Coraz więcej firm korzysta z wynajmu lub leasingu samochodów, dzięki którym ich pracownicy mogą być mobilni, ale jednocześnie nie trzeba przejmować się wysokimi kosztami utrzymywania zakupionych samochodów. W tym przypadku odpadają także opłaty za ubezpieczenie oraz konserwacje i niezbędne przeglądy. Wynajmowane samochody są też użytkowane coraz częściej przez osoby prywatne, które z jakichś względów nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego auta. Leasing staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród młodych osób. Nic więc dziwnego w tym, że kwestia podatków od wynajmu samochodów jest dla wielu osób bardzo ważna. W roku 2019 wprowadzono zmiany związane z ulgami w podatkach VAT od wynajmowanych aut. Niektórzy użytkownicy samochodów, a także firmy zajmujące się wynajmem, uważają, że te zmiany są bardzo korzystne. Warto jednak dowiedzieć się nieco więcej o tym, co mówią nowe przepisy o podatku VAT przy wynajmie samochodów.
Wynajmowany samochód a rozliczanie podatku

Do niedawna jeszcze wiele osób uważało, że najbardziej opłacalną formą jest leasing, gdyż nie trzeba było w jego przypadku zawracać sobie głowy kilometrówką. Celem nowelizacji przepisów było między innymi ujednolicenie warunków dla trzech form użytkowania samochodów w celach służbowych: zakupu, leasingu oraz wynajmu samochodu. Dzięki temu rozliczanie podatku oraz opłaty VAT za leasing/wynajem/zakup samochodu opierają się na takich samych wymogach. Zamierzasz otworzyć wypożyczalnię samochodów? Zbieraj wszelką dokumentację, dzięki której podczas rozliczania będziesz mógł wykazać w urzędzie skarbowym, że samochody nie były użytkowane do prywatnych celów. Wypożyczanie aut to coraz bardziej dochodowy biznes, a to dzięki korzystnym przepisom podatkowym. Warto więc zająć się tego rodzaju działalnością. Wynajmowanie samochodów jest dochodowe nie tylko ze względu na to, że wiele firm potrzebuje samochodów do dyspozycji pracowników. Wiele osób zakłada firmy wynajmujące oryginalne samochody do ślubu lub na wieczory panieńskie i kawalerskie. Wielką popularnością cieszą się nie tylko luksusowe limuzyny, ale też samochody w stylu retro, czy też innego rodzaju nietypowe lub zabawne pojazdy. Do łask wraca styl PRL. Wielu młodych przedsiębiorców, zajmujących się dzierżawą i wynajmem aut, jest zachwyconych tym, jak wiele ludzie skłonni są zapłacić za możliwość przejechania się samochodem podobnym do tego, którego użytkowali ich dziadkowie.
Czy są jakieś ulgi od wypożyczonych samochodów?
Jeśli szukasz informacji o tym, jak wygląda sprawa podatków przy wynajmie samochodów osobowych, z pewnością zastanawiałeś się nad opłatą VAT. Wynajem samochodów generuje różne koszty, nie są to tylko opłaty związane z pokrywaniem czynszu, określonego w umowie najmu samochodu. Opłaty będą dotyczyły także eksploatacji auta. Koszty paliwa oraz np. płynu do spryskiwaczy traktowane są w przepisach inaczej, niż opłaty czynszowe. Jeśli chcesz wynająć samochód, niezależnie od tego, czy będzie to wynajem krótkoterminowy, czy też długoterminowy, zorientuj się też, jaka będzie wysokość kaucji za wynajmowane auto. Są to koszty, które zostaną Ci zwrócone, o ile nie dojdzie do uszkodzenia samochodu z Twojej winy. Dobre i sprawdzone wypożyczalnie samochodów pokrywają koszty ubezpieczenia. W przypadku kolizji, która nie została spowodowana z winy najemcy samochodu, nie będzie trzeba martwić się dodatkowymi problemami, takimi jak konieczność pokrycia kosztów naprawy. Z oferty wypożyczalni https://automaks.pl/cennik/ aut korzystają coraz częściej także osoby prywatne. Zdarza się, że potrzebują samochodu podczas urlopu, gdyż chcą cieszyć się nieograniczoną mobilnością podczas zwiedzania różnych miejsc. Tego typu użytkowanie samochodu różni się oczywiście od korzystania z wynajmowanego samochodu w celach służbowych.
Czy wypożyczalnia auta to biznes, który się opłaca?
Ponieważ dzisiaj podróżowanie jest coraz tańsze i coraz bardziej modne, wiele firm wychodzi naprzeciw potrzebom turystów i oferuje wynajem busów do użytku prywatnego lub służbowego. Wynajmowanym samochodem można też pojechać za granicę, o ile zostanie to uzgodnione z wypożyczalnią. Z oferty wynajmu autokarów i małych busów korzystają już nie tylko organizatorzy wycieczek, ale też rodziny, które organizują duże przyjęcie weselne, rocznice, urodziny, stypy. Coraz popularniejsze jest także korzystanie z oferty wynajmu busów na wakacje. Dzięki temu, że istnieje możliwość wynajmu busa z kierowcą, wszystkie podróżujące osoby mogą cieszyć się nieskrępowaną zabawą, mają też możliwość odpoczynku podczas jazdy. Wiele firm, które dotychczas oferowały wynajem samochodów osobowych, poszerzają swoją ofertę o busy i autokary wycieczkowe. Klientów nie brakuje w ciągu całego roku, gdyż poza sezonem wakacyjnym z tego rodzaju ofert korzystają firmy, potrzebujące transportu na wyjazdy służbowe, czy też eventy i różnego rodzaju konferencje. Jeśli zastanawiasz się, jakie koszty związane z użytkowaniem wynajmowanego samochodu można odliczyć od podatku, koniecznie sprawdź, co mówią przepisy o wydatkach eksploatacyjnych oraz o opłatach czynszowych.