Skup samochodów

Skup aut

Skup samochodów bez ubezpieczenia

Samochody są jedną z najważniejszych i najdroższych inwestycji dokonywanych przez daną osobę. Nie tylko kosztują sporo, ale właściciele mogą spodziewać się regularnego płacenia opłat przez cały okres użytkowania samochodu. Jedna z takich opłat to ubezpieczenie. Ubezpieczenie samochodowe może być czasem naprawdę drogie. To często kusi ludzi, którzy zastanawiają się, czy mogą się bez niego obejść. Czy kupisz samochód bez ubezpieczenia w punkcie skupu aut? Odpowiedź na to pytanie brzmi: „To zależy”.

Czy mogę kupić samochód bez ubezpieczenia?

Skup samochodów
Skup aut

Nie potrzebujesz ubezpieczenia OC, aby kupić samochód, tylko aby go prowadzić. Dlatego też, aby kupić samochód bez ubezpieczenia, po prostu przejdź przez proces zakupu samochodu jak zwykle i podpisz dokumenty. Ale ponieważ nie możesz się poruszać samochodem bez ubezpieczenia, firmy zajmujące się skupem aut często idą swoim klientom na rękę i na przykład oferują krótkoterminowe ubezpieczenie OC, które dodają do zakupu. Działa ono na przykład przez tydzień i w tym czasie należy wykupić właściwą polisę.

Uzyskiwanie ubezpieczenia szybko

Jeśli masz agenta ubezpieczeniowego, stosunkowo łatwo jest uzyskać ubezpieczenie dla nowego pojazdu. Po wybraniu samochodu, który chcesz, prześlij agentowi dane od sprzedawcy, aby mógł wystawić polisę ubezpieczeniową, która zacznie obowiązywać natychmiast. Możesz także skontaktować się z infolinią do zakupu samochodu w swojej firmie ubezpieczeniowej. Ponieważ wiele firm ubezpieczeniowych przewiduje, że klienci kupują samochody w weekend, założyli infolinię, z której możesz skorzystać, aby od razu dodać nowy samochód do polisy.

W przypadku, kiedy chcesz sfinansować zakup swojego pojazdu kredytem, wiele banków wymagać może przedstawienia dowodu jego ubezpieczenia jeszcze przed udzieleniem pożyczki. W takim przypadku jest on jego właścicielem do momentu spłaty zadłużenia, a więc ma prawo decydować, żeby wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jazda samochodem bez ważnego ubezpieczenia skończyć się może oczywiście wysokim mandatem, a także zabraniem pojazdu. Co istotne, o zapłatę wysokiego mandatu upomnieć się może także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Może on bowiem sprawdzić w systemie, że w danym okresie auto nie było objęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

Jeśli wybrałeś już jeden konkretny samochód, podaj agentowi szczegóły i ubezpiecz go przed odebraniem kluczyków. Ustaw datę wejścia w życie polisy przed datą oficjalnego zakupu samochodu. Dołącz wszystkie istotne informacje o samochodzie, takie jak numer VIN i cena zakupu. Opcji tej używaj tylko wtedy, gdy jesteś skoncentrowany na konkretnym samochodzie, który kupisz i wynegocjujesz szczegóły.

Jak niedrogo ubezpieczyć samochód?

Przy zakupie samochodu zapoznaj się z typowymi stawkami ubezpieczenia dla marek i modeli, które Ci się podobają. Użyj strony porównującej ceny, aby zobaczyć, które firmy ubezpieczeniowe w Twoim kodzie pocztowym pobierają najniższe opłaty za różne typy samochodów.

Ubezpieczenie auta jest szczególnie kosztowne dla nowych kierowców. Porównaj ceny i sprawdź, czy możesz zostać dodany do cudzego ubezpieczenia. Małżonek, rodzic lub starsze rodzeństwo może chcieć pomóc. Skorzystasz wówczas z ich zniżek i cena końcowa będzie sporo niższa. Skupy aut często współpracują z konkretnym ubezpieczycielem. Można na miejscu dokonać więc wyboru odpowiedniego ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej. Jest to niewątpliwie oferta bardzo wygodna i szybka, ale z pewnością nie najtańsza. Okazać się może bowiem, że na rynku są propozycje o wiele bardziej atrakcyjne pod względem finansowym. W ten sposób rezygnujesz z możliwości samodzielnego porównania ofert.

Sprzedaż samochodu bez ubezpieczenia

Firmy zajmujące się skupem aut dokonują również zakupu pojazdów, które nie posiadają ważnego ubezpieczenia OC. Zazwyczaj są one w stanie szybko ubezpieczyć taki pojazd, jeżeli tylko posiada on komplet dokumentów, w tym przede wszystkim ważny przegląd techniczny. W tym momencie nie kończy się jednak odpowiedzialność pierwotnego właściciela. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może odnaleźć samochód nieposiadający ważnego ubezpieczenia OC i jego właściciel, nawet były, zmuszony wówczas będzie do zapłaty mandatu. Co jednak ważne, taki mandat otrzymać można tylko za rok, w którym przeprowadzona jest kontrola. Na przykład jeżeli ubezpieczenie skończyło się w październiku i w tym samym miesiącu samochód został sprzedany, wówczas mandat otrzymuje się tylko za ten rok, a w zasadzie trzy miesiące bez ubezpieczenia.

Po sprzedaży samochodu, również wówczas kiedy jest on objęty ubezpieczeniem, konieczne jest poinformowanie o tym fakcie swojego ubezpieczyciela. Ma się na to 14 dni. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie OC przechodzi na kolejnego właściciela, chyba że wypowie on umowę. Wtedy zwrot wpłaconych składek należy się pierwotnemu właścicielowi. Inne ubezpieczenia nieobowiązkowe nie przechodzą na kolejnego właściciela, tylko ulegają wygaśnięciu. Należy zgłaszać fakt zbycia samochodu, żeby w razie jakichkolwiek problemów z ubezpieczeniem etc. nie być nimi obarczonym.