Ile można zarobić w szkole językowej?

Ile można zarobić w szkole językowej?

Popularność szkół językowych rośnie z roku na rok. Wynika to z faktu, iż coraz więcej uwagi przykładamy do znajomości języka obcego. Pomaga nam ona zaleźć dobrą pracę, a także odnaleźć się podczas zagranicznych wyjazdów. Wielu z nas zastanawia się także nad podjęciem pracy w szkole językowej. Ile możemy przy tym zarobić? Odpowiadamy.

Zarobki studenta

Kursy językowe bardzo często prowadzą studenci filologii obcych. Ich zarobki są znacznie niższe, niż pensje profesjonalnych nauczycieli z doświadczeniem. Nie ma przy tym znaczenia, czy dopiero zaczęliśmy studia, czy niedługo je skończymy. Za godzinę lekcyjną, która często pokrywa się z godziną zegarowa, dostaniemy około 25-30 zł brutto. Zarobki zależą oczywiście od tego, jakiego języka uczymy. Kursy języka angielskiego dla dzieci oraz dla seniorów są nieco lepiej opłacane. Wynika to z faktu, iż musimy mieć specjalne podejście do ucznia. W przypadku kursów dla dzieci, na czas zajęć, pełnimy także rolę opiekuna. Jeśli uczymy języka egzotycznego, na przykład chińskiego, to nasze zarobki mogą sięgnąć nawet 60 zł brutto za godzinę. Cennik kursów językowych przewiduje bowiem, że uczniowie więcej zapłacą za szkolenie z języka trudno dostępnego. Dlatego też i my możemy więcej zarobić. Niektóre szkoły płacą swoim nauczycielom – studentom nieco więcej, na przykład 40-45 zł na godzinę. Dotyczy to jednak szkół zlokalizowanych w większych miastach, na przykład w stolicy kraju.

Zarobki profesjonalisty

Nieco inaczej kształtują się zarobki profesjonalistów, czyli nauczycieli z ukończonymi studiami i dużym stażem pracy. Zazwyczaj pracują oni w szkołach językowych w ramach umowy zlecenia i rozliczają się za pomocą stawki godzinowej. Ta wynosi przeciętnie 40-50 zł. Czasami może wynieść nawet 80 zł, jeśli uczymy mniej popularnego języka. Rzadko nauczyciele zatrudniani są w szkołach językowych w ramach umowy o pracę. Niemniej jednak może zdarzyć się, że prowadzą oni własną działalność gospodarczą. Wtedy też zarabiają nieco więcej, na przykład 80-90 zł na godzinę. Pamiętajmy jednak, że muszą oni jeszcze odprowadzić składki ZUS oraz podatek. Dodatkowo będą musieli pokryć wszelkie koszty prowadzonego biznesu, na przykład opłatę za biuro rachunkowe. Dlatego też własna działalność gospodarcza wcale nie jest w tym przypadku opłacalna. Istnieje jednak grupa osób, które w szkołach językowych mogą liczyć na umowę o pracę. Są to metodycy, którzy przygotowują program nauczania. Dobierają oni również podręczniki, przygotowują testy. Mogą prowadzić zajęcia przygotowujące do egzaminów językowych. Zarobki metodyka sięgają około 3500-4000 zł brutto. Wraz ze stażem pracy mogą rosnąć. Niemniej jednak wcale nie jest tak łatwo zostać metodykiem języka obcego. Wymagania to między innymi ukończone studia filologiczne, długi staż pracy w zawodzie nauczyciela, znajomość zagadnień egzaminacyjnych.

Zarobki mobilnego nauczyciela

Szkoły językowe coraz częściej prowadzą kursy językowe dla firm. Zatrudniają w tym celu mobilnych nauczycieli, którzy będą dojeżdżać do siedziby firmy. Ile dostanie nauczyciel za kurs angielskiego dla firm lub też innego języka? Generalnie stawki nie odbiegają zbytnio od tych, które oferuje się nauczycielom stacjonarnym. Standardowo wynoszą one około 50-60 zł za godzinę. Czasami mobilny nauczyciel zarobi także i 80 zł za godzinę, jednak musi we własnym zakresie pokryć koszty dojazdu do klienta. Pamiętajmy, że często siedziby firm oddalone są wiele kilometrów od siedziby szkoły językowej. Mobilni nauczyciele to zazwyczaj doświadczeni pedagodzy, dlatego ich stawki są nieco wyższe.

Zarobki native speakerów

Osoby, dla których język obcy jest językiem ojczystym, to najlepiej zarabiający w szkołach językowych. Najczęściej prowadzą oni kursy na poziomach zaawansowanych oraz konwersacje. Za godzinę pracy otrzymują oni około 100 zł brutto. Jest to dużo w porównaniu do tego, ile za godzinę pracy dostanie student. Niemniej jednak native speakerzy pracują stosunkowo krótko w danej szkole. Powodem jest fakt, iż nie ma zbyt wielu grup na takim poziomie językowym, aby mógł je uczyć native speaker. Zwykle bowiem nie mówią oni po polsku, więc nie są w stanie poprowadzić grup początkujących.

Zarobki kadry pomocniczej

W szkołach językowych pracuje jeszcze tak zwana kadra pomocnicza. Nie zajmuje się ona prowadzeniem kursów, a samą ich organizacją. Do kadry pomocniczej należą na przykład sekretarki lub marketingowcy. Ile zarabiają? Generalnie ich pensje nie odbiegają od tych, które na podobnych stanowiskach obowiązują w innych firmach. Sekretarka zarobi więc około 3000 brutto. Marketingowiec podobnie, choć duża część jego pensji to prowizje od sprzedaży. Wielkość wynagrodzenia zależy więc od ilości sprzedanych kursów. Miejmy na uwadze, że dla kadry pomocniczej szkoła językowa dla zwykle jedynie miejsce zatrudnienia. Tymczasem nauczyciele i studenci zwykle jedynie dorabiają sobie prowadzeniem zajęć z języków obcych. Tymczasem, jak się okazuje, zarobki nauczycieli i organizatorów pracy mogą być bardzo porównywalne.