Komputery do gier

Komputer do gier

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do gier?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do gier? Chociaż komputer stacjonarny gamingowy PC jest najlepszy do gier, czasami potrzebujemy czegoś przenośnego. Możemy wybrać laptopa, który będzie idealny do grania w czasie podróży.  Jeśli kupujemy laptopa dla graczy z prawdziwego zdarzenia nie patrzymy tylko na specyfikacje. Patrzymy na cały komputer, w tym wbudowaną klawiaturę i wyświetlacz. Warto zwrócić uwagę na swoje potrzeby i budżet.

Laptopy do gier – szybkie porady

Komputery do gier
Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do gier?

Zwróćmy uwagę na dobry układ GPU. Większość gier jest zależnych od GPU i nie można ich aktualizować w laptopach. Dobry układ GPU pozwala na to, aby laptop odtwarzał gry w wysokich ustawieniach przez kilka lat. Zastanówmy się nad aktualizacją w przyszłości. Wiele, choć nie wszystkie laptopy dla graczy pozwalają na uaktualnienie pamięci RAM i pamięci masowej. Zwróćmy uwagę na to, co jest dla nas ważniejsze: rozdzielczość czy szybkość? Najszybsze wyświetlacze 144 Hz mają teraz rozdzielczość 1920×1080, więc ekran 4K będzie wolniejszy.
Wybierz laptopa z dobrą klawiaturą. Nie chcemy grać na laptopie, który ma zbyt miękką lub twardą klawiaturę.  Żywotność baterii najprawdopodobniej będzie daleka od ideału. Bardzo niewiele laptopów do gier ma baterię, która wytrzymałaby 8 godzin lub więcej. Do uzyskania najlepszej wydajności potrzebny jest dobry zasilacz.

Jaki GPU wybrać do laptopa do gier?

Podczas gdy niektóre gry używają procesorów, większość gier jest nadal związana z GPU. Jest to więc jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy przy zakupie laptopa dla graczy. Obecnie większość takich laptopów jest wyposażone w procesory graficzne Nvidia GeForce GTX z serii 10.

Dla tych, którzy słyszeli o Nvidii kartach graficznych “Turinga” RTX, mamy złą wiadomość, firma nie wydała jeszcze żadnych mobilnych wersji kart takich jak RTX 2080 i RTX 2070. Na razie będziemy się musieli trzymać opcji graficznych z serii 10. Jednak laptopy z serii 20 mogą mieć już takie mobilne karty.

Granie na poziomie podstawowym

Jeśli nie musimy grać na najwyższych ustawieniach, możemy wybrać GTX 1050. Pozwoli nam grać w większość gier, choć niezbyt wymagających. GTX 1050 Ti  da nam więcej mocy. Warto zwrócić uwagę na tą specyfikację.  Karta GeForce GTX 1060 firmy Nvidia to dobra karta, która pozwala grać w gry na wysokich ustawieniach. Jest również uważana za minimalny standard dla rzeczywistości wirtualnej. Jest to najniższy poziom, który powinniśmy wybrać dla Oculus Rift lub HTC Vive.  Zwróćmy uwagę na VR i najwyższe ustawienia. GTX 1070 pozwoli nam grać na prawie wszystkich ustawieniach. GTX 1080 jest najpotężniejszą kartą dla laptopów i pozwoli na płynniejsze efekty VR i efekty specjalne.

Na jakie inne parametry warto jeszcze zwracać uwagę przy kupnie laptopa do gier?

Karta graficzna jest bardzo ważna. Musimy jednak zwrócić jeszcze uwagę na procesor, wystarczającą ilość pamięci RAM i dużo przestrzeni dyskowej. W zależności od budżetu możemy postarać się o bardzo wydajny procesor Core I7 lub nawet taki, który można przetaktować, np. Intel Core i9-8950HK. Możemy znaleźć nawet laptopy z procesorami, jak w komputerach stacjonarnych. Jednak większość gier korzysta z wysokiej jakości karty graficznej i procesora. Dlatego możemy wybrać procesor Core i5.  Jeśli mamy większy budżet, możemy śmiało się zastanowić nad cztero lub sześciordzeniowym procesorem. Procesy zazwyczaj nie są uaktualniane, więc tylko raz dokonujesz wyboru.

Zwróćmy też uwagę na RAM. Granie w gry może wymagać dużej ilości pamięci RAM. 8 GB jest zalecane nawet dla średniowymagających gier. Jeśli możemy, zdecydujmy się na 16 GB w laptopie do gier. Laptop z GTX 1050 lub 1050 Ti zwykle ma 8 GB. Po przejściu do GTX 1060 lub nowszej wersji, niektóre laptopy mają 16 GB pamięci RAM. Jeśli nie możemy wybrać laptopa z 16 GB, pomyśl w przyszłości o aktualizacji. W wielu laptopach do gier możemy wymienić pamięć. Dysk twardy czy dysk SSD? A może oba? Niektóre ekonomiczne laptopy do gier będą wyposażone tylko w twardy dysk (zwykle 1 TB). Większość laptopów dla graczy zawiera także niewielki dysk SSD, który służy jako dysk rozruchowy. Często się zdarza, że dyski SSD 128 GB i 1 TB pracują w paśmie tandemowym. Jeśli chcesz większy dysk SSD, możemy zaobserwować skrócenie czasu ładowania, ale będzie to również kosztować sporo pieniędzy. Upewnijmy się, że wybieramy szybszy dysk twardy 7200 obr./min w przeciwieństwie do dysku twardego o szybkości 5400 obr./min.

Na co zwracać uwagę, przy wybieraniu wyświetlacza?

Wiele osób nie zwraca uwagę na monitor laptopa. Jednak mają ogromne znaczenie. Jeśli nie podłączamy laptopa do monitora, zwróćmy uwagę na wbudowany monitor. Powinien obsługiwać wszystkie gry. Większość laptopów do gier ma 15 lub 17-calowe ekrany, chociaż możemy wybrać 18-calowe lub 14-calowe laptopy. To, jaki rozmiar wybierzemy, zależy od naszych osobistych preferencji. Jednak pamiętajmy, że im większy ekran, tym większy i cięższy laptop.

Nigdy nie wybierajmy laptopa o rozdzielczości mniejszej niż 1980×1080. Rzadko możemy znaleźć laptopa o mniejszej rozdzielczości, ale jeśli taki znajdziemy, zdecydowanie go nie wybierajmy. Jeśli mamy laptopa z GTX 1070 lub 1080, możemy wziąć pod uwagę wyświetlacz 2560×1440. Ekrany 4K (3840×2160) są dostępne przy niektórych laptopach do gier, ale rzadko można uzyskać dobrą jakość grafiki w tej rozdzielczości przy zachowaniu płynności klatek.