Blisko 80% społeczeństwa decydującego się na zakup mieszkania, stawia na usługi dewelopera. Okazują się być one bardziej bezpieczne, a do tego mimo wszystko większość woli nowe mieszkania Bemowo, co pokazuje, że deweloper jest tą osobą, od której kupujemy je po prostu najczęściej. Oczywiście jedna firma deweloperska drugiej nie jest równa, dlatego też bardzo ważne jest to, abyśmy poszukując mieszkania, oprócz tego, by nam się ono podobało, spojrzeli także na kwestię tego, kto nam je sprzedaje. Ale, ostatecznie, jeśli już mamy wybrane i to wymarzone mieszkanie lub inny lokal użytkowy, jeśli sprawdziliśmy dewelopera, wiemy, że mamy zdolność kredytową, a do tego możliwość zapoznania się z pełną dokumentacją, przychodzi czas na wszelkie formalności. Należy zdać sobie sprawę z tego, że w przypadku podpisania umowy z deweloperem, mamy do czynienia z dwoma ich rodzajami. Najpierw podpisuje się umowę przedwstępną, a następnie ostateczną. Ta pierwsza często podpisywana jest nawet na kilka miesięcy przed odbiorem mieszkania, kiedy to jest w fazie budowy, bowiem dziś zapotrzebowanie na mieszkania jest tak duże, że deweloper Warszawa nie zdąży wybudować lokalu, a ten już jest sprzedany. Poniżej wyjaśnimy dokładnie różnice między jedną, a drugą umową, kiedy się je podpisuje, co powinno w nich być zawarte i na jakie elementy należy zwrócić uwagę. Wszystko co najważniejsze, zawarte w jednym punkcie.
Umowa przedwstępna, czyli czym ona tak naprawdę jest?
Jest to umowa, która wiąże jedną i drugą stronę i wymaga ona od każdej tego, co w takiej umowie jest zawarte. Przed jej podpisaniem określa się wszelkie warunki i jeśli jest możliwość można negocjować wszelkie ważne kwestie, tak, aby jedna i druga strona była jak najbardziej zadowolona. Zanim będziemy mieli taką umowę podpisać, wcześniej powinniśmy otrzymać jej wzór, tak, aby na spokojnie móc wszystko przeanalizować i doczytać, aby w konsekwencji nie pojawiły się problemy, które później okażą się być dla nas nie do przeskoczenia. Jeśli czegoś nie wiemy, coś jest dla nas niejasne, możemy jak najbardziej pytać. Umowę podpisujemy dopiero w momencie, gdy mamy pewność, że jest ona dla nas w pełni zrozumiała i całkowicie ją akceptujemy.
Podstawą w takiej umowie jest zobowiązanie jednej i drugiej strony do zawarcia ostatecznej umowy, która wiąże się z przeniesieniem własności lokalu w określonym czasie. W takiej umowie muszą znaleźć się takie informacje jak:
- cena nieruchomości i jej lokalizacja
- termin wpłaty zadatku oraz kolejnych transz
- termin przekazania lokalu
- konsekwencje związane ze zmianą terminu ukończenia budowy
- warunki rozliczenia, jeśli coś jest niezgodne z wytycznymi
- terminy i warunki odbioru lokalu
- konsekwencje związane z wycofaniem się z umowy
Jeśli to wszystko w umowie jest zawarte, a my w pełni się z tym zgadzamy, możemy umowę podpisać. Zawierana jest ona w formie aktu notarialnego. Kto ponosi koszty? W tym przypadku w połowie kupujący, w połowie deweloper. A jak wygląda kwestia zapłaty za lokal? Najczęściej odbywa się to w transzach. 10% stanowi zadatek po podpisaniu umowy przedwstępnej, pozostała część lub poszczególne transze po zakończeniu inwestycji lub przy poszczególnych jego etapach.
Odbieramy mieszkanie
Kiedy inwestycja jest już zakończona, przychodzi moment odbioru mieszkania. Na taki odbiór warto wybrać się z fachowcem, tak, aby ten mógł dokładnie sprawdzić mieszkanie pod względem ewentualnych uchybień i błędów. Należy zobaczyć, czy standard wykończenia jest taki, jak zawarte jest to w umowie i jakie ustala deweloper Kraków, czy nie ma wad związanych na przykład z montażem okien i drzwi, z krzywymi ścianami lub podłogami, z instalacją, czy w końcu wymiary odpowiadają temu, co znajduje się w umowie i jest z tym zgodne. Zanim podpiszemy odbiór, trzeba mieć pewność, że wszystko jest dobrze. Jeśli są jakieś niedociągnięcia i niedoróbki, należy najpierw poprosić o naprawę, a dopiero potem tego odbioru dokonać, bowiem po podpisaniu takiego dokumentu, nie mamy już prawa o takie zmiany się spierać, gdyż odbiór równoznaczny jest z zaakceptowaniem wszystkiego.
Umowa ostateczna – czyli nasze mieszkanie w pełni
Kiedy już dokonamy odbioru, można podpisać umowę ostateczną. Taka umowa zawierana jest w chwili, gdy budynek jest gotowy do odbioru i może być już użytkowany. Podpisanie takiej umowy odbywa się w obecności notariusza. Należy pamiętać o ubezpieczeniu naszej nowej nieruchomości. W tej umowie, koszty pokrywane są w pełni przez kupującego, a deweloper nie ma już na tym etapie żadnych opłat. Trzeba także pamiętać o tym, że jeśli bierzemy kredyt, to po zakończeniu transakcji, należy złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej, gdzie zostaje wpisana hipoteka na rzecz banku.
Jeśli tego wszystkiego dokonamy, zostaje nam już wykończenie mieszkania według własnego uznania i sama przeprowadzka, w której to zaczynamy nowe życie, w zupełnie nowym miejscu. Tworząc taką swoją przestrzeń, musimy zadbać o każdy, najmniejszy nawet detal i szczegół, tak, aby to mieszkanie, które kupimy było takie w pełni nasze i byśmy czuli się w nim po prostu doskonale.