Ocieplenie pianą pur

Ocieplenie pianą pur

Ocieplenie pianą pur – jak wygląda? Od kilku lat ocieplanie pianą PUR cieszy się coraz większym zainteresowaniem. PUR to materiał składający się z polikarbaminianu, który w połączeniu z dwutlenkiem węgla zaczyna pienić się, przez co idealnie wypełnia przestrzeń. Co ważne, tego rodzaju ocieplenie ogranicza do minimum mostki cieplne.

Czym jest pianka poliuretanowa?

Pianka PUR, czyli pianka poliuretanowa uznawana jest współcześnie za jeden z najskuteczniejszych materiałów uszczelniających oraz izolacyjnych. Jest ona aplikowana techniką natryskową i sprawdza się jako izolacja całych budynków, zaczynając od fundamentów, kończąc na dachu. Warto podkreślić, że docieplenia pianą PUR zajmują o wiele mniej czasu, aniżeli docieplenie budynku tradycyjną wełną czy styropianem. Oczywiście, taki zabieg wymaga posiadania sprzętu i specjalistycznej wiedzy, jednak doświadczonych firm w docieplaniu pianą PUR na rynku nie brakuje. Izolacje natryskowe pianą poliuretanową wprowadzono na rynek w 2 połowie XX wieku, aczkolwiek technologia ta stała się popularna dopiero w ostatnim czasie. Piana ta zwiększa swoją objętość nawet kilkukrotnie, przez co gwarantuje doskonałe wypełnienie wszystkich przestrzeni.

Rodzaje piany PUR

Rodzaj piany poliuretanowej musi być dostosowany do warunków panujących w budynku, jak i własnych potrzeb. Do przeprowadzania izolacji natryskowej wykorzystuje się takie materiały jak:

  • pianki otwartokomórkowe – polecana zwłaszcza do ocieplania pianą wnętrza budynku (dach, ściany). Dostępnych jest wiele różnych produktów tego typu o odmiennej klasie reakcji na ogień lub przepuszczalności pary wodnej. Ten materiał będzie dobrym rozwiązaniem do zastosowania w podobnych miejscach, co tradycyjna wełna.
  • pianki zamkniętokomórkowe – stosowane do izolacji ścian zewnętrznych, dachów, podłóg, fundamentów.

Pianki poliuretanowe dzieli się także na te jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Pierwsze z nich znajdują zastosowanie na zewnątrz. Ze względu na swoje właściwości wymagają wilgoci zawartej w powietrzu, dzięki czemu szybciej się utwardzają. Produkty dwuskładnikowe utwardzają się w wyniku reakcji chemicznej. Świetnie spełnią swoje zadanie zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach o niskim poziomie wilgotności.

Właściwości piany PUR

Ocieplenie pianą purOcieplenie pianą PUR https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/ jest inwestycją na długie lata, która daje gwarancję trwałości. Ten materiał izolacyjny jest przede wszystkim wyjątkowo szczelny, a przy tym odznacza się sporą paroprzepuszczalnością. To technika ocieplania budynku w pełni bezpieczna dla środowiska, jak i zdrowia ludzi. Piana poliuretanowa ma rewelacyjne parametry techniczne. Sprawdza się w ekstremalnie niskich (-200 stopni), jak i wysokich (135 stopni) temperaturach. Oprócz tego charakteryzuje się odpornością na grzyby i pleśnie. Ocieplenia pianą PUR https://ocieplanie-dachow.com.pl/ okazują się efektywne jednakowo, jeśli chodzi o powierzchnie pionowe i poziome. Materiał ten ma porowatą konstrukcję, a więc jest w stanie przyczepić się do wielu różnych powierzchni. Izolacja natryskowa pianą PUR zachowuje swoje właściwości przez długi czas. Co ważne, piana nie kruszy się, nie utlenia i jest wodoszczelna. Tak samo, jak styropian, jest to materiał palny samogasnący. Trzeba jednak pamiętać, że ten rodzaj izolacji należy chronić przed słońcem, gdyż nie jest zbyt odporny na długie działanie promieniowania ultrafioletowego. Istnieje możliwość zabezpieczenia powierzchni, które będą narażone na kontr z promieniowaniem przy użyciu farby silikonowej lub akrylowej.

Jak wygląda ocieplanie pianą PUR?

  1. Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być ono suche, stabilne, czyste. Trzeba usunąć z powierzchni kurz, tłuszcz i plamy z oleju. Pianę PUR nałożyć można na płytę MFP, płytę OSB, deskowanie, membranę paraizolacyjną czy membranę paroprzepuszczalną. Jeżeli produkt będzie aplikowany na membranę, wówczas trzeba wcześniej zakleić łączenia, zachowując ciągłość powierzchni, na którą nakładana jest izolacja. Co ważne, łączenia muszą być szczelnie zaklejone.
  2. W trakcie aplikacji pianki należy pamiętać o pozbyciu się mostku termicznego w trakcie łączenia pianki i izolacji elewacyjnej, dzięki czemu izolacja poddasza okaże się skuteczna. W przypadku kiedy izolacja elewacyjna została już ukończona, wówczas można od razu wypełnić przestrzeń dachu pianą PUR. W innym razie należy zakleić szczelinę za murłatą przy zastosowaniu styropianu 30 mm i klasycznej pianki montażowej.
  3. W następnym etapie należy zamontować do konstrukcji drewnianej dachu części mocujące do profili.
  4. Wokół okien dachowych należy wykonać obudowę, przy zastosowaniu na przykład płyt karton-gips. Dzięki temu zredukuje się do minimum straty ciepła.
  5. Teraz można już wykonać natrysk pianki, po czym dobrze przewietrzyć pomieszczenie.
  6. Na samym końcu montuje się profili, folię paroizolacyjną i płyty k-g. Folia jest niezbędna w przypadku urządzania na poddaszu łazienki czy pralni, w których będzie panować duża wilgotność.
  7. Ostatnim etapem jest zweryfikowanie prawidłowości wykonanych prac izolacyjnych. Można to zrobić przy pomocy kamery termowizyjnej.