Rekuperacja i pompa ciepła – korzyści dla domu

Rekuperacja i pompa ciepła – korzyści dla domu w Krakowie. Budując dom, trzeba pomyśleć o tym, jak zapewnić mu energię cieplną. Jest to konieczne, ponieważ przez kilka miesięcy w roku jest zimno. Ogrzać też trzeba wodę. Dobrze jest także mieć na uwadze kwestię wentylacji. Budynek ze złą wentylacją staje się niezdrowy. Instalacje te muszą być wydajne, ale też ważne są oszczędności.

Konieczność oszczędnego gospodarowania energią

Ciepło dla budynku zapewnia się na różne sposoby. Pompa ciepła to alternatywa dla konwencjonalnego ogrzewania, czyli dla tradycyjnego kotła. Decydując się na taką czy inną instalację, zawsze myśli się o tym, by obniżać koszty ogrzewania. Najtaniej jest, gdy korzysta się z naturalnych, odnawialnych źródeł energii. Są darmowe i niewyczerpalne. By jeszcze bardziej oszczędnie gospodarować energią, łączona jest rekuperacja i pompy ciepła. Racjonalne gospodarowanie energią konieczne jest z różnych względów. Zapewni to oszczędności finansowe. Dba się dzięki temu i o środowisko naturalne. Ekologia i oszczędność energii to zagadnienia, które łączą się ze sobą.

Dlaczego przydaje się rekuperator?

Tradycyjna, grawitacyjna wentylacja wymaga otwierania okien. Niezbędne są też w domach szczeliny pod drzwiami i kratki wentylacyjne. Taka wentylacja ma swoje ograniczenia i bywa nieskuteczna. Zimą powoduje spore straty energii. Trzeba otworzyć okno, więc ucieka ciepło, a wpada sporo chłodnego powietrza, które będzie musiało zostać ogrzane. Nowocześniejsze rozwiązanie to instalacja łącząca wentylację z rekuperacją. Zapewniona jest stała wymiana powietrza na świeże. Wpada powietrze czyste, a to zabrudzone wirusami, kurzem, dymem tytoniowym jest usuwane. Stare oddawane jest na zewnątrz, ale ciepło z niego się zatrzymuje. Rekuperator ciepła zapewnia oszczędności. Ponownie wykorzystuje się ciepło, czyli obniża się zapotrzebowanie domu na energię. Oszczędności wynikają i z tego, że nie trzeba otwierać okien zimą.

Ciepło z pompy ciepła i rekuperacji

Pompa ciepła ( poczytaj pompy-ciepla-24.com.pl ) działa na nieco innej zasadzie niż tradycyjny kocioł na paliwo. Niczego nie trzeba kupować i jej dostarczać. Projektowana jest tak, by czerpać energię z naturalnych źródeł. Uzyskuje się ją z gleby, wody lub powietrza. Jest to energia odnawialna. Jest darmowa. Potrzebna jest tylko energia elektryczna do obsługi pompy. Ideałem jest połączenie rekuperacji i pompy ciepła z Łodzi, wtedy jest najtaniej. Odzyskuje się ciepło z powietrza wymienianego na świeże. Pompa wymaga instalacji roznoszącej ciepło po domu, podobnie jak jest to przy tradycyjnym ogrzewaniu. Jest ono jednak emitowane nie przez małe grzejniki, ale przez duże powierzchnie. Zwykle łączy się pompę ciepła z ogrzewaniem podłogowym. Możliwe jest też ogrzewanie ścienne. Pompy ciepła wybiera się w budynkach, które są szczelne, a więc solidnie zabezpieczone przed uciekaniem powietrza. Dzięki sprawnej wentylacji nie wiąże się to z negatywnymi konsekwencjami.

Dlaczego rekuperacja i pompa ciepła?

Już pompa ciepła zapewnia oszczędności, a jeśli połączy się ją z rekuperatorem, to efekt jest mocniejszy. Koszt instalacji szybciej się zwraca i można cieszyć się bardzo tanią energią cieplną. Budynek potrzebuje mniej energii, więc jest tańszy w eksploatacji . Kwoty do zapłaty na rachunkach za prąd są niskie. Energia cieplna potrzebna jest nie tylko do ogrzewania powietrza, ale też wody. Dlatego warto wybrać rekuperację i pompę ciepła, by mieć maksimum oszczędności. Decydując się na takie połączenie, zyskuje się też obniżenie kosztów samej instalacji. Budynek ma mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, dlatego można wybrać tańszą pompę ciepła.

Jeśli w planach jest pompa ciepła z rekuperatorem, to trzeba to uwzględnić na etapie jej wyboru i rozprowadzania całej instalacji. Jaka moc urządzenia, jaka ilość pętli grzewczych, to zależy od różnych czynników. Obecność rekuperatora to jeden z nich. Projektując instalację, dba się o to, by była ona wydajna, ale też, by nie robić droższej, niż jest potrzebna.

Korzyści z nowoczesnej instalacji

Komuś, kto myśli o oszczędnościach, w pierwszej chwili przyjdą na myśl korzyści finansowe. Połączenie rekuperacja i pompa ciepła pozwala zaoszczędzić znaczne kwoty. Są też korzyści, jakie zapewnia oddzielnie każda z tych instalacji. Dzięki pompie ciepła można się uniezależnić od dostawców gazu. Wzrost ceny gazu czy węgla nie staje się problemem. Ważne są tylko ceny energii elektrycznej, ale zapotrzebowanie na nią mocno się zredukuje. To wszystko pozwala cieszyć się większym spokojem. Sprawna wentylacja zapewnia czyste i świeże powietrze. Na bieżąco wymieniane jest ono na nowe. Zyskuje się więc zdrowsze otoczenie do życia. Może instalacja ta nie tylko zapewniać ciepło, ale też ochładzać powietrze. Taką możliwość zapewnia większe poczucie komfortu latem. Trzeba zadbać o to, by w domu była potrzebna ilość ciepła. Zatroszczyć się też warto o możliwość zaoszczędzenia i by w domu było zdrowe powietrze. Efektywna instalacja grzewcza i wentylacyjna to rekuperacja i pompy ciepła . Dobra wydajność zależy od właściwego doboru wszystkich elementów i odpowiedniego rozprowadzenia całej instalacji.