Od zera do milionera - otwieramy studio tatuażu

Od zera do milionera – otwieramy studio tatuażu

Od zera do milionera – otwieramy studio tatuażu – tatuaże to trwałe ozdoby ciała, które jeszcze kilka lat nie były kojarzone zbyt pozytywnie. Obecnie cieszą się ogromną popularnością, przeżywając swój prawdziwy renesans. Przez wielu uważane są niemal jak elementy sztuki współczesnej popkultury. Rok w rok, w wielu polskich miastach organizowane są zjazdy, festiwale i konwenty poświęcone tylko tematyce tatuaży.

W internecie cały czas powstają kolejne blogi, strony, fan page, których tematyka kręci się wokół swojego ciała. Można powiedzieć, że zapanowało prawdziwe szaleństwo na punkcie tatuażu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu niemożliwe wydawało się zobaczyć w telewizji kogoś z chociażby małym tatuażem, dzisiaj wiele telewizyjnych gwiazd, ale również sportowców a nawet polityków czy też księży posiada tatuaże. Dla osób z talentem artystycznym to doskonała okazja do zarobienia dużych pieniędzy. W tym tekście odpowiedzmy na pytanie dlaczego otwarcie studia tatuażu może być dobrym pomysłem.

Kto może zostać tatuażystą?

Polskie prawo nie reguluje tej kwestii ustawowo. Nie ma formalnych, prawnych ograniczeń w zakresie dostępu do zawodu tatuażysty. Nie oznacza to jednak, że każdy może wykonywać ten zawód, żeby go wykonywać trzeba mieć określone umiejętności i talenty artystyczne. Bez wątpienia trzeba posiadać określone zdolności plastyczne a przy tym wrodzoną wrażliwość i ciągłą chęć nauki. Należy mieć w sobie dużą sumienność, dokładność i cierpliwość, ponieważ wiele projektów może zająć kilkadziesiąt godzin dokładnej pracy. Brak wymaganych formalnych uprawnień nie zwalnia tatuażystę z obowiązku uczenia się sztuki tatuowania. Na rynku dostępne są kursy tatuażu a wiele salonów tatuażu https://www.iloggo.pl/na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-studio-tatuazu-praktyczny-przewodnik/ zaprasza początkujących na staże. Ile kosztuje taki kurs? Rozbieżność cenowa jest bardzo duża i zależy głównie od objętości danego kursu. Przykładowo w Warszawie za 80-godzinny kurs zapłacimy 4000 zł. Cena wydaję się wysoka, ale cenieni tatuażyści są w stanie zarobić taką kwotę w 3 dni. Alternatywą przy otwarciu własnego studia tatuażu jest zatrudnienie tatuażystów z kwalifikacjami i doświadczeniem, ale zawsze będzie wiązało się to z koniecznością poniesienia wyższych kosztów działalności gospodarczej. 

Analiza konkurencji

Rosnąca popularność tatuaży sprawia, że i rynek salonów tatuaży staje się coraz bardziej konkurencyjny. Jak przy każdym, innym biznesie, także w trakcie planowania inwestycji we własny salon tatuażu, trzeba dokonać analizy konkurencji na rynku. Koniecznie należy sprawdzić ile w danym mieście istnieje salonów, jak one funkcjonują i czy ich usługi cieszą się dużą popularnością. Przy zbyt silnej konkurencji w mniejszym mieście możemy mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej liczby klientów. Warto również sprawdzić jakie ceny proponują konkurencji oraz jakie opinie na ich temat panują. Analiza konkurencji to dobre wyjście do stworzenia biznes planu firmy, na podstawie którego można łatwo ocenić czy ostatecznie taka inwestycja będzie opłacalna dla młodego przedsiębiorcy.

Lokal i wyposażenie

Od zera do milionera - otwieramy studio tatuażu
Od zera do milionera – otwieramy studio tatuażu

Studio tatuażu właściwie może znaleźć się w dowolnej lokalizacji. Warto jednak wybierać takie, które będą w atrakcyjnym centrum, najlepiej z dostępem do miejsc parkingowych na wypadek, gdyby klient chciał przyjechać do Nas samochodem. Dopiero zaczynając swoją działalność, nie warto inwestować w drogi lokal, ponieważ możemy wejść w życie przedsiębiorcy z dużymi długami. Bardziej od samego lokalu będzie się liczyło jego wnętrze. Warto pamiętać, że ludzie korzystający z usług tatuażysty to zazwyczaj osoby specyficzne, żeby nie powiedzieć indywidualności. Lubią odmienny, oryginalny styl i właśnie taki wygląd musi mieć Twoje studio tatuażu Lucky Seven

W samym lokalu musi znaleźć się miejsce na recepcję i poczekalnię, salę do tatuowania, a także węzeł sanitarny i miejsce do przechowywania i sterylizowania sprzętu. Wynika to z wymagań sanitarnych, które są określone dosyć szczegółowo w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu a także salony odnowy biologicznej. Sam sprzęt dla tatuażysty to wydatek rzędu około 2 tys. zł. Do tego trzeba dokupić zestaw igieł, zasilacze, dobre farby, środki dezynfekujące i tym podobne, co kosztuje kolejny 1000 zł. Chcąc nabyć sprzęt wyższej jakości musimy liczyć się z wydatkiem nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Ile można zarobić?

Ceny w studiach tatuażu są bardzo zróżnicowane. Wynikają głównie z umiejętności i renomy danego tatuażysty oraz popytu w danym mieście. Najprostsze, małe projekty tatuaży można zrobić już za 100 zł, a bardziej rozbudowane i złożone projekty mogą kosztować po kilka tysięcy złotych. Studia tatuażu rozliczają się zazwyczaj za sesje całodniowe, podczas których zajmują się tylko jednym klientem. Ile można zarobić na studiu tatuażu? Przyjmując, że średni koszt tatuaży wynosi około 300 zł, jeśli każdego dnia wykonasz 5 tatuaży i 100 w miesiącu, przychód salonu wyniesie około 30 000 zł. To bardzo dobry wynik finansowy, który potwierdza, że warto zainwestować w Swoją edukację i profesjonalny sprzęt.