Czy opłaca się kupować używane maszyny rolnicze?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu gospodarstwa rolne w Polsce wyglądały zupełnie inaczej niż dzisiaj. 50 lat temu nikt nawet nie marzył o tylu nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, które w sposób znaczący usprawniają teraz pracę na roli. Zdecydowana większość czynności do wykonania jest teraz w pełni zautomatyzowana, co powoduje, że produkcja rolna odbywa się na szeroką skalę i przynosi znacznie większe zyski. Aby było to możliwe, trzeba oczywiście wyposażyć prowadzone przez siebie gospodarstwo rolne w odpowiednie maszyny rolnicze. Wielu rolników zadaje sobie następujące pytanie: bardziej opłaca się kupić nowe maszyny rolnicze czy też wybrać te używane? Na to pytanie postaramy się udzielić odpowiedzi w tym artykule. Zapraszamy do lektury! 

 

Nowoczesne maszyny rolnicze to dzisiaj standard we wszystkich gospodarstwach 

Ręczna praca na roli 50 lat temu zajmowała mnóstwo czasu oraz energii. Dodatkowo, tak duża ilość pracy często dawała bardzo niewielkie plony. Z reguły z ledwością wystarczały one na wyżywienie własnej rodziny oraz otrzymanie niewielkich sum za sprzedaż nadmiaru płodów rolnych. Oprócz tego, gospodarstwa rolne dawniej były niewyspecjalizowane oraz zajmowały się uprawą kilkunastu rodzajów roślin naraz oraz hodowaniem wielu gatunków zwierząt. W chwili obecnej jest zupełnie inaczej – ten model rolnictwa przechodzi do lamusa. Teraz nowocześni rolnicy stawiają na wyspecjalizowane rolnictwo – hodują jeden gatunek zwierząt oraz wybierają zautomatyzowane uprawy wyłącznie kilku rodzajów roślin.

Wszystkie sklepy sprzedające maszyny rolnicze oferują opcję zakupienia kombajnów, traktorów, maszyn służących do oprysków czy agregatów uprawowych i całej masy innych urządzeń, które powodują, że uprawa roli oraz hodowla zwierząt jest znacznie łatwiejsza niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Niestety, korzystanie z tego typu innowacyjnych rozwiązań jest również związane z dość wysokimi kosztami. Mowa tutaj nie tylko o kosztach zakupienia paliw do maszyn, ale również konieczności dokonywania okresowych przeglądów, bieżących napraw oraz rozmaitych prac konserwacyjnych. Gdy mamy nowe maszyny rolnicze, konieczność naprawiania usterek pojawia się rzadko. Z kolei gdy zdecydujemy się na używane maszyny rolnicze, wtedy naprawy będziemy musieli realizować znacznie częściej, nawet kilka razy w jednym sezonie. 

 

Czym należy kierować się przy kupowaniu używanej maszyny rolniczej? 

Mało którego rolnika stać na zakup nowej maszyny rolniczej. Nowy kombajn, traktor czy agregator może kosztować nawet 300 tysięcy złotych. Tak astronomiczne sumy mogą być nie do udźwignięcia nawet dla zamożnych rolników. Z tego powodu wielu rolników stawia na używane maszyny rolnicze, których koszt jest kilkukrotnie niższy. Jeśli chcemy kupić używane maszyny rolnicze w dobrym stanie technicznym, trzeba pamiętać o kilku niezwykle istotnych wskazówkach.

W trakcie oglądania używanej maszyny rolniczej, trzeba przede wszystkim zweryfikować, ile ma ona przejechanych motogodzin. Jest to niezwykle istotny parametr, który informuje nas o tym, jak wysokie jest zużycie poszczególnych elementów danego urządzenia. Oprócz tego, bardzo ważne jest również zweryfikowanie ciśnienia oleju silnikowego przy użyciu manometru. Ta czynność musi być wykonywana tylko i wyłącznie przy zimnym silniku. Używane maszyny rolnicze powinny mieć sprawne przełączniki i wskaźniki. Silnik musi po uruchomieniu pracować równo. Zanim kupimy jakiekolwiek używane maszyny rolnicze, opłaca się poprosić sprzedawcę, aby pozwolił nam na przetestowanie jej działania chociaż przez kilka minut.

Sprzedawca powinien nas także poinformować, kto poprzednio był właścicielem maszyny oraz w jaki sposób oraz w którym gospodarstwie maszyna była eksploatowana. Ważne jest zweryfikowanie, czy maszyna była garażowana oraz kto ją serwisował. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest, gdy sprzedający jest w stanie pokazać nam faktury za zakup olejów, smarów oraz niezbędnych części zamiennych. Zanim zakupimy używane maszyny rolnicze, powinniśmy także sprawdzić, jaki jest stan ogumienia – w szczególności trzeba zweryfikować datę produkcji opon oraz poziom zużycia bieżnika. 

Jak negocjować cenę za używane maszyny rolnicze? 

Osoba kupująca maszyny rolnicze powinna także bardzo dokładnie obejrzeć dokumenty zakupu oraz dowód rejestracyjny kupowanej maszyny. Najistotniejsze jest to, aby zweryfikować datę ostatniego dokonanego przeglądu technicznego. W sytuacji, gdy uznamy, że wszystkie przedstawione nam dokumenty są prawidłowe i nie budzą żadnych wątpliwości z naszej strony, można rozpocząć negocjacje ceny maszyny rolniczej. Jeśli stwierdzimy braki w oświetleniu bądź wyposażeniu dodatkowym, będzie to sygnał, iż warto się potargować i postarać obniżyć cenę wyjściową danej maszyny. W taki sam sposób trzeba traktować niedoskonałości w wyglądzie kabiny oraz siedziska – jakiekolwiek dziury, trwałe plamy czy wystające przewody są sygnałem, że maszyna była traktowana w sposób nieprawidłowy i sprzedawca koniecznie powinien obniżyć cenę maszyny rolniczej.