Ceny bram garażowych

Budując garaż wolnostojący lub tym bardziej dom jednorodzinny, staje się przed sporą ilością wydatków. Brama garażowa jest zaś jednym z podstawowych elementów wyposażenia, której cena może oscylować w bardzo szerokich widełkach. Bramy garażowe kosztują bowiem od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, co jest warunkowane bardzo wieloma czynnikami. Jak wybrać odpowiednią bramę do swoich potrzeb w rozsądnej cenie?

Cena a typ bramy garażowej

Najistotniejszym czynnikiem podczas kupowania bramy garażowej jest wybranie odpowiedniego rodzaju bramy. Od tego zależy wygoda codziennego użytkowania, ale także cena produktu. Najpowszechniejszy rodzaj bram, które były niegdyś stosowane do bramy skrzydłowe. Są to klasyczne bramy, które otwiera się na boki. Aktualnie nie są właściwie stosowane, gdyż wyparły je nowocześniejsze bramy garażowe płytowe. Niemniej, nadal są czasem wykorzystywane, jeśli taka jest koncepcja architektoniczna. Ich cena może być bardzo niska, gdyż jest to bardzo prosty mechanizm osadzony na zawiasach w futrynie. Dzięki temu można je wykonać bardzo tanio z blachy umocowanej na stelażu albo z drewna. W tym pierwszym przypadku będzie to bardzo tanie rozwiązanie, choć z pewnością dość archaiczne. W przypadku drewnianych bram, z pewnością jest to rozwiązanie bardzo rzadko spotykane w dzisiejszych czasach, ale jeśli pasuje to do koncepcji architektonicznej budynku, to drewniana brama garażowa może wyglądać bardzo ciekawie. Ramy drewniane nie są jednak dostępne w powszechnej sprzedaży i trzeba by je zamawiać u rzemieślników, co sprawia, że jest to paradoksalnie bardzo drogie rozwiązanie. W przeciętnym budynku o wiele lepiej sprawdzi się brama płytowa.

Są to  aktualnie najpopularniejsze bramy, które zbudowane są z jednolitego kawałka blachy lub kompozytu i otwierane są poprzez kółka umiejscowione na prowadnicach zamocowanych równolegle do sufitu. Taka konstrukcja jest dość prosta, przez co ceny takich bram garażowych oscylują w granicach kilkuset złotych, a nawet najdroższe bramy nie przekraczają dwóch tysięcy. Z pewnością jest to ich atut, gdyż jest to najtańsze rozwiązanie dostępne na rynku, a także najmniej problematyczne, gdyż w takich modelach jest najmniej elementów, które mogą się zepsuć tak, by trzeba było wyłożyć większe pieniądze za naprawę.

Ceny nowoczesnych bram garażowych

Nowocześniejszym typem bram są bramy roletowe, czyli żaluzjowe oraz segmentowe. Ich konstrukcja jest zupełnie inna niż bram płytowych, ale także bardziej wygodna w użytkowaniu. Wpływa to bezpośrednio na cenę, gdyż w zależności do wielkości bramy, ceny tego rodzaju modeli zaczynają się przeważnie od tysiąca złotych w górę. Za tysiąc złotych można jednak kupić tylko najmniejsze bramy, podczas gdy za bramy o wielkości adekwatnej do tego, aby był to główny wjazd do garażu dedykowanego samochodom osobowym, trzeba liczyć się z wydatkiem, który może wynieść od dwóch do pięciu tysięcy złotych. Takie bramy świetnie nadają się do zamontowania w nich automatycznych silników elektrycznych, które pozwalają na samoczynne otwieranie i zamykanie bramy poprzez naciśnięcie przycisku na pilocie. Koszt takiego systemu to przeważnie od kilkuset do około dwóch tysięcy złotych. Chcąc zaopatrzyć się w bramy z automatycznym systemem otwierania, najlepiej jest skorzystać z opcji zakupu całego kompletu, czyli nie kupować oddzielnie mechanizmów otwierających, a oddzielnie bramy, a od razu zaopatrzyć się w oryginalny, kompleksowy zestaw. Pozornie może to być nieco droższe, ale biorąc pod uwagę potencjalne problemy z montażem systemu w przypadkowej bramie, może to okazać się najtańszym rozwiązaniem.

Na jaki rodzaj bramy garażowej się zdecydować?

brama garażowa

Standardowe bramy płytowe są tanim i praktycznym, a także bezproblemowym w obsłudze rozwiązaniem. Z pewnością są godne polecenia dla osób, które chcą mieć praktyczną i relatywnie tanią bramę. Ich jedynym mankamentem jest to, że wymagają nieco więcej miejsca na podjeździe podczas otwierania się, a także tworzą mostki termiczne  w budynku, jeśli nie zostaną dodatkowo ocieplone. Dla wielu osób jest to jednak dużą wadą, a kilkukrotnie niższa cena niż bram segmentowych i rolowanych jest istotną zaletą. Bramy bardziej zaawansowane są polecane przede wszystkim osobom, którym zależy na zachowaniu jak największej izolacji w budynku, gdyż modele segmentowe i rolowane najbardziej minimalizują wychładzanie się budynku. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w budynkach, w których garaże są zlokalizowane w bryle całego budynku.

Jak cena wpływa na jakość bramy garażowej?

Nie warto jednak kupować najtańszych bram dostępnych na rynku, gdyż zachodzi duże prawdopodobieństwo, że będą one wykonane z kiepskiej jakości materiałów, które w dodatku nie będą prawidłowo zabezpieczone. W praktyce może to spowodować, że taka brama garażowa, jak i ogrodzenie posesyjne, zacznie po kilku latach korodować, lub zaczną wyginać się elementy nośne, co znacząco utrudnia użytkowanie bramy. Bramy ze średniej półki cenowej nie powinny stwarzać tego rodzaju problemów i służyć przez wiele lat.