępne są na rynku w różnych kolorach i wzorach, coraz częściej dostępne są także wykładziny imitujące inne tworzywa, np. drewniane panele czy płyty betonowe. 

 

Wykładzina dywanowa

Ile kosztuje położenie wykładziny?Wykładzina dywanowa jest dużo przytulniejszym wykończeniem wnętrza niż wykładzina PCV. Jest miękka w dotyku, tłumi dźwięki i daje poczucie ciepła. Najczęściej wykładziny takie składają się z czterech warstw, z czego użytkownika najbardziej interesuje warstwa wierzchnia, czyli tak zwane runo, oraz spód wykładziny. Wykładzina dywanowa jest jednym z najbezpieczniejszych materiałów podłogowych, ponieważ w przeciwieństwie do np. dywanów, nie przesuwa się, a w razie upadku stanowi dobrą amortyzację. Takie cechy są przydatne zwłaszcza, kiedy w domu przebywają małe dzieci. Ponadto wykładziny są dość grube i sprężyste, a dodatkowo dobrze tłumią dźwięki. Większość wykładzin dywanowych jest impregnowana antystatycznie, w związku z czym nie przyciągają one kurzu i nie elektryzują się. Wykładzin dywanowych nie wolno stosować w miejscach narażonych na wilgoć, a także nie należy kłaść na nie dywanów lub chodników. Ponadto dość pracochłonna jest pielęgnacja takich wykładzin, gdyż trzeba je dość często odkurzać, a plamy należy wybawiać od razu, gdy tylko się pojawią. Cena położenia takiej wykładziny, podobnie jak w przypadku wykładziny PCV, uzależniona jest od różnych czynników. Przede wszystkim istotne jest czy przy układaniu wykładziny mają zostać uwzględnione wykończenia na ścianę. 

Zobacz również:

 

Wykładzina na schody

Dobór wykładziny na schody nie jest łatwy, ponieważ jest to jedno z miejsc, które jest często używane przez wszystkich domowników. Wykładzina na schodach powinna być przede wszystkim odporna na ścieranie i odkształcenia. Jaką wykładzinę zatem wybrać? W ruchliwych miejscach najlepiej sprawdzi się wykładzina dywanowa z runem poliamidowym. Poliamid to bardzo popularne włókno, jest ono nie tylko odporne na ścierania, ale także trudnopalne. Barwy pozostają trwałe, nawet przy częstym użytkowaniu i czyszczeniu, a to dzięki barwieniu nici na wskroś. Włókna takiej wykładziny są gładkie, co ułatwia jej sprzątanie. Wykładzina z runem poliamidowym zachowa swój nieskazitelny wygląd przez bardzo długi czas, nawet w takim miejscu, jak schody. 

 

Średnie ceny 

Wykładzina jest jednym z najtańszych rozwiązań stosowanych w pomieszczeniach. Dzięki nowoczesnym wzorom i coraz większym możliwościom, wykańczanie podłóg tą metodą przynosi bardzo ciekawe i wysoce zadowalające efekty. Cena netto za 1m² może być różna, w zależności od tego jaką wykładzinę wybieramy, oraz w jaki sposób ma ona zostać położona. 

 • Montaż wykładziny PCV na klej w rolce w jednym kolorze z wywinięciem na ścianę: 20 – 35 zł
 • Montaż wykładziny PCV na klej w rolce w jednym kolorze bez wywinięcia na ścianę: 17 – 27 zł
 • Montaż wykładziny PCV na klej w rolce w dwóch kolorach z wywinięciem na ścianę: 25 – 40 zł
 • Montaż wykładziny PCV na klej w rolce w dwóch kolorach bez wywinięcia na ścianę: 20 -35 zł
 • Montaż wykładziny PCV na klej w płytce lub panelach: 30 – 50 zł
 • Montaż wykładziny PCV na schodach, wraz z kątownikami: 60 – 80 zł
 • Montaż wykładziny PCV z montażem taśm miedzianych: 25 – 45 zł
 • Montaż wykładziny dywanowej w rulonie na klej: 20 – 30 zł
 • Montaż wykładziny dywanowej w rulonie na klej z wykończeniem na ścianę: 25 – 35 zł
 • Montaż wykładziny dywanowej w płytkach na klej: 20 – 30 zł
 • Montaż wykładziny dywanowej w płytkach na klej z wykończeniem na ścianę: 25 – 35 zł

Średnie ceny usług dodatkowych

Kiedy wykładzina ulegnie zniszczeniu lub rozerwaniu możliwe jest jej naprawienie. Taka opcja jest mniej kosztowna niż zakup i montaż nowej wykładziny. Ceny uzależnione są głównie od rozmiarów zniszczeń oraz od tego, jaka powierzchnia ma zostać naprawiona. 

 • Frezowanie i spawanie wykładziny PCV: 10 – 30 zł (metr bieżący)
 • Naprawa zniszczonych elementów w wykładzinie PCV: uzależniona od rozmiaru uszkodzenia
 • Uszczelnianie masą akrylową styku wykładziny ze ścianą: 1 – 3 zł (metr bieżący)
 • Punktowa wymiana uszkodzonych wykładzin: uzależniona od rozmiaru uszkodzenia