Dlaczego warto kupować przenośne dyski SSD?

Dyski SSD przenośne i zewnętrzne cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Każdy właściciel komputera lub laptopa, który zdecyduje się na zamontowanie dysków SSD przenośnych i zewnętrznych, może go znacznie odciążyć oraz uzyskać całą masę miejsca na magazynowanie ogromnych ilości danych, do których dostęp będzie miał w dowolnym miejscu oraz o każdym czasie. Sprawdź, dlaczego warto zakupić dyski SSD przenośne i zewnętrzne https://vobis.pl/komputery/dyski-twarde/dyski-zewnetrzne-i-przenosne w naszym poradnikowym artykule. 

 

Zewnętrzne dyski SSD – dlaczego warto je stosować? 

Mimo tego, iż tradycyjne dyski HDD (tzw. urządzenia talerzowe) na ten moment dalej dominują na rynku, to cały czas tracą popularność na rzecz dysków półprzewodnikowych (SSD), które są od nich znacznie wydajniejsze, a jednocześnie gwarantują bezpieczniejsze działanie. Z czego to wynika? Wszystko to za sprawą zbudowania ich na pamięci flash. Modele HDD posiadają bardzo wiele części ruchomych, zaś dyski SSD wprost przeciwnie. To sprawia, że nie są podatne na żadne wibracje czy uderzenia, które w przypadku dysków HDD mogą prowadzić do bardzo wielu utrudnień w odczytywaniu i zapisywaniu danych oraz ogromnych uszkodzeń w całej konstrukcji urządzenia. 

Dla wielu osób najistotniejszą zaletą dysków SSD przenośnych i zewnętrznych jest jednak ich ogromna szybkość w zapisywaniu i odczycie danych. Są one niezawodne w tym zakresie. Zapewniają one wielki skok jakościowy, który można zaobserwować już po kilku minutach korzystania. Obsługa systemu operacyjnego staje się jeszcze wygodniejsza i szybsza niż kiedykolwiek wcześniej! Wielkim atutem dysków SSD przenośnych i zewnętrznych jest również fakt, iż funkcjonują one w bardzo cichy sposób oraz pobierają małą ilość energii. Ponadto są także bardzo odporne na wahania temperatury pracy

 

Jak wybrać zewnętrzny dysk SSD? 

Jak wybrać dobry dysk SSD zewnętrzny? Jest to pytanie, które zadaje sobie bardzo wiele osób poszukujących najlepszego dysku, który spełni ich potrzeby i oczekiwania. Warto wiedzieć, że kryteria zakupu w tym zakresie są podobne jak w przypadku wybierania modeli wewnętrznych. Różnice dotyczą w głównej mierze interfejsu. W przypadku klasycznych dysków użytkownicy wybierają między urządzeniami, które mogą obsługiwać standardy takie jak M.2, mSATA, SATA III. Z kolei w przypadku modeli zewnętrznych najczęściej spotykanym standardem jest USB. 

Im dysk SSD przenośny jest nowszy, tym o wiele lepiej. Z czego to wynika? Uwarunkowane jest to przede wszystkim znacznie szybszym przesyłaniem rozmaitych danych. Najszybszy przesył danych będziemy mieli zapewniony, gdy zakupimy dysk przenośny SSD wyposażony w standard USB C. Dużą wadą tych urządzeń jest jednak fakt, iż są one drogie – modele o pojemności 120 GB kosztują około 400 złotych. Warto wiedzieć, iż bardzo dobre parametry pracy cechują dyski wyposażone w standardy USB 3.0 oraz USB 3.1, a jednocześnie są one dwa razy tańsze od tych, które obsługują USB typu C. 

 

Pojemność jest istotna – sprawdź, ile będziesz potrzebować 

Pojemność dysku zewnętrznego SSD trzeba dobrać tak, aby uwzględnić to, w jaki sposób będziemy użytkowali dany dysk. W przypadku, gdy dysk będzie nam służył wyłącznie do przenoszenia standardowych plików (np. filmów, grafik, dokumentów), pojemność od 128 do 256 GB w zupełności nam wystarczy. Dyski tego typu można kupić od 250 złotych wzwyż. Ten rodzaj dysków często wykorzystuje się jako przenośne magazyny, w których przechowuje się kopie zapasowe. Niektórzy używają ich również jako urządzeń, które stanowią powiększenie normalnej powierzchni dyskowej komputera stacjonarnego lub laptopa. W takim przypadku eksperci zalecają, aby zakupić dyski SSD przenośne i zewnętrzne o większej pojemności. Na rynku jest dostępna bardzo duża ilość modeli – pojemności mogą wynosić 512 GB https://vobis.pl/dyski-ssd-512gb, 1 TB https://vobis.pl/dyski-ssd-1tb lub nawet 2 TB https://vobis.pl/dyski-ssd-2tb

 

Sprawdź możliwe zastosowania dysku 

Mimo tego, iż na rynku można zakupić bardzo wiele modeli uniwersalnych dysków SSD, to warto zweryfikować przed zakupem, czy kupowany przez nas dysk będzie mógł być podpięty do innych urządzeń niż komputery. Mowa tutaj w szczególności o konsolach. Gry ważą dużo, dlatego podstawowy dysk wpięty do konsoli czasami jest stanowczo niewystarczający. Wówczas dysk SSD przenośne i zewnętrzny sprawdzi się doskonale! 

 

Czy warto zdecydować się na zakup dysku SSD przenośnego? 

 Ogromna ilość właścicieli komputerów i laptopów zastanawia się, czy opłaca się inwestować w dyski SSD przenośne i zewnętrzne, skoro na rynku jest również bardzo wiele tańszych dysków typu HDD. Najtańsze modele HDD kosztują nawet 120 złotych, zaś za dyski SSD musimy zapłacić od 250-300 złotych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że modele półprzewodnikowe wykazują się nie tylko o wiele większą efektywnością w zakresie szybkiego przesyłu danych, ale jednocześnie gwarantują niezwykle wysoki poziom bezpieczeństwa. Jak wiadomo, bezpieczeństwo w przypadku dysków zewnętrznych jest kwestią priorytetową. Dodatkowym atutem dysków SSD jest fakt, iż ich żywotność jest znacznie dłuższa niż tradycyjnych dysków HDD. Jeśli szukasz najlepszego dysku do magazynowania plików, wybierz dysk SSD.