Czym są noclegi pracownicze?

Czym są noclegi pracownicze?

Spotkaliście się z pewnością z wieloma pracownikami z zagranicy. Zastanawialiście się nad tym, gdzie oni spędzają czas poza pracą? Czym są noclegi pracownicze? Jaka jest różnica między nimi a hotelami? Jakie warunki musi spełniać dobry hotel pracowniczy? Poświęcając zaledwie kilka minut, poznasz odpowiedzi na te kluczowe pytania i przestaniesz się bać noclegów pracowniczych. Zapraszamy do dalszej lektury!

 

Czym są noclegi pracownicze?Nocleg pracowniczy w naszym postrzeganiu a realia

 Wielu z nas niesłusznie demonizuje takie miejsca. Z góry zakładamy, że hotele pracownicze charakteryzują się niskimi standardami, niewielką przestrzenią i nieznośnym bałaganem. Pierwszą grupą pracowników, którzy są rezydentami takich noclegowni, są pracownicy budowlani. Być może ulegamy fałszywym stereotypom w tej kwestii i oczekujemy po takich miejscach samych najgorszych rzeczy. Prawda jest taka, że nie tylko oni korzystają z usług hoteli pracowniczych. Od kilku lat przybywa w Polsce pracowników sezonowych z zagranicy, głównie z Ukrainy i państw UE. Czym są hotele pracownicze? Odpowiedź jest zabawnie prosta. To hotele przeznaczone dla pracowników, którzy wykonują pracę poza miejscem zamieszkania. Poniżej skupimy się na różnicach pomiędzy nimi a tradycyjnie pojmowanymi hotelami.

 

Różnica, ale czy wielka?

 Pierwszą rzeczą, która wyróżnia konwencjonalne hotele od hoteli pracowniczych, jest ich przeznaczenie. O ile zwykłe hotele mają charakter ogólny i przeznaczone są dla każdego turysty, o tyle noclegownie pracownicze służą przeważnie pracownikom. To zasadnicza różnica. Kolejną jest cena. O ile kilku gwiazdkowe hotele kosztują naprawdę dużo, jeśli przeliczyć koszt na osobę za jedną dobę, o tyle noclegownie pracownicze są dużo tańsze. Wynika to z tego, że taki pracownik wykonuje zadania pracownicze przez dłuższy okres i to po prostu musi mu się opłacać. Poza tymi dwoma rzeczami tak naprawdę nie ma wielkich różnic. Mit o niskiej jakości hoteli pracowniczych obalić można raz-dwa. Wiele z nich oferuje naprawdę przyzwoite standardy. Podobnie, jak w tradycyjnie rozumianych hotelach, funkcjonuje tam firma sprzątająca, która zajmuje się zachowaniem porządku w pokojach i w łazienkach. 

 

Co zapewnia dobry nocleg pracowniczy?

 Pochylmy się nad ciekawym aspektem, jakim są walory przyzwoitego noclegu pracowniczego. Pracownik sezonowy, przybywający z zagranicy chciałby sobie odłożyć jakieś pieniądze, a nie przeznaczać lwią część wypłaty na opłacenie hostelu. To mijałoby się z celem. Z tego też powodu dobry hotel pracowniczy będzie po prostu tani w przeliczeniu na osobę. Nie łączmy jednak niskiej ceny z jakością takiego miejsca. Często spotykane są naprawdę niezłe warunki panujące w hotelu pracowniczym w dość niskiej cenie. Pracownicy rezydujący w takich miejscach, są takimi samymi ludźmi jak reszta. Podobnie jak wszyscy inni również korzystają z dobrodziejstw cywilizacji. Hotele pracownicze często podpięte są pod kablówkę i sieć Wi-Fi, dzięki czemu rezydujący w ich obrębie ludzie, mają łączność ze światem. Dobry nocleg pracowniczy pozwoli na korzystanie z pomieszczeń, w których szybko i sprawnie przyrządzić można porządny posiłek. Umożliwia to dostęp do aneksu kuchennego zaopatrzonego w rozmaite akcesoria kuchenne. Taki hotel obsługiwany jest również przez rozmaite firmy sprzątające, które dbają o porządek na terenie hotelu. Każdy pokój ma podstawowe meble, takie jak łóżko, stolik, szafki. Tyle, jeśli chodzi o wewnętrzne zalety dobrych noclegowni pracowniczych. Takie, które są naprawdę dobrze wybrane, mają świetną lokalizację i otoczenie. Zacznijmy od tej drugiej kwestii. Okolica takiego hotelu jest zadbana i zielona. W końcu obcując z pięknem przyrody pracownik, ma szanse się wyciszyć po pracy i nieco odpocząć. Dobry hotel pracowniczy ma także świetne połączenie. Nieopodal miejsca zakwaterowania pracownicy sezonowi mają dostęp do regularnie kursujących tramwajów i autobusów, dzięki czemu łatwiej mogą dojechać do pracy i do centrum. O hotelu pracowniczym można powiedzieć, że jest świetny, jeśli w pobliżu znajdują się restauracje, puby i rozmaite sklepy. Dzięki temu taki pracownik może łatwo i szybko zrealizować zakupy i coś zjeść po pracy. Kolejnym udogodnieniem są miejsca parkingowe wliczane w cenę pobytu w takim hotelu. W trakcie poszukiwań noclegowni, myśląc o pracy daleko poza miejscem zamieszkania, warto zwrócić na te wszystkie aspekty należytą uwagę.

 

Korzyści wynikające z pobytu w noclegowni pracowniczej

 Wspomnieliśmy już o tym, że nie tylko pracownicy budowlani korzystają z opcji mieszkania w noclegowniach pracowniczych. Sporą grupę stanowią pracownicy sezonowi spoza Polski, w tym pracownicy delegowani do danego miasta w celach biznesowych. Noclegownie pracownicze umożliwiają takim ludziom nie tylko wypoczynek, ale i również integrację. Noclegownie takie ułatwiają pracownikom przełamanie pierwszych lodów i tym samym szybszą integrację. To szczególnie ważne, gdy korzystają z niej obcokrajowcy, którzy nie znają dobrze języka polskiego i kultury polskiej. Poza pracownikami sezonowymi, z opcji noclegów pracowniczych korzystają również studenci, którzy z jakichkolwiek powodów nie mogli skorzystać z akademików bądź nie stać ich na wynajem mieszkania. Niskie ceny takiego pokoju na pewno stanowią gratkę dla młodych, niezarabiających kokosów studentów.