Badania geotechniczne gruntu przed budową – rozpoczęcie budowy domu to wyczekiwany moment. Jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty konieczne jest załatwienie kilku formalności oraz zbadanie gruntu. Nie jest co prawda obowiązkowe, ale na pewno polecane. Badanie geotechniczne ma na celu sprawdzenie warunków wodno-gruntowych. Warto wykonać powyższe badanie, jeżeli planowana jest budowa budynku z piwnicą.
Znaczenie badania gruntu
Badanie geotechniczne gruntu można wykonać jeszcze przed zakupem działki. Jest to dobry pomysł, ponieważ zbyt wysoki poziom wód gruntowych może być okolicznością uzasadniającą decyzję o poszukiwaniu innej działki lub konieczność wykonania dodatkowego odwodnienia. Gotowe projekty domów jednorodzinnych jest przystosowanych pod budowę na średnio stabilnym gruncie. Jeżeli budowa będzie miała miejsce na gruncie o mniejszej stabilności, to rośnie ryzyko, że fundamenty będą nierównomiernie osiadały, a ściany pękały.
Specyfika gruntu
Rodzaj gruntu ma kluczowe znaczenie dla trwałości i bezpieczeństwa budynku. Specyfika gruntu wpływa na koszty budowy i posadowienie budynku. Planowanie specyficznego położenie nowego budynku, np.: na skarpie, czy obniżonym terenie. W takiej sytuacji warto wykonać badanie geotechniczne, aby sprawdzić, czy budowa budynku w nietypowym terenie będzie bezpieczna. Kolejnym bardzo ważnym elementem badania geotechnicznego gruntu jest określenie poziomu wód gruntowych. Jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki, to mogą pojawić się kłopoty podczas budowy domu i izolowania fundamentów. Poziom wód gruntowych ma ogromne znaczenie dla nośności przyszłego domu. Wilgotne gleby mają mniejszą nośność niż podłoża zwarte. Badanie geotechniczne określa typ gruntu. Najgorsze pod budowę są gleby organiczne, miękko gliniaste i miękko piaszczyste. Mają najmniejszą nośność, co zwiększa ryzyko osiadania budynku. Budowa na trudnej glebie jest możliwa, jednak trzeba znacznym podniesieniem wydatków.
Prawo o badaniach gruntu
Budowa domów jednorodzinnych nie wiąże się z koniecznością wykonania badań geotechnicznych gruntu. Wystarczy standardowa dokumentacja geotechniczna, która daje ogólny obraz gruntu. Warto wykonać takie badanie, ponieważ ułatwia to wybór fundamentów. Wynik badania wskazuje min: linię przemarzania gruntu i pomaga podjąć decyzję o głębokości piwnicy. Średni koszt odwiertu to około 1900 zł. Jednak cena może się różnić w poszczególnych regionach kraju, ale jedno jest pewne – nie jest to duży koszt w przeciwieństwie ceny wybudowania całego domu i warto go ponieść, aby mieć pewność, że dom będzie bezpiecznym dla mieszkańców budynkiem.
Dokumentacja badania geotechnicznego
Badanie geotechniczne skończy sporządzenie dokumentacji, zawierającej część pisemną i graficzną. W części graficznej klient otrzymuje mapki zawierające przekrój geotechniczny (z zaznaczonymi warstwami gruntu), dokładną lokalizację wykonanych odwiertów i odkrywek. W części pisemnej znajduje się analiza gruntu i zalecenia co do budowy fundamentów. Dokumentacja badania geotechnicznego zawiera informację o rodzajach gruntu i ich parametrach oraz nośności. W dokumentacji z badania musi znaleźć się informacja o głębokości wód gruntowych i wskazówki dotyczące wpływu wód gruntowych na wykonywanie prac ziemnych. W opisie dokumentacji z badania geotechnicznego przyszły właściciel działki znajdzie zapis przypuszczalnej zmianie poziomu wód gruntowych oraz wskazówki o możliwościach odwodnienia terenu.
Specjalistyczne odwierty
Badania geotechniczne wykonywane są przez specjalistyczne firmy w formie odwiertów. Im wykonano więcej odwiertów, tym bardziej jest wiarygodny wynik badania. Niezbędne są trzy odwierty – im więcej, tym lepiej. Jednak jeżeli firmy oferują jeden lub dwa odwierty to nie warto korzystać z ich usług. Głębokość odwiertu jest uzależniona od specyfiki budynku. W przypadku budowy domu podpiwniczonego, to głębokość odwiertu powinna wynosić 4-6 metrów. Dla domów bez podpiwniczenia wystarczy odwiert na głębokość 3 metrów. Badania geotechniczne są bardziej miarodajne, kiedy właściciel działki wie, w którym miejscu chce postawić dom. Jeżeli nie wiadomo, gdzie stanie budynek i trzeba wykonać kilka odwiertów, to ich koszt jest znacznie większy, co oczywiście ma wpływ na kosztorys całości inwestycji budowy domu jednorodzinnego. Najczęściej odwierty sytuuje się w narożach budynku i ewentualnie na przecięciu przekątnych. Czasami odwierty trzeba powtórzyć ze względu na zmianę poziomu wód gruntowych. Badania trwają około dwóch godzin, a na dokumentację trzeba czekać tydzień.
Przed zakupem działki warto wykonać nie tylko badania geotechniczne, ale także dokładnie rozejrzeć się po najbliższej okolicy, np.: zobaczyć, czy w pobliżu nie ma akwenów wodnych i przyjrzeć się roślinności. Jeżeli zauważmy, że blisko wybranej działki rośnie trzcina, sitowie lub olchy, to oznacza, że teren jest podmokły i najlepszym wyjściem jest wykonanie badań geotechnicznych gruntu. Jeżeli w pobliżu działki rośnie las sosnowy, to jest to dobra wiadomość nie tylko dla grzybiarzy, ale także dla osób planujących budowę domu.