Branża informatyczna przeżyła w ostatnich latach ogromny rozwój, a branża hardware wydaje się rozwijać najszybciej z całego środowiska. Sprzęt komputerowy, który dzisiaj jest w powszechnym użyciu, niczym nie przypomina komputerów, które pamiętamy jeszcze sprzed dziesięciu czy dwudziestu lat. Aktualnie produkowane komputery dla graczy oraz specjalistów, są na tyle zaawansowane technologicznie, że biją na głowę przestarzałą technologię, która aktualnie nie jest w stanie podołać nawet najprostszym grom komputerowym, które są aktualnie wypuszczane na rynek.
Początek rozwoju komputerów dla graczy i gier komputerowych
Branża komputerowa zaczęła się rozwijać tak naprawdę pięćdziesiąt lat temu, ale wtedy jeszcze nikt nie myślał o wykorzystaniu komputerów w taki sposób, jaki praktykowany jest obecnie. Jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych komputery dla graczy były pojęciem abstrakcyjnym, gdyż projektanci gier nie byli na tyle rozwinięci, aby wykreować zbyt duży rynek. Brało się to również z tego, że w tamtych czasach nie było jeszcze aż tak dużej dostępności komputerów i jeśli już się gdzieś pojawiały, to były raczej wykorzystywane w biurach lub urzędach, a cele rozrywkowe schodziły na dalszy plan. Komputery dla graczy zaczęły się rozwijać przez niektórych producentów na początku tego tysiąclecia. Tamten czas rozpoczął bardzo dynamiczny wzrost rynku gier komputerowych, a także ogólnie sprzętu komputerowego. Branża rozrywkowa była motorem napędowym prac nad nowymi technologiami i rozwijaniem sprzętu, który wtedy był nowoczesny, co doprowadziło do sytuacji, w której inne branże korzystają dzisiaj z niezwykle rozwiniętych technologicznie podzespołów, które są wykorzystywane nie tylko przez graczy, ale również w innych branżach. Mocne procesory i zaawansowane techniki łączenia szybkich procesorów z dużą ilością danych zawartych w pamięci podręcznej komputera, jest powszechnie wykorzystywana w dużych korporacjach, które wykorzystują zdobycze technologii do celów biznesowych.
Zobacz koniecznie:
-
- pendriver sklep https://vobis.pl/komputery/nosniki-danych
- komputer sklep https://vobis.pl/komputery
- msi laptopy https://vobis.pl/laptopy/notebooki/msi
Przełom na rynku komputerów dla graczy
Na przełomie pierwszej oraz drugiej dekady obecnego tysiąclecia doszło do najbardziej znaczącego i widocznego podziału na komputery służące do codziennej pracy, i komputery służące do o wiele bardziej wymagających zadań. Standardowy komputer, który można wykorzystać w biurze do obsługi podstawowych programów biurowych, aktualnie jest bezradny, jeśli chodzi o wykorzystanie go jako komputer dla graczy lub dla specjalistów, takich jak graficy, programiści lub testerzy oprogramowania. Standardowy PC w stosunku do zaawansowanego technologicznie komputera można porównać na takie samej zasadzie jak nowoczesny, sportowy samochód do aut produkowanych jeszcze dwie dekady temu. Efektem ubocznym tak rychłego rozwoju technologii stało się jednak to, że komputery, które można na co dzień wykorzystywać do pracy lub przeglądania Internetu, stały się relatywnie tanie. Niestety nie można tego powiedzieć o komputerach dla graczy, których ceny zaczynają się od kilku tysięcy, a kończą nawet na kilkunastu tysiącach złotych. Oczywiście mowa tu o komputerach, które oferują parametry umożliwiające odpalenie na nich aktualnie wychodzących na rynek gier komputerowych, które są produkowane w coraz to wyższej jakości, a postęp, jaki robią producenci gier, wydaje się postępować w tempie geometryczny.
Ile trzeba wydać na komputer dla graczy?
Chcąc zaopatrzyć się w wydajny komputer dla graczy, można właściwie kupić sprzęt już za około dwa tysiące złotych, o ile będzie to zestaw używany. Warto jednak zaznaczyć, że gry komputerowe są niezwykle rozwiniętym i rozległym rynkiem, na którym z powodzeniem funkcjonują gry, które wcale nie mają zbyt wygórowanych wymagań i można w nie grać nawet na sprzęcie, który był nowy nawet dziesięć lat temu. Są to gry z minimalistyczną grafiką, które opierają się na wysokiej grywalności oraz wciągającej fabule lub umożliwiającym rywalizację trybie multiplayer. W takich grach efektowna grafika schodzi na dalszy plan, a zaczynają się liczyć inne szczegóły. Jeśli ktoś jednak preferuje nowe gry, w których producenci i deweloperzy za gwóźdź programu uznają efektowną grafikę i efekty specjalne, niestety nie obejdzie się bez poważniejszej inwestycji sprzęt.
Komputery do wymagających gier
Sprzęt do najnowszych i najefektowniejszych produkcji musi być wyposażony w potężne, wielordzeniowe procesory, które mogą kosztować nawet od tysiąca, do dwóch tysięcy złotych, czyli tyle, ile trzeba zapłacić za porządny komputer do pracy biurowej. Do tego trzeba go wyposażyć w solidną kartę graficzną, której uda się podołać efektownej grafice serwowanej w wysokiej rozdzielczości, a także ogromnej ilości pamięci podręcznej. Chcąc spiąć w całość tak mocne podzespoły, trzeba się liczyć również z zakupem nowoczesnej płyty głównej i innych akcesoriów. Koszt takiego komputera może wynieść od trzech do nawet dwudziestu tysięcy złotych, ale najrozsądniejsze propozycje oscylują wokół pięciu tysięcy.