fizjoterapia

Fizjoterapia

Uraz to nie koniec świata: pomoże ci fizjoterapeuta

Kiedy sportowiec dozna kontuzji, czuje się strasznie. Oto w jednej chwili jego kariera wisi na włosku, przyszłość zasnuwa się mgłą niewiadomej, a on sam ledwo powstrzymuje łzy, zadając sobie w myślach pytanie „Co ze mną będzie?”. To naprawdę może być dramat dla kogoś, kto zarabia na życie dzięki sprawności swojego organizmu i niesamowitym wyczynom ruchowym.

Fizjoterapia dla sportowców

Na szczęście dotychczasowe osiągnięcia medycyny dają coraz więcej nadziei każdemu, kto znalazł się w takiej sytuacji. Fizjoterapia w sporcie daje znakomite efekty i ludzie z na pozór beznadziejnymi urazami wychodzą z nich i znów są w stanie wygrywać i zdobywać wysokie miejsca na podium. Dlatego nie należy się załamywać, tylko trzeba iść i szukać specjalisty, który pomoże ciału sportowca powrócić do dawnej świetności. Jest kilka opcji, aby dać sobie pomóc. Można po prostu pójść do lekarza i posłuchać, co nam powie. Jeśli uraz jest poważny, to tak czy inaczej idzie się z nim do lekarza, ewentualnie jest się tam wręcz zawiezionym karetką. Dlatego nie ma sensu się przed tym wzbraniać, ponieważ lekarz to nasz pierwszy i najważniejszy kontakt ze światem medycyny i pierwsze kroki na ścieżce do sprawności. Lekarz pierwszego kontaktu dokładnie bada i przeprowadza wywiad, zleca różne badania, prześwietlenia, rezonanse, tomografie i inne ciekawe rzeczy, aby w pełni poznać ogrom zniszczeń i zaproponować efektywną metodę ich zniwelowania. Jeśli uraz jest typowo ortopedyczny, to można uciec się do fizjoterapii. W ortopedii nierzadko stawia się ją ponad wszystkimi innymi metodami pomocy pacjentom. Nie bez racji, ponieważ jest to nowoczesna i jednocześnie sprawdzona metoda przywracania dobrej kondycji ruchowej ludziom. Zresztą nie tylko ludziom, bo zwierzęta też korzystają z takich zabiegów, zwłaszcza zwierzęta sportowe, takie jak konie czy wyścigowe psy.

Zobacz również:

Fizjoterapeuci i ich zdolności

Jak widać więc, kontakt z fizjoterapeutą może być świetną kontynuacją drogi do zdrowia, zapoczątkowanej przez wizytę u lekarza. Fizjoterapeuta nie tylko oceni stan człowieka i zaproponuje leczenie, ale tez niejednokrotnie przywróci nadzieję na powrót do tego, co sportowiec kocha najbardziej, czyli bycia sportowcem. Wyścigi, zawody, mistrzostwa, wywiady i autografy – to wszystko może być jeszcze osiągalne, o ile sytuacja na to pozwoli, a sam poszkodowany będzie zdeterminowany, by znów zwyciężać. Ubodzy sportowcy czasem mają dylemat, czy powinni zdecydować się na usługi płatne czy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Fizjoterapia na NFZ wcale nie musi być gorsza od tej prywatnej, o ile trafimy na specjalistę z powołania, który naprawdę lubi to co robi i realnie chce pomóc. Jednak musi to być raczej szczęśliwy traf niż świadomy wybór, dlatego niektórzy chcą uniknąć ryzyka i dopłacają za wizyty w prywatnych gabinetach. Tu trzeba zastanowić się po prostu, czy bardziej stać nas na płacenie za prywatne zabiegi, czy na podjęcie ryzyko i ewentualną stratę czasu w przypadku trafienia w niepowołane ręce.

Nie należy się poddawać i wpadać w depresję z powodu jakiejś tam nogi czy ręki. Wiadomo, są potrzebne, ale nie niezbędne do życia. Jeśli uraz jest na tyle poważny, że od razu wiadomo, że kontynuowanie sportowej kariery nie będzie możliwe, trzeba jakoś żyć i zająć się czymś innym. Nie można siedzieć i się obwiniać, że się coś zrobiło nie tak. Tym bardziej nie powinno się mieć pretensji na przykład o to, że w czyimś przypadku nie zadziałała nawet fizjoterapia. W sporcie jest tak, że jednak wszystko trochę zależy od szczęśliwego lub pechowego zrządzenia losu i nie zawsze znajdziemy winnych swojej sytuacji. Można to też traktować jako uniwersalną zasadę, rządzącą życiem na Ziemi. Ale to już filozoficzne rozważania, które niezbyt interesują większość ludzi. Sportowcy także raczej wolą skupiać się na konkretach, dlatego można o nich wspomnieć w pozytywnym kontekście.

Rady dla byłych sportowców

Po zakończeniu kariery sportowej można zająć się wieloma innymi rzeczami. Jeśli człowiek jest dość młody, ma jeszcze czas, żeby pójść na studia. Może to brzmi zaskakująco, ale studiowanie powinno się pojawić wśród rad dla byłych sportowców, ponieważ mogą oni zająć się jednym z najciekawszych kierunków świata. Jest to edukacja, która przystosuje człowieka do zajmowania się czymś niesamowitym i potrzebnym, czymś rozwojowym i satysfakcjonującym jak mało co. Po tym opisie można się już domyślić, o jaki kierunek chodzi, ale pozwólmy sobie na jeszcze kilka linijek zwłoki, aby nie popsuć niespodzianki. Aby jednak nie przedłużać zbędnych emocji można już wyjawić, że takim kierunkiem jest fizjoterapia. Gdzie studiować ten kierunek? Tam, gdzie jest on w ofercie uczelni. Nie da się zdobyć takiego wykształcenia samemu i w dowolnym miejscu. Najlepiej oddać się pod skrzydła renomowanej uczelni, która na pewno dobrze przygotuje kandydata do zawodu fizjoterapeuty. Na pewno nauka z przypadkowych stron internetowych też nie jest dobrym pomysłem. Za to porządne wykształcenie, kursy i szkolenia, oraz ciągłe i dobrowolne poszerzanie swojej wiedzy to klucz do sukcesu nawet w tak trudnym zawodzie, jakim jest bycie fizjoterapeutą.