Niezawodny laptop w zasięgu ręki – wybieramy najlepszy sprzęt na rynku

Kupujesz laptopa do domu, który ma służyć całej rodzinie? Chcesz, żeby był to sprzęt który cię nie zawiedzie, nie będzie się psuł i dobrze się sprawdzi w codziennej pracy? Zanim kupisz pierwszy komputer który ci się spodoba warto przejrzeć rynkowe oferty i zastanowić się, jakie podzespoły powinien mieć laptop i na jakich jego cechach najbardziej ci zależy. Sprawdź, co oferują sklepy komputerowe i które laptopy mają największe wzięcie.

Laptop na lata. Jak wybrać najlepszy?

Najczęstsze pytanie klientów, pragnących nabyć nowy sprzęt dotyczy systemu operacyjnego nabywanego sprzętu. Komputery, które są obecnie sprzedawane mają najczęściej preinstalowany system operacyjny, więc klient nie ma wyjścia podczas wyboru konkretnego modelu. Mimo to na rynku wciąż odnajdziemy takie modele, które systemu operacyjnego nie posiadają. Są one zazwyczaj tańsze od modeli z systemem, więc to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają już swoją wersję systemu. Producenci raczej nie dołączają systemu operacyjnego na płycie CD – zazwyczaj jest on zainstalowany na partycji lub przypisany do płyty głównej. System Windows jest najczęściej stosowanym systemem. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy martwić się uszkodzoną płytą, zagubionym kluczem dostępu czy innymi problemami.

Zaletami nabycia komputera z gotowym systemem operacyjnym jest to, że komputer jest gotowy do pracy niemal od razu, ma dostęp do dużego wyboru oprogramowania i gier oraz jest stosunkowo łatwy w obsłudze. Nie trzeba go też konfigurować, a najnowsze wersje oprogramowania są dostosowane do obsługi dotyku. Laptopy https://vobis.pl/laptopy z systemem są niestety zazwyczaj droższe, a dodatkowo ma wbudowaną dużą ilość zainstalowanego fabrycznie oprogramowania, które niekoniecznie będzie nam przydatne.

Jak wybrać laptopa – podzespoły naszego sprzętu

Przy wyborze komputera, który będzie nam służył warto się zastanowić, jakie będzie jego przyszłe przeznaczenie. W zależności od tego, czy chcemy aby komputer był przeznaczony do oglądania filmów, obsługi oprogramowania czy do gier, możemy oszacować i przeanalizować, co nam w tym komputerze jest najbardziej potrzebne. Może się bowiem okazać, że komputer potrzebny do pracy biurowej będzie zupełnie innym sprzętem niż ten, który ma nam służyć do oglądania filmów czy gier komputerowych. Jakie podzespoły i konfiguracje wybrać?

Podczas wyboru komputera powinniśmy przyjrzeć się procesorowi urządzenia. Dobre jednostki do laptopów i netbooków produkuje AMD oraz Intel. Sprzęty wysokiej jakości nie pobierają wiele energii, dzięki czemu urządzenie może dosyć długo pracować na samej baterii. Układy Intel są dostępne w różnych wersjach, więc możemy nabyć modele dla niemal każdego użytkownika. Ważniejsze od producenta są parametry techniczne procesora – powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na liczbę jego rdzeni. Do użytku domowego modele dwurdzeniowe są wystarczające, natomiast dla graczy przydadzą się cztery rdzenie i osiem wątków.

Wybór laptopa – karta graficzna

W wyborze laptopa liczy się nie tylko procesor, ale też karta graficzna. Rynek podbiły obecnie dwie firmy – AMD i Nvidia. Najważniejsze – podobnie jak w przypadku procesora – są parametry wybranej karty graficznej. Wysoka moc obliczeniowa, ilość i rodzaj pamięci karty to rzeczy, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę podczas wyboru laptopa. Wybierając sprzęt ze zintegrowaną kartą pamiętajmy, że będzie się ona różnić pod wieloma względami od zewnętrznej.

Jak wybrać laptopa – ekran

Podczas wyboru wymarzonego sprzętu powinniśmy skupić się nie tylko na podzespołach, ale również na szerokości ekranu. W zależności od tego, czy wybierany laptop będzie nam służył do pracy czy do grania, jego szerokość jest zasadniczą kwestią której nie należy pomijać. Technologia wykonania matrycy również jest ważna. Te do standardowego użytku (matryce TN) zapewniają przeciętną jakość obrazu, natomiast matrycę IPS zadowolą miłośników lepszych doznań wizualnych.

W laptopie ważna jest też kamera – to dzięki niej możemy korzystać np. z komunikatorów takich, jak Skype, co jest bardzo istotnym elementem pracy wielu osób. Producenci montują w laptopach kamery, które mają różną jakość obrazu. Te najczęstsze posiadają rozdzielczość 720p. Zapewnia to dobrą jakość obrazu do wideokonferencji i rozmów, jednak dla osób, które marzą o lepszej rozdzielczości w celu np. nagrywania filmów czy podcastów dostępne są też inne parametry kamer. Dodatkowym wyposażeniem laptopa, zwłaszcza tego, którego będziemy używać do pracy lub gier powinna być podświetlana klawiatura. Jest to idealne rozwiązanie dla tych osób, które lubią pracę w nocy, w ciemności. Nie trzeba wówczas żadnego dodatkowego oświetlenia – wystarczy podświetlana klawiatura, aby praca została niezakłócona.

W wielu laptopach są dodatkowe zabezpieczenia, które powinniśmy wziąć pod uwagę jeśli sprzęt będzie nam służyć do pracy. Mechanizmy szyfrujące czy czytniki linii papilarnych, dające dostęp do komputera to tylko niektóre z nich.