Jaką tapetę na ścianę wybrać?

Jaką tapetę na ścianę wybrać?

Jaką tapetę na ścianę wybrać?

Jaką tapetę na ścianę wybrać? Być może wiele osób to zaskoczy, ale tapety ścienne znów stają się modne. Lepsze materiały, łatwość w nakładaniu na ścianę i zdejmowaniu oraz dobra cena, sprawiły, że mnóstwo osób na nowo zainteresowało się taką formą dekorowania wnętrza domu. Jeśli urządzamy mieszkanie, warto rozważyć wykorzystanie tapety ścienne, zwłaszcza w miejscach, które są narażone na zabrudzenia czy uszkodzenia.

Główne zalety tapet ściennych

Jedną z głównych zalet tapet jest dowolność wzorów, które mogą się na niej znaleźć. Możemy wybrać skomplikowany wzór, który uatrakcyjni pomieszczenie, a którego nigdy nie uzyskamy korzystając z farby lub będzie to trudne i bardzo drogie. Inną zaletą, o której często się zapomina, jest możliwość wygłuszenia pomieszczenia za pomocą tapety. Dla osób mieszkających w blokach jest to świetne rozwiązanie problemu cienkich ścian. Dodatkowo tapety pomagają w ukryciu nierówności tynku czy innych mankamentów ściany.

Obecnie na rynku możemy kupić różne specjalistyczne tapety, które zabezpieczają przed wilgocią, ocieplają lub są odporne na światło i ścieranie. Dzięki temu możemy dobrać tapety o konkretnych właściwościach do bardziej problematycznych części naszego domu.

Rodzaje tapet ściennych

Jaką tapetę na ścianę wybrać?
Jaką tapetę na ścianę wybrać?

Tapeta z włókna szklanego i winylu: ten rodzaj tapet jest odporny na działanie wody i wilgoci. Najczęściej stosuje się je w łazience, w holu lub w kuchni, blisko zlewu i płyty kuchennej.

Tapety papierowe: są najmniej trwałe, dlatego wykorzystuje się je w sypialni, gdzie są najmniej narażone na różne czynniki zewnętrzne. Aby poprawić ich trwałość, stosuje się kilka warstw. Jednocześnie tego typu tapety mają najwięcej wariantów kolorystycznych i innych ozdobnych elementów.

Tapety ekologiczne: są to tapety wykonane z naturalnych włókien, takich jak trawa morska, rafia, sitowie lub bambus. Pomimo specyficznego materiału, tapety są montowane przy pomocy zwykłego kleju do tapet. Są idealnym rozwiązaniem, aby uatrakcyjnić wygląd pokoju dziennego, np. poprzez wytapetowanie tylko jednej ściany lub można je wykorzystać w pokoju dziecięcym. Ekologiczny materiał jest w pełni bezpieczny dla dziecka.

Tapety natryskowe: to nowy sposób tapetowania, który nie jest jeszcze zbyt popularny. Tapetę nanosi się specjalnym pistoletem, co pozwala na wytapetowanie mniej oczywistych elementów wyposażenia domu, jak grzejnik łazienkowy, rury czy inne podobne elementy. Niekiedy używa się tego sposobu tapetowania do nadania ciekawszego wyglądu szafie czy innym rodzajom mebli.

Tapeta na nierówności

W przypadku, gdy podczas remontu mieszkania nie zauważymy pewnych nierówności czy mankamentów ściany, możemy łatwo rozwiązać ten problem dzięki wykorzystaniu odpowiedniej tapety. Wybraną tapetę możemy podkleić warstwą fizeliny, która wyrówna defekty. Możemy również wykorzystać tapetę z warstwą spienionego winylu, która zamaskuje nierówności. Innym rozwiązaniem maskującym nierówność jest zastosowanie tapety typu rauhfaser, którą można wielokrotnie malować i która jest odporna na zrywanie. Pokrywa również pęknięcia, nawet te, które powstały już po tapetowaniu. Tapety rauhfaser składają się z dwóch warstw papieru połączonych z wiórkami drewnianymi, które tworzą przestrzenną fakturę.

Tapety a czyszczenie

Tego typu tapety są przeznaczone do pomieszczeń użytkowych, które są narażone na zabrudzenia, jak salon, gdzie przyjmujemy gości i spędzamy dużo czasu. Tapety zmywalne to tapety papierowe, które są pokryte przeźroczystą warstwą tworzywa sztucznego, które łatwo się czyści. Droższą wersją są tapety winylowe lub z włókna szklanego, które stanowią alternatywę dla płytek. Dlatego też często są stosowane w łazience i kuchni. Są odporne na wodę oraz chemiczne środki czystości. Należą do najtrwalszych tapet (tapety z włókna szklanego mogą wytrzymać nawet do trzydziestu lat), co niestety, przekłada się również na ich wyższą cenę w porównaniu do innych rodzajów tapet.

W pomieszczeniach dziennych lepiej nie wykorzystywać zwykłych tapet papierowych, ponieważ ich czyszczenie jest trudne i jedyne co możemy zrobić bez ich uszkodzenia, to przetarcie ich wilgotną szmatką. Tapety rauhfaser również nie są zbyt dobrym materiałem do czyszczenia. Ich wygląd można odświeżyć poprzez malowanie (niektórzy producenci informują, że tapety można pomalować aż siedem razy).

Zakup tapety – o czym pamiętać?

W przypadku tapety natryskowej, obliczenie potrzebnej ilości jest bardzo proste, tak jak w przypadku zwykłej farby. Gorzej, gdy musimy kupić odpowiednią ilość rolek danej tapety. Musimy obliczyć powierzchnie ścian i pamiętać, aby do wartości dodać również ościeża drzwi i wnęki okienne. Warto kupić nieco więcej tapety w razie złego przycięcia lub zniszczenia jej fragmentu. Również warto pamiętać o tym, że jeśli kupujemy tapetę z powtarzającym się wzorem w różnych odległościach, musimy mieć większy zapas tapety, ponieważ należy odpowiednio ją ułożyć i przyciąć, aby wzór był idealnie dopasowany. Jeśli tego nie dopilnujemy, tapeta możne nie wyglądać na ścianie zbyt dobrze.