Workoplecaki królują na ulicach naszych miast już od paru lat. Moda na nie jest wciąż żywa i aktualna. W sklepach dostępna jest bardzo szeroka oferta tego typu produktów, wykonanych z różnych materiałów i w różnych wymiarach. Warto jednak podjąć ten trud i stworzyć samemu workoplecak z podszewką. To zadanie wcale nie jest takie trudne!
Co jest potrzebne do uszycia workoplecaka z podszewką?
Aby samodzielnie uszyć workoplecak z podszewką przede wszystkim potrzeba zestawu wybranych materiałów, potrzebnych na uszycie plecaka, dna i podszewki, a także specjalnego znacznika i nożyczek. Ponadto przyda się także wieloczynnościowa maszyna i zestaw nitek oraz ewentualnie sznureczki i wstążeczki do dekoracji.
Szycie workoplecaka krok po kroku
Samodzielne uszycie workoplecaka nie jest takie trudne. W pierwszej kolejności należy dociąć materiał w odpowiedni sposób, aby powstały symetryczne prostokąty o wymiarach mniej więcej 50 x 35 cm. Należy dociąć także ekoskórę, aby wykonać dno plecaka.
Następnie należy zszyć tkaninę z ekoskórą tworząc przód i tył workoplecaka. Aby wszystko dobrze się ze sobą trzymało, należy przyjąć około 1,5 cm zapasu na szew. Kolejnym krokiem jest przecięcie tasiemki nośnej na pół i złożenie jej tak, aby można było ją doszyć do jednej z części worka mniej więcej 6 cm ku dołowi. Trzeba ułożyć tył z przodem w taki sposób, aby materiały łączyły się na bokach w tych samych miejscach. Plecak należy spiąć na dnie i przy bokach.
Dobrze jest zaznaczyć specjalny punkt znajdujący się mniej więcej 8 cm od góry plecaka i dopiero w tamtym miejscu zacząć zszywać ze sobą boki, a także dół. W górnej części workoplecaka należy zapas na szwu ułożyć na płasko w taki sposób, aby się one nie odchylały. Jest to bardzo ważne.
Kiedy wszystkie te kroki są wykonane, można przejść do uformowania płaskiego dna. Aby było to możliwe, trzeba zgiąć rogi dolnej części worka w trójkąty, w taki sposób, aby ułożyć równo obok siebie dolny i boczny szew. Obie części trzeba spiąć szpilką i narysować linię 3 cm od wierzchołka trójkąta. Po tej linii należy przeszyć plecak i zabezpieczyć ściegi na końcu i na początku szycia.
Po przyszyciu tych wszystkich elementów, można przejść do przygotowania podszewkę. W pierwszej kolejności trzeba zszyć ze sobą jej boki, a w dnie zostawić około 10 – 15 cm materiału niezszytego. Jest to niezbędny otwór, który umożliwi wywinięcie worka na prawą stronę. W podszewce także należy zrobić dno, tak jak miało to miejsce w worku.
Mając worek na lewej stronie, a podszewkę wywiniętą na prawo, można włożyć ją do worka i przypiąć szpilkami dookoła, a następnie przyszyć. Teraz można wywinąć worek przez otwór, który pozostał w podszewce, na właściwą stronę i zszyć otwór.
Na tym etapie plecak jest już prawie gotowy. Jedyne co to w odległości około 4 cm, od miejsca połączenia tkanin z podszewką, należy zwinąć górną część plecaka do środka. Całość należy zabezpieczyć szpilkami i przeszyć dookoła. W ten sposób zostanie utworzony specjalny tunel na sznurek. Przeszycie to należy wykonać dokładnie w miejscu łączenia tkaniny z podszewką. Należy uważać, żeby nie zszyć tunelu.
Końcowy etap szycia worka to przeciągnięcie sznurka przez wykonany tunel i zawiązanie go wokół taśmy nośnej. Tak przygotowany plecak jest gotowy do użytku. Można założyć go na plecy i wyruszyć na miasto.
Zastosowanie workoplecaków
Jak wspomniano wcześniej workoplecaki stają się coraz bardziej popularne. Jest to bardzo uniwersalny dodatek. Można je nosić do pracy, do szkoły, na treningi, a także na spacery. Są one bardzo lekkie i zajmują mało miejsca. Ponadto plecakoworki są wykonane z materiałów na tyle wytrzymałych, że z powodzeniem można w nich przechowywać ciężkie przedmioty. Worki są bardzo pojemne. Nie niszczą się i nie mechacą. Można je także z łatwością utrzymać w czystości.
Workoplecak to także bardzo modny dodatek. Pasuje on idealnie zarówno do strojów sportowych, jak i bardziej eleganckich. Wyjątkowo dziewczęce są wszelkie workoplecaki z motywem kwiatowym. Dzięki nim każda stylizacja zyska lekkości i świeżości. Model ten z pewnością przyciągnie uwagę przechodniów. Warto zaznaczyć, że najbardziej uniwersalny będzie workoplecak w kolorze czarnym. Będzie on pasował do absolutnie każdego ubioru. jego prosty fason i ponadczasowy kolor to prawdziwy hit.
Workoplecak to także doskonała alternatywa dla torebki. Jest on o wiele bardziej wygodny, praktyczny i funkcjonalny. Jego wnętrze pomieści o wiele więcej drobiazgów. Na rynku dostępne jest naprawdę wiele worków. Niektóre posiadają specjalne kieszonki, dzięki czemu są jeszcze bardziej praktyczne.
Moda na workoplecaki z pewnością nie przeminie tak szybko, dlatego warto dla siebie kupić lub uszyć kilka sztuk. Ponadto taka torba to świetny pomysł na prezent dla siostry, przyjaciółki czy kuzynki. Każdy z pewnością się ucieszy. Dobrym rozwiązaniem jest np. dokupienie nerki wykonanej w tym samym stylu co workoplecak. Taki zestaw będzie się prezentował idealnie i bardzo praktycznie.