Piaskowanie - ile powietrza?

Piaskowanie – ile powietrza?

Piaskowanie to proces, który na pierwszy rzut oka wydaje się być dość skomplikowany, jednakże w praktyce jest zupełnie odwrotnie. Częstym problemem jest ilość dobieranego powietrza, która jest różna w zależności od niektórych czynników. Czym dokładnie jest proces piaskowania? Dlaczego wydajny kompresor ma tak ogromne znaczenie? Jakie zastosowanie może mieć piaskowanie? Ile powietrza potrzebujemy do piaskowania? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Co to jest piaskowanie?

Piaskowanie to proces wykorzystujący ścierniwo, który służy do czyszczenia strumieniowego. Jeszcze do niedawna ścierniwem najczęściej był piasek, jednakże ze względu na jego szkodliwość zaczęto stosować także inne materiały, które są znacznie bezpieczniejsze. Piaskowanie ma bardzo szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. W końcu oczyszczanie elementów, grawerowane czy też sodowanie to tylko niektóre przykłady tego, do czego może zostać wykorzystana wcześniej wspomniana technologia. Aby oczyścić zabrudzenia, korzysta się ze specjalnych ścierniw. Są one napędzane za pośrednictwem sprężonego powietrza, dzięki czemu wyrzucane są na zabrudzone elementy z dużą siłą. W konsekwencji możliwe jest usunięcie korozji, a także innych zabrudzeń, których usunięcie za pomocą innych metod mogłoby okazać się bardzo problematyczne.

Wydajny kompresor – dlaczego ma tak ogromne znaczenie?

Nie trzeba być specjalistą, aby zdawać sobie sprawę z tego, że wydajny kompresor ma ogromne znaczenie w metodzie piaskowania. Jak to jest jednak możliwe? Nie zagłębiając się w szczegóły budowy całego urządzenia, warto wiedzieć, że im więcej powietrza możemy skompresować w ciągu minuty, tym wyższe ciśnienie wytwarzane jest przez dyszę. Dzięki temu znacznie zwiększa się efektywność naszych prac na dwa różne sposoby. Po pierwsze, dzięki wysokiemu ciśnieniu zwiększa się prędkość drobin ściernych. To powoduje, że po uderzeniu dostarczana jest większa ilość energii kinetycznej. W konsekwencji możliwe jest użycie drobniejszego ścierniwa, które obejmie większą powierzchnię obrabianego materiału. Po drugie większa ilość powietrza to gwarancja możliwości zastosowania większej dyszy. To z kolei pozwala nam nanosić większą ilość ścierniwa na powierzchnię. Dzięki temu zwiększa się prędkość naszej pracy, na czym niejednokrotnie zależy nam w sposób szczególny. Jeśli założymy, że wydajność naszego kompresora jest ograniczona, wówczas najlepszym wyborem wydaje się być dysza z dość małym otworem. Umożliwi to utrzymanie produktywnego ciśnienia niezależnie od maksymalnej objętości sprężarki. Skuteczne piaskowanie betonu Goleniów jest zatem możliwe, jeśli zwrócimy uwagę na odpowiedni kompresor. 

Jakie zastosowanie może mieć piaskowanie?

Skoro wiemy już, czym jest piaskowanie kamienia Goleniów, warto zastanowić się nad zastosowaniem tej metody. Otóż cały ten proces jest bardzo szeroko wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Dzieje się tak, bowiem uzyskiwane efekty są bardzo uniwersalne, co dla wielu jest kwestią priorytetową. Piaskowanie wykorzystywane jest zatem wtedy, gdy konieczne okaże się oczyszczenie lub wygładzenie dowolnej powierzchni. Może to być zarówno, metal, drewno, stal, kamień, aluminium, jak i tworzywo sztuczne. Piaskowanie powoduje, ze uzyskujemy bardzo gładką powierzchnię, która jest jeszcze korzystniejsza niż po szlifowaniu. Dodatkowo dostaniemy się nawet do najtrudniejszych miejsc. Gdzie jeszcze wykorzystywane jest piaskowanie? W branży motoryzacyjnej! Możliwe jest usunięcie rdzy z takich elementów, jak karoseria, felgi czy też maszyny przemysłowe. Piaskowanie to także skuteczne oczyszczanie konstrukcji metalowych i stalowych, np. ogrodzenia. Stosowane jest do czyszczenia chodników, które zostały stworzone z kostki brukowej lub kamienia. Piaskowanie drewna  to skuteczne usuwanie starych warstw farb lub lakierów. Z powodzeniem wykorzystywane jest w różnych procesach, mających na celu zmatowienie szkła. Szukasz metody, która przygotuje dowolną powierzchnię pod malowanie i pragniesz zabezpieczyć ją przed korozją? Zastanów się nad piaskowaniem, które w takich sytuacjach jest strzałem w dziesiątkę. 

 

Ile powietrza potrzeba do piaskowania?

Jeśli komponujemy swój własny zestaw do piaskowania, musimy rozpocząć od możliwie najbardziej wydajnego kompresora, o czym pisaliśmy w poprzedniej części artykułu. Przykładowo sprężarki o niewielkich rozmiarach nie nadają się do tego celu, bowiem nie spełnią oczekiwań i nie zapewnią skutecznej pracy. Jeśli mówimy o profesjonalnym piaskowaniu, powinno ono odbywać się przy wydajności 4-5 metrów sześciennych na minutę. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że kompresory o takiej wydajności to koszt niekiedy kilkudziesięciu tysięcy złotych- należy mieć to na uwadze. Dodatkowo istotne jest, aby utrzymywać odpowiednie ciśnienie- powinno oscylować w granicach od 6 do 8 barów, wówczas końcowe efekty będą w pełni satysfakcjonujące.