Pościel hotelowa niezaprzeczalnie wyróżnia się najwyższą możliwą jakością na rynku. Poniżej prezentujemy najważniejsze cechy, które posiada pościel hotelowa, odróżniające ją jednocześnie od tej domowej.
Odpowiednie atesty: Pościel hotelowa musi spełniać bardzo rygorystyczne wymagania
Przede wszystkim, pościel hotelowa jest pościelą przemysłową. Musi zatem według prawa spełniać normę PN 83/P-82010. Oznacza to, że tego rodzaju pościel winna być wykonana z sanforyzowanej tkaniny, a zatem wykończonej podczas procesu technologicznego. Jej kurczliwość powinna osiągnąć maksymalnie pięć procent nie tylko po osnowie, ale też po wątku. Pościel używana w hotelach powinna także posiadać właściwy atest o jej trudnopalności. Warunek taki określa norma BS 7177-2018. Tkaniny, które cechują się trudnopalnością, nierzadko wykazują pewien rodzaj sztywności. Zatem wybór pościeli, która ma być używana w hotelach nie należy do najłatwiejszych zadań : musi ona przecież zapewniać maksymalny komfort użytkowania gościom hotelowym.
Bawełna i poliester – tkaniny, które zdominowały branżę hotelową
Pościel wykonywana z bawełny jest bezpiecznym, a przy tym oczywiście tradycyjnym wyborem. Jeśli chcemy ją utrzymywać we właściwej czystości, wystarczy, że będziemy kierować się tradycyjnymi zasadami, które obejmują jej wybielanie, krochmalenie, jak i końcowe maglowanie. Pościel, która wykonana jest ze stuprocentowej bawełny gwarantuje właściwą wentylację, będzie dobrze wchłaniać nadmiar wilgoci. Ponadto jest ona miła w dotyku, a przy tym prezentuje się niezwykle estetycznie. Zalecane podczas produkcji pościelowej jest gładkie, czesankowej, długie włókno. Znakomitym wyborem będzie perkal, czyli rodzaj płótna otrzymywany ze stuprocentowej bawełny o niezwykle mocnym splocie (dwieście splotów na każdy cal kwadratowy). Tkanina ta odznacza się łatwością czyszczenia, konserwacji, jak również wysoką trwałością. Poza tym, użycie perkalu, zagwarantuje efekt naturalności i świeżości. Pościel z poliestru niestety nie będzie w stanie zapewnić właściwego poziomu chłonności, który jest konieczny celem zachowania komfortu gości hotelowych.
Skąd wynikają różnice w kolorystyce pościeli hotelowej i domowej?
W hotelach stosowana jest głównie pościel biała. Jest to wynikiem dużej uniwersalności tejże barwy. Hotele odwiedzane są przez różne typy gości, a każdy z nich zasługuje przecież na wypoczynek pośród wyposażenia, które będzie miłe dla jej oka, jak również co ważne bardzo komfortowe. Poza tym, biel kojarzona jest z czystością, świeżością i schludnością. Wymaga tego także design obecny w hotelach. Biała pościel hotelowa nie będzie zaburzała stylu wnętrza : niezależnie od tego czy będzie to stylistyka rustykalna, czy też może bardzo wyszukana. Pomimo jej monochromatyczności, producenci oferujący pościel stosują różne sploty, które umożliwiają osiągnięcie bardzo ciekawego efektu wizualnego. Przykładem może być w tym przypadku zastosowanie splotu atłasowo – adamaszkowego, który pozwala na uzyskanie naprawdę ekskluzywnego blasku. Materiał wzbogacany jest także nierzadko o wzory w grubsze i cieńsze pasy, albo inne niezwykle klasyczne detale. Ewentualnie używa się pościeli mającej kremową, albo pastelową barwę – niemniej jednak należy to zdecydowanie do rzadkości na rynku hotelowym.
Gramatura pościeli hotelowej i jej znaczenie
Gramatura pościeli hotelowej powinna oscylować w granicach 160g/m2, co daje jej naprawdę sporą przewagę nad pościelą, którą zwykle użytkujemy w naszych domach prywatnych (125g/m2). Dzięki temu pościel hotelowa odznacza się wysokim poziomem wytrzymałości i trwałości. Solidność jest niezwykle ważną cechą produktów, które stosowane są powszechnie w branży hotelowej. Tego rodzaju pościel zachowuje na długo swoje właściwości, nawet po jej wielokrotnym praniu, suszeniu i maglowaniu. Pościel hotelowa poddawana jest zabiegom częstego czyszczenia i konserwacji, dlatego materiał, z którego jest wykonana musi być odporny także na bardzo wysokie temperatury. Pościel poddana działaniu wysokiej temperatury to gwarancja czystości, co jest niezwykle ważne w branży hotelowej.
Zobacz koniecznie:
- minky kocyki https://www.lamilani.pl/pl/c/Komplet-Minky-Kocyk-Poduszka-100×135/52
- flizelina producent https://www.lamilani.pl/pl/c/Flizelina-Wigofil/81
Jaką rolę odgrywa wykończenie pościeli hotelowej
Pościel hotelowa, zapinana jest na ogół z pomocą tak zwanej zakładki hotelowej. Takie rozwiązanie stosuje się powszechnie z uwagi na możliwość łatwego i szybkiego zdjęcia poszwy, jak i oczywiście założenia nowej. Funkcjonalność i prostota to niezwykle istotne czynniki, w przypadku często odwiedzanych hoteli. Każdemu z gości musi zostać udostępniona świeża pościel w pokoju, który będzie utrzymany w higienicznej czystości. Wykończenia powinny być odporne na czynniki o charakterze mechanicznym, a przy tym niezwykle kunsztowne, co da gwarancję zadowolenia klienta.
Wszystkie powyżej opisane cechy sprawiają, iż pościel hotelowa odznacza się wysoką trwałością i jakością. Na rynku polskim można nabyć tanią pościel hotelową wykonaną z czystej bawełny, co jest jej dodatkową zaletą dla właścicieli hoteli.