Społeczne wyobrażenia o detektywach

Społeczne wyobrażenia o detektywach

Zawód detektywa nie jest profesją nową. Praca detektywa jest tematem książek, komiksów, filmów animowanych, seriali, filmów kryminalnych. Na rynku prasowym znajdziemy gazety, których tematem są historie kryminalne, praca policji i detektywa. W Polsce pierwsze biura detektywistyczne zaczęły powstawać na początku XXI wieku. Do popularyzacji usług detektywistycznych przyczyniły się telewizyjne seriale, pokazujące sposób pracy detektywów.

Bohaterowie współczesności

Kinematografia, literatura i telewizja wykreowały detektywa na bohatera codzienności. To człowiek, który naraża swoje życie, aby ocalić porwanego, pomaga wykryć złodzieja dzieł sztuki, czy obserwuje zdradzającego męża. Usługi detektywistyczne są przedstawiane jako  praca w dzień i w nocy, niemal bez odpoczynku. Jest to nie do końca prawdziwy obraz usług detektywistycznych, który jednak jest głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej. Wyobrażenie detektyw jako supermana, bohatera sprawia, że ludzie stawiają przed nimi zadania, które są niemożliwe do wykonania pod względem prawnym.

Działanie w granicach prawa

Popularnym mitem jest przekonanie, że detektyw https://detektyw24.waw.pl/ może działać z pominięciem prawa.  To nieprawda. Usługi detektywistyczne mogą wykonywane tylko zgodnie z obowiązującym prawem. Detektywowi nie wolno przeglądać prywatnej korespondencji, zakładać podsłuchów w prywatnych posiadłościach, stosować prowokacji. Zakładanie podsłuchów, prowokacje, pościgi za bandytą, strzelaniny to wyobraźnia reżyserów seriali paradokumentalnych, a nie faktyczna praca detektywa. Warto zaznaczyć, że profesjonalny detektyw potrafi zdobywać informacje w sposób zgodny z prawem i nie potrzebuje do tego spektakularnych akcji i łamania prawa.

 

Detektyw = były policjant

Wśród osób profesjonalnie świadczących usługi detektywistyczne są faktycznie byli policjanci i wojskowi, którzy po przejściu na wcześniejsze emerytury podjęli pracę w firmach detektywistycznych.  Zatrudnienie w służbach mundurowych nie jest wymaganiem wobec kandydatów na detektywa. Mundurowa kariera to bardzo dobre przygotowanie do pracy detektywistycznej.

Samotnik i dziwak

Kolejnym społecznym przekonaniem jest wyobrażenie, że detektyw to osoba samotna w życiu prywatnym i zawodowym.  Ludzie wykonujący ten zawód mają różną sytuację rodzinną i zawodową. Część osób rzeczywiście prowadzi jednoosobowe usługi detektywistyczne o znacznie ograniczonym zakresie. Większość przedstawicieli tego zawodu pracuje w zespołach, dzięki czemu sprawnie i terminowo wykonują zlecenia. Literatura wykreowała obraz detektywa jako człowieka genialnego, wyróżniającego się, choć nierozumianego przez otoczenie. W rzeczywistości detektyw nie powinien się wyróżniać fizycznie z tłumu i musi mieć umiejętność komunikowania się z ludźmi.

Emocjonująca praca detektywa

Usługi detektywistyczne to zajęcie pełne emocji i różnorodności. Każdy klient jest innym człowiekiem, ma swoje oczekiwania i problemy, w których detektyw musi pomóc. Nie ma dwóch takich samych spraw. Pościgi są rzadkością. Przeważnie praca detektywa polega na obserwacji i analizie danych. Dopasowywanie do siebie elementów układanki, na którą składają się poszczególne wątki sprawy, jest bardzo emocjonujące. 

Uzbrojony detektyw

Kolejnym przesądem wykreowanym przez telewizyjne seriale jest pogląd, że detektyw nosi przy sobie broń. Wiele osób wykonujących ten zawód nie posiada pozwolenia na broń. Obserwacja nie jest zajęciem wymagającym obrony koniecznej, ale zmysłu spostrzegawczości i koncentracji. Od posługiwania się bronią ważniejsze jest niekonwencjonalne myślenie, dobra pamięć i umiejętność obserwacji. Pościgami, uwolnieniem zakładników, łapaniem handlarzy narkotyków zajmuje się policja. Tego nie przewidują uprawnienia detektywa. Usługi detektywistyczne to praca spokojna, w której posługiwanie się bronią jest rzadkością.

Droga usługa

Usługi detektywistyczne uznawane są za luksus dla najbogatszych. Rzeczywiście skomplikowane sprawy, np.: porwania rodzicielskie, czy pomoc w poszukiwaniu zaginionych, to zlecenia drogie. Jednak zdobycie dowodów na zdradę, wykrywanie podsłuchów, czy ustalenie adresu, to sprawy, które może zlecić osobom o średnich zarobkach. Nieprawdą jest, że usług detektywistycznych korzystają jedynie osoby zamożne. Biura detektywistyczne mają różnych klientów.

Zespół, czy jednoosobowa firma

Trudno oferować usługi detektywistyczne prowadząc jednoosobową firmę. Do obserwacji potrzebne są nieraz dodatkowe osoby. Pracownicy wykonują zadania związane z przygotowaniem raportu z przeprowadzonej akcji. W biurach detektywistycznych często zatrudniani są prawnicy udzielający porad prawnych z zakresu prowadzonej sprawy oraz psychologowie, którzy rozmawiają z klientami, kiedy wieści nie są na nich pomyślne. Zawód detektywa fascynuje twórców, którzy dostrzegają ogromny potencjał do pisania scenariuszy wartkich akcji przyciągających uwagę widza.  Wyobrażenia filmowców nijak mają się do pracy detektywa i często przepisywane są nim zadania policji, co wprowadza zamęt w głowach widzów.