Co to solarny magazyn energii?

Co to solarny magazyn energii?

Co to solarny magazyn energii? Solarny magazyn energii to specjalne urządzenie, w którym pod jedną obudową znajdują się akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy, regulator ładowania słonecznego, falownik, inteligentny system sterowania i monitoring zużycia energii elektrycznej. Możesz teraz korzystać z urządzeń magazynujących, integrując je ze swoimi elektrowniami, jednocześnie sprzedając energię elektryczną do sieci. Ale po pełnym naładowaniu akumulatora.

Takie systemy magazynowania energii działają na zasadzie solarno-termalnej. Polega na tym, że w konstrukcji paneli słonecznych zastosowano specjalną powierzchnię z fotokomórkami. Po podgrzaniu pochłania promienie, a następnie rozprowadza ciepło i przekształca się w energię. Wyposażenie stacji fotowoltaicznych jest dostępne nie tylko dla przedsiębiorstw, ale także dla osób mieszkających w prywatnych domach.

Jaki jest cel przechowywania w solarnym magazynie energii?

Gospodarstwo domowe zużywa najwięcej prądu rano i wieczorem, a elektrownie słoneczne najwięcej produkują w ciągu dnia. Dlatego energia w ciągu dnia (kiedy jest najmniej zużywana) przede wszystkim ładuje akumulator. Moc baterii dobierana jest indywidualnie do potrzeb domu, jej pojemność powinna wystarczyć na okres wieczorno-poranny i mieć zapas. Jeśli w ciągu dnia jest więcej energii, jest ona przekazywana do sieci ogólnej. W ten sposób umożliwiają synchronizację ze słońcem przy użyciu czystej energii przez 24 godziny na dobę.

Jakie są cechy solarnych magazynów energii?

Inteligentne zarządzanie energią, prosta obsługa i programowanie, analiza historii danych mocy, bezpieczny dostęp do akumulatorów. Aby korzystać z solarnych magazynów energii, należy zainstalować panele fotowoltaiczne i połączyć wszystko w jeden system. Połączenie modułów fotowoltaicznych, magazynowania energii i elektryczności zapewni Ci spokój, oszczędności i niezależność. Solarny magazyn energii może być używany: w prywatnych gospodarstwach domowych oraz w biznesie: dla biur, przedsiębiorstw czy pomieszczeń gospodarczych.

Instalacje fotowoltaiczne do wytwarzania energii alternatywnej są opłacalne, bezpieczne i stabilne. Jednak światło słoneczne dociera do modułów fotowoltaicznych nierównomiernie. W dzień generowana energia może być w nadmiarze, a w nocy stacja nie wytwarza prądu. Dlatego dzienny dochód powinien wystarczyć na jeden dzień. Tutaj pojawia się potrzeba magazynowania energii. Problem ten rozwiązują systemy solarne magazynowania energii słonecznej. Moduł baterii rekompensuje brak zasilania.

Dla solarnych magazynów energii produkowane są następujące rodzaje akumulatorów:

  • Żel. Akumulatory kwasowo-ołowiowe, nazwane ze względu na żelową konsystencję użytego kwasu. Modele charakteryzują się niskim samorozładowaniem oraz możliwością użytkowania w niskich temperaturach. Wady tego typu baterii to duża waga i wrażliwość na napięcie ładowania.
  • Akumulatory kwasowo-ołowiowe AGM, które mają specjalną konstrukcję – elektrolit w urządzeniu umieszczony jest w specjalnych matach szklanych zainstalowanych pomiędzy płytami. Baterie tego typu można instalować pod kątem, układając na boku. W każdej pozycji sprawnie i bezpiecznie sprawdzą się, także w niskich temperaturach. Wady – duża waga, wrażliwość na wzrost napięcia ładowania.
  • Litowo-jonowa. Najpopularniejsze modele o mniejszej wadze i dłuższej żywotności niż powyższe modele. Może pracować w trudnych warunkach klimatycznych. Modele Li-Ion sprawdziły się dobrze ze względu na inne zalety: wysoka gęstość zmagazynowanej energii; minimalne samorozładowanie nie przekraczające 6% miesięcznie. Można regularnie ładować bez ryzyka efektu pamięci, zakres pracy -20+50 Celsjusza. Zaprojektowany dla ponad 1000 cykli rozładowania i ładowania.

Co system solarnych magazynów energii daje użytkownikowi?

Magazynowanie energii rozwiązuje kilka problemów jednocześnie:

  • Niezależność energetyczna dzięki nieprzerwanemu zasilaniu obiektu siłami elektrowni słonecznej. W trybie 24/7 możliwe będzie zasilanie budownictwa mieszkaniowego lub domów jednorodzinnych. W ciągu dnia prąd będzie płynął przez falownik z paneli fotowoltaicznych do punktów. A w nocy i w pochmurny dzień energia będzie pochodzić z modułu akumulatora.
  • Obniżenie kosztów utrzymania budynku. Maksymalna możliwa (biorąc pod uwagę moc elektrowni słonecznej i pojemność urządzeń magazynujących) ilość prądu elektrycznego będzie dla konsumenta bezpłatna. Nie będziesz musiał płacić za energię sieciową, ponieważ nie będzie potrzeby jej używania.
  • Wzrost mocy, którego odnawialne źródła energii nie mogą zapewnić. Jeżeli skala zużycia energii przez obiekt jest większa niż przepustowość sieci centralnej, to różnicę tę można zrekompensować rezerwową elektrownią autonomiczną.

Jak sprawdzić, ile energii wytrzyma solarny system magazynowania?

Pojemność baterii jest podana w kilowatogodzinach. Np. wskaźnik 3,84 kilowatogodzin oznacza, że jeśli zostaną podłączone urządzenia o łącznej mocy jednego kilowata, to rezerwa energii wyniesie 3,8 godziny. Przy mniejszej mocy obciążenia wydłuży się czas nieprzerwanej pracy urządzeń. Dlatego czas pracy napędu obliczany jest dla każdego obiektu z uwzględnieniem mocy wszystkich urządzeń.

Co to solarny magazyn energii?
Co to solarny magazyn energii?

Baterie słoneczne to urządzenia, które pozwalają gromadzić, a następnie wykorzystywać energię uzyskaną podczas pracy paneli fotowoltaicznych. Dzięki hybrydowemu wykorzystaniu energii tradycyjnej i alternatywnej, takie urządzenia magazynujące energię słoneczną stają się zapasowymi źródłami zasilania w przypadku problemów w sieci.

Zasada działania akumulatorów do baterii słonecznych polega na tym, że ładunek uzyskany podczas pracy paneli słonecznych jest magazynowany za pomocą odwracalnych reakcji substancji w akumulatorze. Dzięki tej zasadzie działania zapewniony jest cykliczny tryb pracy napędu. Ładunek może być przechowywany w solarnym magazynie energii przez stosunkowo długi czas: do kilku miesięcy.