Panele podłogowe jak płytki ceramiczne - gdzie się sprawdzą?

Panele podłogowe jak płytki ceramiczne – gdzie się sprawdzą?

Urządzając lub remontując mieszkanie, dużą wagę przywiązuje się do walorów estetycznych aranżacji. Nie należy jednak zapominać o funkcjonalności poszczególnych elementów. Jeden z trudniejszych wyborów dotyczy rodzaju wykładziny podłogowej. Do najpopularniejszych rozwiązań należą płytki ceramiczne. Choć są trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości, nie dla każdego okazują się dobrą opcją. Czym są panele podłogowe imitujące płytki i w jakich wnętrzach się sprawdzą?

Wybór nawierzchni

Płytki ceramiczne są elementem wyposażenia szczególnie polecanym do pomieszczeń o wysokim stopniu wilgotności. Cenione są również za swoją trwałość. W aranżacji domów pojawiają się więc najczęściej w kuchniach, łazienkach i przedpokojach. Położenie płytek wymaga jednak fachowych umiejętności. Osoby chcące zmienić wygląd podłogi z płytkami muszą przygotować się na skuwanie całej powierzchni. Nie wszyscy są również zadowoleni z chłodu, jaki można odczuć dotykając podłogi wyłożonej płytkami. Choć dzięki swoim zaletom doskonale sprawdzają się w różnych sytuacjach, dla niektórych osób lepszym rozwiązaniem okażą się panele imitujące płytki. Co warto o nich wiedzieć?

Korzystne właściwości

Wśród paneli wyglądających jak płytki ceramiczne odnaleźć można modele laminowane i winylowe. Oba rodzaje mogą być w pełni wodoodporne. Doskonale sprawdzą się więc w kuchniach i łazienkach. Ponieważ nie zniekształcają się pod wpływem wilgoci, mogą być też odpowiednim wyborem do pokoi. Dzięki zastosowaniu w ich konstrukcji warstw o specjalnych właściwościach, charakteryzuje je wyjątkowa wytrzymałość. W przeciwieństwie do ceramicznych płytek, takie panele są ciepłe w dotyku. Sprawiają również wrażenie większej miękkości. Zarówno laminowane, jak i winylowe elementy doskonale nadają się do domów z ogrzewaniem podłogowym. Położenie paneli winylowych będzie stanowiło gwarancję redukcji niepożądanych odgłosów. Właściwości akustyczne materiału umożliwiają częściowe wytłumienie stukających obcasów lub stąpania psich łap. Jest to możliwe również w przypadku laminowanej wykładziny. Konieczne jest jednak zastosowanie specjalnego podkładu.

Zobacz koniecznie:

Wzory i montaż

Panele imitujące płytki ceramiczne są szczególnie chętnie wybierane ze względu na swój wygląd. Możliwość umieszczenia na ich powierzchni wielu wzorów sprawia, że dopasują się do każdego wnętrza. Mogą przypominać między innymi nowoczesne kafelki układane w modnych kuchniach skandynawskich. Wiele designów sprawdzi się również jako imitacja płytek w pomieszczeniach rustykalnych. Panele winylowe i laminowane mogą też przypominać podłogi kamienne lub marmurowe. Zastosowanie innowacyjnych technik produkcji sprawia, że wzory są wyjątkowo realistyczne. Odzwierciedlenie pożądanego wyglądu i wyjątkowo korzystne właściwości wpływają na rosnącą popularność paneli.

Walory estetyczne nie są jednak jedynym powodem wybierania paneli wyglądających jak płytki. Takie elementy są przede wszystkim bardzo łatwe do zamontowania. Proces ten jest o wiele mniej czasochłonny niż w przypadku ceramicznych kafelków. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, wiele rodzajów paneli można bez problemu położyć samodzielnie. Aktualnie produkowane serie bardzo często wyposażone są w specjalny system zatrzaskowy. Możliwość łatwego i intuicyjnego dopasowania do siebie kolejnych fragmentów to zdecydowana zaleta.

Dla kogo będą dobrym wyborem?

Panele wyglądające jak płytki ceramiczne to modne i wygodne rozwiązanie do większości pomieszczeń. Doskonale sprawdzają się w kuchniach, łazienkach i przedpokojach. Dzięki swojej trwałości i odporności na wilgoć są coraz chętniej wybieraną opcją. Łatwość ich montażu i demontażu to zaleta dla osób, które przeprowadzają remonty samodzielnie. Możliwość osobistego ułożenia podłogi pomaga również obniżyć koszty. To także odpowiednie rozwiązanie dla osób, które pragną położyć w swoim domu płytki, ale lubią zmiany. Wymiana paneli na nowe nie wymaga skuwania poprzedniej warstwy nawierzchni. Panele imitujące płytki sprawdzają się w domach osób, które nie lubią ceramicznego zimna kafelków. Podłoga z elementów winylowych lub laminowanych będzie również bardziej miękka. To ważna informacja dla rodzin z dziećmi. Upadki podczas zabawy lub stawiania pierwszych kroków nie będą aż tak bolesne.

Ogromnym atutem tego rodzaju paneli jest wyjątkowo bogata oferta wzorów. Osoby marzące o marmurowych podłogach mogą wybrać bardziej praktyczne rozwiązanie. Odpowiednio dobrane panele będą doskonale imitowały wspomniany rodzaj posadzki. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że koszty położenia paneli są o wiele niższe niż podłogi z kamienia. Poszukując płytek ceramicznych do różnych aranżacji, warto rozważyć zakup cieplejszych w dotyku elementów o podobnym wyglądzie. Dzięki swoim właściwościom są szczególnie warte uwagi. Wyjątkowo łatwe w utrzymaniu czystości, są również bardzo trwałe. Zazwyczaj posiadają gwarancję na 20 lub 25 lat. Wodoodporne panele imitujące płytki to doskonały wybór do wszystkich pomieszczeń. Dobór odpowiedniego designu umożliwi stworzenie wymarzonej aranżacji.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl