Jakie rolety do białych okien? Różne atrakcyjne możliwości

Jakie rolety do białych okien? Różne atrakcyjne możliwości

Białe okna to częsty wybór. Kolor ten jest neutralny, spokojny i pogodny. Okno nie przyciąga tak uwagi, jak kiedy jego rama jest ciemna. Wnętrza z białymi oknami są jaśniejsze i wydają się bardziej przestronne. Wybierając rolety, warto pamiętać o tych zaletach. Wybierze się wtedy osłonę okienną, która też je zapewni. Zwykle będzie jasna.

Białe okno i roleta w białym kolorze

Białe ramy okienne, biała roleta – to w niektórych sytuacjach bardzo dobre zestawienie. Gdy wybiera się rolety na okna do pokoju urządzonego na biało, to i one mogą mieć ten sam kolor. Pasują, gdy koloru białego jest w pomieszczeniu dużo. Jeśli jest tylko ta barwa, to i one powinny być białe. Wtedy, wybierając każdy element dekoracji wnętrza, dba się o zachowanie jednolitości kolorystycznej. Biały kolor rolet to dobry wybór także, kiedy jest to rodzaj dzień i noc. Korzysta się z nich i w ciągu dnia. Kolor dekoracji okiennej jest taki sam jak rama okienna. To w przypadku takich rolet bardzo dobrze wygląda. Jest to korzystne także ze względu na światło słoneczne. Okno z białymi roletami tego typu jest jasne. Przez białą tkaninę przenika więcej światła niż przez ciemną. Jest widniej, niż byłoby z takimi samymi roletami, ale ciemnymi czy kolorowymi.

Roleta typowa, dzień noc czy plisa?

Przy okazji warto wspomnieć o typach rolet. Zwykła materiałowa jest najpopularniejsza. Typ dzień noc wybiera się, jeśli roleta ma zastępować firankę w ciągu dnia. Ustawia się ją wtedy w pozycji naprzemiennych pasków. Gdy jest biała, to część pasków jest prześwitująca, a część biała. Rolety dzień noc cennik mają uzależniony od tych samym czynników, co typowa roleta. Cena zależy m.in. od rozmiaru i tego, czy jest to wersja luźno wisząca, czy nie. Kolejną osłoną okienną jest plisa. Wygląda jak harmonijkowa roleta. Różni się od niej tym, że ustawia się ją w dowolnym miejscu okna. Też może służyć w ciągu dnia np. jako zazdrostka, czyli ustawiona w dolnej części szyby. Wtedy, zwłaszcza przy białych oknach, sprawdzi się biała plisa.

Neutralny jasny kolor osłony okiennej

Gdy ramy okienne są białe, pasują rolety materiałowe i folie okienne w jasnych i neutralnych kolorach. Można wybrać kremowe, w odcieniach piasku albo beżowe. Pasują jasnoszare. Zazwyczaj któryś z tych kolorów występuje we wnętrzu. Roleta będzie pasować kolorystycznie do aranżacji. Dlaczego wybierać neutralne i jasne rolety do białych okien? Barwy takie ładnie komponują się z kolorem ram okiennych. Okno jest jasne. Ma pogodny wygląd. Aranżacja wnętrza jest pełna lekkości i jednocześnie spokoju. Gdyby w ciągu dnia trzeba było zasłonić szybę (ochrona od słońca), to będzie widno. Podobny efekt da wybór rolet czy plis w różnych kolorach pastelowych. To odcienie rozbielone, spokojne, więc efekt jest podobny jak przy wyborze barw jasnych neutralnych.

Rolety w żywych kolorach do białej ramy okiennej

W zestawieniu z białymi ramami bardzo dobrze wyglądają jasne wyraziste kolory. Roleta może mieć kolor różowy, jasnozielony, żółty, koralowy albo inny wesoły i jasny. Taka osłona okienna bardziej przyciąga wzrok, więc okno staje się ważniejszym akcentem wnętrza. Jasny, pogodny kolor to dobry wybór, gdy wybiera się rolety plisowane do pokoju dziecka. Z taką ozdobą okna pokój stanie się przyjemniejszym miejscem. To także propozycja do salonu, jeśli potrzeba mu kolorowych akcentów. Różowa czy jasnozielona roleta w oknie uczyni wnętrze bardziej pogodnym. Jasne rolety dodają lekkości. Gdy kolor jest wyrazisty, to mają większy wpływ na atmosferę wnętrza niż przy barwach neutralnych.

Jak dobierać kolor rolety do białych okien

Jeśli okno ma pozostać jasne, spokojne, to warto wybrać rolety białe albo jasne neutralne. Taki wybór ma dobry wpływ na przestronność wnętrza. Okno nie zwraca na siebie dużej uwagi. Więcej wyrazistości zyskuje przy pastelowych kolorach rolet. Jeśli są jasne i wyraziste, to jest to jeszcze mocniejszy akcent we wnętrzu. Nadal jednak okno emanuje jasnością i pogodą.

Kolory we wnętrzu i co jeszcze ważne?

Wybierając kolor rolety dzień noc albo innego rodzaju, warto uwzględnić kolorystykę wnętrza. Czasem bardziej pasuje biała, czasem żółta czy jasnoszara. Do każdej aranżacji wnętrza można dobrać różne kolory ozdób okiennych. Warto wybrać takie, by rolety zewnętrzne także ładnie wyglądały w zestawieniu z białymi ramami okiennymi. Warto też pomyśleć nad tym, jaki efekt ma dać zawieszenie ich w oknach. Niekiedy lepiej, by okno pozostało neutralne. Niekiedy warto uczynić je bardziej wyrazistym i dodać jakiegoś koloru aranżacji. Wraz z nową roletą można dodać wnętrzu przytulności (ciepłe, spokojne odcienie). W zależności od wybranego koloru może ono też stać się bardziej wesołe albo relaksujące.

Niekiedy wybrać można ciemniejszą osłonę na okno. Nie zawsze jasność czy przestronność są ważne. Ważniejsza może stać się zaciszność. Wtedy pasują plisy okienne ciemniejsze. Gdy mają się znaleźć na białych oknach, nie powinny być bardzo ciemne i intensywne. Dobrze wyglądają barwy neutralne i średnio ciemne np. rozbielony brąz albo średni odcień szarości. Ciemniejsze rolety to dobry wybór do sypialni. Dodają przytulności, zaciszności i mocniej zaciemniają.