Jak zaprogramować kartę RFID?

Jak zaprogramować kartę RFID?

Jak zaprogramować kartę RFID? Musisz wiedzieć, że większą część tej karty zajmuje antena. Czytnik zawiera również bardzo mały chip, który implementuje całą logikę. Czytnik jest także wyposażony w antenę i systematycznie przesyła sygnał, czyli wytwarza pole elektromagnetyczne. W momencie wprowadzenia czytnika do tego pola, na jego antenie wytwarzany jest prąd zasilający. Gdy czytnik jest podłączony do karty, ta z kolei odsyła połączenie, które zaszyfrowane jest hasłem lub kluczem.

Technologie dostępu do kart RFID

Większość kart zbliżeniowej kontroli dostępu wygląda tak samo, kawałek plastiku wielkości karty kredytowej. Ponieważ karty RFID są obecnie najczęściej używane, warto poznać podstawy działania tej technologii. Dane uwierzytelniające karty RFID przesyłają bezdotykowo informacje do czytnika kart, który z kolei musi być w stanie rozpoznać format danych karty. Karta RFID jest zbliżeniowa i posiada mały chip zaprogramowany na unikalny identyfikator. Chip jest pod napięciem, gdy zostanie przyniesiony do czytnika w celu przesłania informacji w postaci kodu binarnego. Czytnik następnie odsyła informacje z powrotem do kontrolera. Jeżeli kontroler rozpozna informacje jako ważne dla tych drzwi i czasu, zwalnia zamek.

Jak zaprogramować kartę RFID?

Aby wykonać programowanie karty RFID można wprowadzić kod, ale rodzi się pytanie jak go zapisać na karcie. Sam kod do czytnika nie jest wielkim problemem. Ale czy moc chipa (pasywnego) będzie wystarczająca do tego typu obliczeń, a może warto skorzystać z aktywnego chipa, bo odległość sięga kilku centymetrów?

Jak zaprogramować kartę RFID?
Jak zaprogramować kartę RFID?

Najlepiej skorzystaj z karty uniwersalnej która sprosta Twoim wymaganiom. Schemat uwierzytelniania jest szeroko wykorzystywany i wdrażany prawie przez każdą kartę ogólnego przeznaczenia, zarówno z interfejsem zbliżeniowym RF jak i stykowym. Czasami z obydwoma. W tym rozwiązaniu nie trzeba będzie programować karty RFID własnym kodem, ale można pobrać specyfikację a następnie zainicjować kartę pod wymaganym kluczem, do tego celu należy wysyłać prawidłowe polecenia. Przeważnie zakładki posiadają ogólne narzędzia startowe.

Warto wiedzieć, że na przykład karta Mifare jest łatwa do zdobycia i często wykorzystywana. Nie ma potrzeby korzystania z prostego Mifare, nie gwarantującego żadnych środków uwierzytelniania. Zwróć uwagę na to, że takie rodzaje kart posiadają wbudowany schemat uwierzytelniania, czyli będzie efektywnie spełniał Twoje potrzeby (w gruncie rzeczy jest to uwierzytelnianie wzajemne, dlatego to będzie więcej niż potrzebujesz).

Potrzebujesz karty programowalnej

Jest kilka, jednak nie jest łatwo je znaleźć w przypadku kart bezdotykowych. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyszukanie karty podstawowej zawierającej dwa interfejsy. Karty są zaprogramowane w głównych językach i dostępnych jest kilka zestawów. Standardem jest karta JavaCard ale w małych ilościach jest trudno dostępna. Aby załadować niekonwencjonalny aplet na kartę inteligentną, sprawdź GlobalPlatform, czyli inny standard pokazujący metodę zarządzania aplikacjami na takiej karcie.

Jak przeprowadzić programowanie karty RFID?

Jak już wspomniano, większą część karty RFID zajmuje antena, dodatkowo tag jest wyposażony w mały chip. Czytnik zawiera antenę okresowo wysyłającą sygnał wytwarzający pole elektromagnetyczne. Jeżeli tag znajdzie się w tym obszarze, na jego antenie pojawia się prąd zasilający tag. Można wykorzystać ten moduł do obsługi poczty e-mail.

Poznaj koniecznie:

Dla zabezpieczenia procesu programowania karty RFID, trzeba nacisnąć przycisk z tyłu, pojawi się kliknięcie. To znak, aby włożyć kartę programowania do kłódki mniej więcej na 3 sekundy. Jeżeli pojawią się dwa dźwięki będziesz wiedział, że karta programująca jest już zarejestrowana a także aktywowana. Podczas ustawiania parametrów karty klucza bądź też chipa klucza trzeba włożyć kartę do zamka a po usłyszeniu sygnału włożyć kartę klucza lub chip do zamka również na 3 sekundy.

Przebieg procesu programowania karty RFID

Co można wykorzystać do rejestracji danych? Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie programatora komputerowego RFID. Ale który rodzaj? Dla przykładu można wskazać indeks materiału w pamięci tagu RFID. Dlaczego? Ponieważ ma możliwość programowania automatycznego pojedynczych etykiet oraz całych serii. Do czego służą takie programatory? Do kodowania informacji chociażby w kartach zbliżeniowych w formie przepustek. Może również efektywnie wprowadzać dane do każdego tagu RFID. Procedura nie jest skomplikowana, trzeba jedynie wpisać początkowy numer EPC oraz ilość etykiet do zaprogramowania. W wyniku czego program komputerowy od razu zakoduje numer w tagu który jest w pobliżu czytnika.

Aby zakodować dane w tagu RFID trzeba wybrać jeden z czytników współdziałających z programatorem. Kolejny krok to zainstalowanie programu, a następnie odpowiednie ustawienie połączenia a także mocy anteny. Po wykonaniu tych działań przychodzi czas na wprowadzenie początkowego numeru EPC, a następny numer etykiety jest kodowany jednorazowo. Jeżeli wykonasz wszystkie te czynności możesz rozpocząć programowanie karty RFID.