Jak wybrać system parkingowy, aby efektywnie obsługiwać nawet bardzo intensywny ruch?

Rosnąca liczba pojazdów poruszających się po miastach przekłada się na wzrost zapotrzebowania na miejsca parkingowe. Ograniczona przestrzeń sprawia, że każdy skrawek parkingi zyskuje na wartości. Właściciele takich obiektów powinni zainwestować w sprawny system parkingowy, który umożliwi płatne parkowanie. Najprostsze składają się ze zwykłego szlabanu w połączeniu z małą budką, w której znajduje się portier. Odpowiada ona za odnotowania każdego wjazdu samochodu oraz pobieranie opłat. Jest to wyjątkowo mało skuteczne rozwiązanie. Najlepiej postawić na systemy parkingowe, w którym zminimalizowano rolę człowieka. Najwydajniejsze systemy działają w pełni samodzielnie. Właściwy wybór pozwoli nam uzyskać zwrot z poczynionej inwestycji zaledwie po kilku miesiącach funkcjonowania systemu parkingowego.

Kluczowy element każdego nowoczesnego systemu parkingowego

Chodzi mianowicie o komputer, na którym zainstalujemy oprogramowanie. Możemy w tym celu zakupić urządzenie dedykowane systemowi parkingowemu lub wykorzystać jeden z komputerów należących do naszej firmy. Musi on jednak spełniać właściwe parametry sprzętowe. Oprogramowanie odpowiada za gromadzenie informacji z pasów wyjazdowych i wjazdowych. Z jego pomocą można swobodnie ustawiać przeróżne parametry pracy. Możliwe jest między innymi określanie różnych stawek za określone godziny parkowania lub stosowania rabatów. Co więcej, oprogramowania pozwala na tworzenie rzetelnych raportów i analiz funkcjonowania naszego systemu parkingowego. Wszelkie nieprawidłowości zostaną wykryte i będziemy mogli je naprawić. Zintegrowana elektronika w połączeniu z prostą mechaniką to znakomity sposób na ograniczenie kosztów w przypadku małych i średnich parkingów. Do ich obsługi nie potrzebujemy wyspecjalizowanych operatorów, aby zapewnić pracę na optymalnym poziomie.

Jak wygląda manualny system poboru opłat?

W przypadku systemów parkingowych opartych na tym modelu pobierania opłat konieczna jest kasa umieszczona wewnątrz sklepu lub na wyjeździe. Do jej obsługi potrzebny jest wyszkolony operator, którego zadaniem będzie przyjmowanie opłaty i ewentualne wydawanie reszty klientom. Dokładną wysokość opłat jest ustalana przez system. Używa się do tego zeskanowanego biletu wjazdowego. Wydajne systemy parkingowe muszą posiadać kasę posiadającą liczne elementy usprawniające pracę. Bez problemów powinniśmy być w stanie przyjąć na nasz parking dużą ilość kierowców. Zanim będą mogli wyjechać, muszą okazać operatorowi kasy zakupiony bilet. Użyje on specjalnego skanera, aby odczytać kod kreskowy. W rezultacie na ekranie komputera pojawi się właściwa informacja dotycząca wysokości opłat zgodnie z zaprogramowanymi taryfami. Po przyjęciu opłaty pozostaje to zatwierdzić w systemie, który następnie uaktywni dany bilet. Okres, przez który będzie on ważny, zależy zazwyczaj od wielkości parkingu.

W zależności od naszych preferencji możemy zdecydować się, wyposażyć nasz system parkingowy w kasę manualną ustanowioną bezpośrednio na linii wyjazdowej. Jest to optymalne rozwiązanie pod kątem wygody korzystania z parkingu przez kierowców. W ten sposób mogą przekazać kasjerowi bilet bez wysiadania z samochodu. Jeśli posiadają ważną kartę zbliżeniową, to mogą używać parkingu bez konieczności zgłaszania się do kasy. Jako właściciele tego typu systemu parkingowego mamy możliwość wprowadzania i zmieniania stawek, na podstawie który rozliczane są bilety. Praca operatora kasy jest stale rejestrowana i mamy dostęp do tych informacji zebranych w postaci raportów.

Największe zalety zautomatyzowanego systemu poboru opłat

 W przypadku tego typu systemy parkingowego http://www.nowakbramy.pl/kontakt/ opłata została uiszczona przed wyjazdem. W zależności od naszych preferencji możemy wytypować kasę wewnątrz sklepu lub użyć samoobsługowej kasy automatycznej. Największą zaletą tego rozwiązania jest brak potrzeby zatrudniania operatora do pracy przy takiej kasie. Możemy wybrać automaty, które przyjmują należności wyłącznie w bilonie albo w banknotach. W razie potrzeby będą w stanie wydać resztę w monetach. W przeciwieństwie do kasy operowanej przez człowieka może bez żadnych problemów działać 24 godziny na dobę. Osoby będą mogły wyjechać z parkingu w dowolnym czasie. Na ekranie LCD wyświetlane są wszystkie istotne informacje pozwalające na wygodną obsługę urządzenia przez kierowców korzystających z płatnego parkingu.

W razie takiej potrzeby samoobsługowa kasa powinna być w stanie wydać właściwy paragon niefiskalny. Po zakupie biletu będzie on ważny na wyjazd w określonym czasie. W takim urządzeniu można również doładować tak zwane karty set value lub przedłużyć karty abonamentowe. Wszystko zależy od tego, czy nasz system parkingowy oferuje takie opcje dla swoich klientów. Możemy wyznaczyć inną taryfę dla takich urządzeń niż w przypadku kas manualnych. Optymalnym wyborem będą urządzenia posiadające przynajmniej 3 pojemniki na przechowywanie i wydawanie reszty. W razie potrzeby możliwe jest dodanie kolejnych pojemników. Nowoczesne systemy parkingowe powinny także oferować płatność bezgotówkową.